Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|

Minęło siedem miesięcy od wybuchu wojny w Ukrainie. Te polskie firmy wciąż działają w Rosji

Podziel się:

Od rozpoczęcia inwazji na Ukrainę (24 lutego) zagraniczne firmy zaczęły masowo wycofywać się z rosyjskiego rynku. Nie wszystkie przedsiębiorstwa jednak dołączyły do exodusu. Na tzw. liście wstydu, opracowywanej przez Uniwersytet Yale, wciąż znajdują się polskie podmioty - pisze piątkowa "Rzeczpospolita". Jak to tłumaczą?

Minęło siedem miesięcy od wybuchu wojny w Ukrainie. Te polskie firmy wciąż działają w Rosji
Na tzw. liście wstydu, która obejmuje firmy wciąż działające w Rosji po jej ataku na Ukrainę, znajdują się polskie przedsiębiorstwa (Adobe Stock, iushakovsky)

Uniwersytet Yale od początku inwazji Rosji na Ukrainę bada reakcję zagranicznych firm na atak ze strony Kremla. Wiele przedsiębiorstw, czy to same z siebie, czy ze względu na sankcje i presję opinii publicznej, zdecydowało się opuścić rosyjski rynek. Część jednak wciąż prowadzi tam swoje biznesy.

Wśród polskich firm, które nadal funkcjonują w Rosji, są: Canpack, Makrochem, Polpharma oraz Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych. Jak to tłumaczą?

Wojna w Ukrainie. Polskie akcenty na tzw. liście wstydu

Spółka Canpack wyjaśnia, że jej dwie fabryki w Federacji Rosyjskiej, które produkują puszki aluminiowe, w dużej mierze działają autonomicznie i zgodnie z obowiązującym prawem i sankcjami - pisze "Rzeczpospolita". Firma podkreśla, że produkcja jest zorientowana na lokalny rynek, a w związku z inwazją na Ukrainę, przedsiębiorstwo wstrzymało planowane inwestycje w Rosji.

Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych natomiast zaznaczają, że podobnie jak europejskie i amerykańskie firmy z tej branży, które znajdują się na tzw. liście wstydu, znacznie ograniczyły swoją aktywność na rosyjskim rynku.

Cersanit natomiast zadeklarował, że sprzeda swoje aktywa w Rosji. Makrochem i Polpharma nie odpowiedziały na pytania "Rz".

Polska nie musi się wstydzić za rodzimych przedsiębiorców

Z raportu firmy EMIS wynika, że do końca czerwca łącznie blisko 1130 przedsiębiorstw ogłosiło plany ograniczenia lub opuszczenia rosyjskiego rynku. Spośród firm, które całkowicie wycofują się z Rosji, 35,7 proc. pochodzi z USA, 14 proc. - z Wielkiej Brytanii, 7,1 proc. - z Niemiec oraz po 6,5 proc. z Polski i Finlandii.

Pod tym względem nasz kraj znalazł się na 4. miejscu zestawienia. Wśród polskich firm, które zdecydowały się na dołączenie do exodusu, są m.in. producent i dystrybutor odzieży LPP (m.in. marek Cropp, House i Reserved), Wear Medicine, Hortex i InPost.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl