Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Właściciel KFC wyprzedaje swoje restauracje w Rosji. Lokale otworzą się pod nową nazwą

Podziel się:

Yum! Foods, globalny właściciel marki KFC, sprzedaje swoje restauracje spod tego szyldu w Rosji. Koncern rozpoczął już proces przenoszenia rosyjskiego biznesu, w tym 70 restauracji KFC i masterfranczyzy marki, do lokalnego partnera. Choć wartość transakcji owiana jest tajemnicą, to media rosyjskie podają, że aktywa firmy w Rosji są warte ponad miliard rubli.

Właściciel KFC wyprzedaje swoje restauracje w Rosji. Lokale otworzą się pod nową nazwą
KFC w Rosji przechodzi w ręce lokalnych biznesmenów. To oznacza, że lokale wkrótce ponownie się otworzą (Getty Images, Konstantin Zavrazhin)

O sprawie pisze "Kommiersant", który podaje, że Yum! Brand już rozpoczął przekazanie swojej rosyjskiej części biznesu, w tym 70 posiadanych restauracji KFC i masterfranczyzę marki, lokalnym partnerom. Łączną wartość tych aktywów dziennik szacuje na 1,3 miliarda rubli.

Rosjanie przejmują KFC. Zmienią nazwę restauracji

Biznes przejmą razem iżewski franczyzobiorca marki Smart Service LTD na mocy umowy podpisanej 24 października przez obie strony. Transakcję dziennikowi potwierdziła Marina Malakhatko, szefowa działu detalicznego CORE.XP, pełniąca przy tej transakcji rolę konsultantki kupującego. Nie chciała zdradzić kwoty transakcji, lecz wyjawiła, że będzie ona dopięta do końca 2022 r.

Rosyjski podmiot nabywający aktywa należy do Konstantina Kotowa oraz Andrieja Oskolkowa. Serwis Kartoteka.ru, na który powołuje się "Kommiersant", zauważa, że są oni zarazem właścicielami firmy Food Service Group, posiadającej w Rosji 41 franczyzowych placówek KFC.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rząd ostrzegał Europę przed Putinem, ale sam niewiele zrobił? "Kuriozalne zachowanie"

Zarówno Smart Service LTD, jak i Yum! Brands nie odpowiedziały na pytania dziennika dotyczące szczegółów tej transakcji. Wiadomo natomiast, że nowy właściciel marki jest zobowiązany do stopniowego rebrandingu wszystkich placówek KFC w Rosji (ok. 1 tys.). To oznacza, że zmienią one nazwę na Rostic's. Eksperci jednak ostrzegają, że nie wszyscy franczyzobiorcy mogą mieć ochotę działać pod tą nazwą. A do nich należy ponad 900 lokali marki.

Właściciel KFC zawiesił działalność z uwagi na sankcje

Yum! Brands w marcu 2022 r. zawiesiła działalność własnych restauracji KFC w Rosji (ok. 70 lokali) oraz wstrzymała wszystkie inwestycje na rynku. To z uwagi na rozpętanie w Ukrainie wojny przez Kreml oraz międzynarodowe sankcje z tym związane. W lipcu amerykański koncern informował, że znalazł nabywcę na swój biznes w Rosji, choć nie podawał wówczas, kto nim jest.

Z danych serwisu Kartoteka.ru wynika, że rosyjska odnoga holdingu w 2021 r. wypracowała przychody rzędu 18,3 miliarda rubli i zysk netto na poziomie 2,4 miliarda rubli.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl