Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Lawinowy wzrost. Właściciele fotowoltaiki odbijają się od urzędów

59
Podziel się:

Liczba odrzuconych wniosków o przyłączenie nowych źródeł do sieci elektroenergetycznej i gazowej w ciągu dwóch lat drastycznie wzrosła – alarmuje Urząd Regulacji Energetyki (URE). Chodzi m.in. o instalacje OZE, takie jak fotowoltaika. URE wskazuje, że przyczyną może być zawiłe prawo.

Lawinowy wzrost. Właściciele fotowoltaiki odbijają się od urzędów
Fotowoltaika. Rośnie liczba odrzuconych wniosków o przyłączenie do sieci (zdj. ilustracyjne) (Pexels)

Prezes URE przedstawił raport za lata 2021-2022, który wskazuje, że liczba wniosków odrzuconych o przyłączenie do sieci elektroenergetycznej i gazowej wzrosła lawinowo. Wynika z niego, że oddziały terenowe Urzędu w latach 2021-2022 odnotowały wysoki wzrost liczby odmów przyłączeń do sieci w porównaniu do lat 2019-2020.

Instalacje fotowoltaiczne coraz częściej są odrzucane

Jak czytamy, wzrost liczby odmów przyłączenia obiektów – zarówno do sieci elektroenergetycznej, jak i gazowej – jest "niezwykle wysoki".

Oddziały terenowe URE otrzymały w tym okresie łącznie prawie 11 tys. powiadomień o odmowach przyłączenia obiektów do sieci energetycznej, co stanowi niemal 9-krotny wzrost liczby odmów w porównaniu do lat 2019-2020, kiedy to powiadomień było niewiele ponad 1200 – przekazał URE.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Pompa ciepła to nie wszystko. Warto pomyśleć o kolejnej inwestycji

Wzrost liczby odmów dotyczy przede wszystkim instalacji OZE, takich jak fotowoltaika. Skąd się bierze?

Taki wzrost liczby odmów, który odnotowuje się już od wielu lat, wskazuje na brak – w aktach wykonawczych do Prawa energetycznego – jasnych zasad, regulacji, które powinny szczegółowiej określać warunki ekonomiczne i techniczne przyłączania do sieci. Stosowanie własnych założeń przez każdego z operatorów i brak klarownych rozporządzeń budzą obawy inwestorów – wskazał URE.

"Nadal głównym powodem odmów przyłączenia obiektów do sieci był brak warunków technicznych" – dodali urzędnicy.

Rośnie też wielkość mocy obiektów zgłoszonych do przyłączenia. W minionych dwóch latach wyniosła ona prawie 66 GW wobec 5,6 GW w poprzednim okresie.

Odmowy także w przypadku inwestycji gazowych

W przypadku sieci gazowej nastąpił 145-procentowy wzrost liczby odmów przyłączenia. Odnotowano ich blisko 57 tys., podczas gdy w latach 2019-2020 było ich 23 tys. Regulator wskazał, że zdecydowana większość odmów również wynikała z braku warunków ekonomicznych.

W konsekwencji wzrosła także liczba sporów rozstrzyganych w oddziałach terenowych URE dotyczących odmowy zawarcia umowy o przyłączenie do sieci oraz liczba wydanych decyzji administracyjnych rozstrzygających te spory: w zakresie energii elektrycznej – z 14 do 78, a w zakresie paliw gazowych – z 68 do 255 (konsekwencja zwiększonego zainteresowania przyłączeniem do sieci gazowej m.in. w związku ze zmianą źródeł ogrzewania w budynkach) – wyliczył URE.

Zwiększyła się też znacząco liczba prosumentów na rynku, dlatego też zwiększyła się liczba skarg od nich. Było ich ponad 500, a dotyczyły parametrów energii elektrycznej w sieci OSD (operator systemu dystrybucyjnego), które wstrzymują pracę mikroinstalacji.

Sieć elektroenergetyczna potrzebuje modernizacji

Stąd właśnie w raporcie znalazło się podsumowanie zmian, jakie zachodzą w krajowym systemie. "W energetyce nakłady inwestycyjne pięciu największych operatorów sieci dystrybucyjnych oraz operatora sieci przesyłowej, spółki Polskie Sieci Elektroenergetyczne, wzrosły z 7,2 mld zł w 2021 r. do blisko 9,4 mld zł w 2022 r. Mimo to polska sieć elektroenergetyczne wciąż wymaga kompleksowej modernizacji" – ocenił URE.

Z danych przedstawionych przez URE wynika, że w Polsce 89 proc. linii kablowych jest w wieku 20-40 lat, a 52 proc. linii napowietrznych ma ponad 40 lat. W przypadku stacji elektroenergetycznych 55 proc. ma ponad 40 lat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
energetyka
energia
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(59)
Kielczanin40+
5 dni temu
Ciekawe czy ktoś mając plan i projekt sebsownej autokonsumpcji i taniego magazynowania 75% wytworzonego prądu otrzyma pozwolenie... Niech dadzą regulacje wymagające innowacyjnego myślenia i zrozumienia prądu - a wtedy część firm wymyśli. A ludzie po liceach ogolnoksztakcacych i studiach humanistycznych nie rozumiejących - albo zaczną się uczyć techniki albo zmienia branże. Ci ludzie i firmy mogły wcześniej, ale nie musiały...
oszusci
3 miesiące temu
2021 rok moja instalacja wyłączyła się kilka razy w roku w słoneczne dni z powodu przekroczenia 253V w sieci, w 2022 było to już kilka wyłączeń dziennie, w 2023 to już 15 do 20 wyłączeń Dziennie! Mało tego nadal przyłączają nowe osoby u mnie! w 2023 oddałem do sieci o 25% mniej energii niż w 2021. Jak komuś wyliczyli że mu sie instalacja spłaci w 7-10 lat to już odpowiadam to się NIGDY nie spłaci
Księgowa
10 miesięcy temu
Komercyjne farmy PV/WE produkują ponad 70% energii OZE. Najwyższa pora aby farmy PV były podpinane wprost do linii średniego napięcia przez odpowiedni falownik 15-30 kV. Będzie to znacznie tańsze niż wymuszanie na dostawcach energii wymiany setek transformatorów krańcowych i dublowania linii przesyłowych niskiego napięcia poprzez wpychanie do sieci energii pod napięciem 230V.
Endek1971
10 miesięcy temu
O warunki techniczne do OSD muszą występować inwestorzy wielkoskalowych farm fotovoltaicznych, a nie prosument, czyli przysłowiowy Kowalski, ale o tym WP.DE , nie wsPOmniała.
dasdas
10 miesięcy temu
Pytanie do zatwardziałych zwolenników PV: O czym mówi pierwsze prawo Kirchoffa? Jak zamierzacie zbilansować równanie Kirchoffa bazując na OZE? Czy już obaliliście 1 prawo kirchoffa, udowodniliście że jest nieaktualne? Bo żebyście się zesłali, to praw fizyki nie oszukacie.
...
Następna strona