Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wielki powrót wielkiej płyty. Takie bloki znów powstają u nas jak grzyby po deszczu

Wielka płyta w Polsce wciąż kojarzy się głównie z PRL. Tymczasem z danych GUS wynika, że technologia wraca nad Wisłę na dobre. Już co dwudzieste nowe mieszkanie powstaje w tej technologii.

Podziel się
Dodaj komentarz
(WP.PL)
Wielka płyta wraca do łask, mówią eksperci (Fot: Mateusz Madejski)

W pierwszym półroczu 2019 roku z 92,6 tysięcy mieszkań oddanych do użytkowania aż 4,2 tys. powstały w technologii wielkopłytowej - szacuje GUS.

To już 2,6 proc. wszystkich oddanych w tym czasie mieszkań. Tymczasem przez ostatnie lata odsetek budynków powstałych w ten sposób nie przekraczał pół procent. Trend ten odwrócił się dopiero w 2018 r. i obecnie jest jeszcze bardziej wyraźny.

Skąd ta zmiana? Eksperci tłumaczą ją po części boomem budowlanym. A według Bartosza Turka, głównego analityka HRE Investments, bloki z wielkiej płyty mogą być obecnie stawiane szybciej i z większą dokładnością niż te, które są budowane w inny sposób.

500+ i podniesienie płacy minimalnej. Ekspert: "łatwiej będzie kupić mieszkanie. Obejrzyj wideo:

Co więcej, ekspert HRE uważa, że wielkopłytowych bloków powstawałoby nad Wisłą jeszcze więcej - gdyby nie uprzedzenia Polaków.

- Podstawowym powodem, dla którego technologie wielopłytowe wciąż w jedynie niewielkim stopniu wykorzystywane są w budownictwie mieszkaniowym, są uprzedzenia Polaków. Te wytworzyły się oczywiście na bazie betonowych bloków budowanych w okresie PRL-u. Prawda jest jednak taka, że nowoczesna technologia prefabrykatów ma się tak do budownictwa wielkopłytowego sprzed lat, jak czekolada do innego wynalazku czasów słusznie minionych, czyli wyrobu czekoladopodobnego - uważa Turek.

Jak dodaje ekspert, wielka płyta jest też coraz popularniejsza w innych krajach. - Pod względem skali budownictwa prefabrykowanego daleko jesteśmy od wielu krajów zachodnich. Jak donosi portal Deluxe Modular 84 proc. nowych budynków jednorodzinnych w Szwecji powstaje w technologii prefabrykowanej, w USA jest to 5 proc., w Niemczech 9 proc., w Holandii 20 proc,, a w Japonii - 28 proc

Ostatni raport firmy McKinsey sugeruje, że dzięki prefabrykacji czas budowy może zostać ograniczony o od 20 do 50 proc.. W efekcie koszty budowy mogą być nawet o 20 proc. niższe – czytamy w tym opracowaniu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: wielka płyta, budownictwo, nieruchomości, bloki, PRL, mieszkania, domy
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
03-11-2019

JajkoKoszty niższe o 20-50% czyli koszt zakupu taki sam a dla dewelopera 20-50% więcej kasy. Ot Polska filozofia...

03-11-2019

emerytCzyli kolejny pomysł rodem z epoki Gierka okazuje się ponadczasowy i nawet jeszcze teraz nowoczesny .W latach osiemdziesiątych Solidarność zawruciła … Czytaj całość

03-11-2019

EkonomicznieTo chyba artykuł na zamówienie fabryki prefabrykatów, koszt budowy fabryki, produkcja, transport, rozładunek i montaż zawsze będzie droższy od … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (22)