Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Produkują prąd, ale nie mogą go sprzedać. Problemy prosumentów w Polsce

342
Podziel się:

Przestarzałe sieci energetyczne nie wytrzymują ilości energii wprowadzanej przez właścicieli przydomowych instalacji fotowoltaicznych. W najbardziej wydajnych tygodniach urządzenia kontrolujące panele odcinają jednostki i prosumenci nie mogą go sprzedać do sieci.

Produkują prąd, ale nie mogą go sprzedać. Problemy prosumentów w Polsce
Fotowoltaika. Instalacja fotowoltaiczna podczas budowy domu (Pixabay)

Jak pisaliśmy w money.pl, dalszy rozwój odnawialnych źródeł energii napotyka na coraz większe bariery. Polscy właściciele instalacji fotowoltaicznej mają problem ze sprzedażą nadwyżki wyprodukowanego prądu. Wyłączenia z powodu nadmiernej produkcji zdarzają się coraz częściej, a prosumenci czują się oszukani - informuje teraz w reportażu TVN24.

- Sieć powinna funkcjonować tak, by zapewniać odbiór energii elektrycznej, czyli parametry powinny być dotrzymane na odpowiednim poziomie. Niestety dzisiaj wygląda to tak, że dystrybutorzy energii dotrzymują tych parametrów napięcia kosztem prosumentów - podkreślił na antenie TVN24 Bartłomiej Derski z portalu wysokienapiecie.pl.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Pompa ciepła to nie wszystko. Warto pomyśleć o kolejnej inwestycji

Fotowoltaika. Problem ze sprzedażą energii

Infrastruktura w Polsce zawodzi. Nie może przyjąć tak dużej ilości prądu przez polskie instalacje przydomowe. W efekcie część wyprodukowanej energii i nieskonsumowanej przez gospodarstwo domowe jest marnowana - mimo że zgodnie z założeniem nadwyżka miała być odsprzedawana do sieci energetycznej.

Jak tłumaczył w programie TVN24 Andrzej Borowiak, prezes stowarzyszenia branży fotowoltaicznej Polska PV, prosumentów jest w Polsce około 1,3 mln i u 90 proc. te instalacje działają poprawnie. - Fotowoltaika w Polsce rozwija się bardzo szybko, kiedy w latach 70. i 80. sieci były projektowane, nikt nie myślał o nich pod kątem prosumentów - zaznaczył.

Jak podkreślił, problem częściej pojawia się na wsiach, gdzie sieć jest stara i nietostowana, transformatory zbyt mało wydajne. Drugą kwestią, zdaniem Borowiaka, jest ustawienie tzw. falowników.

Kwestia ustawień falowników mogłaby częściowo rozwiązać problem. Oznaczałoby to, że instalacja mniej wyprodukuje prądu, ale system nie będzie się wyłączał. Aby rozwiązanie było skuteczne, należałoby dostosować wszystkie instalacje w danym rejonie zostać ustawione - zaznaczył.

Ważnym elementem jest wsparcie dla rozwoju magazynowania tej energii ze słońca. - Modernizacja sieci to jedno, ustawienie falowników drugie, ale potrzeba też magazynowania energii na szeroką skalę. W Niemczech, gdzie ten problem również występował, już teraz trzy czwarte sprzedawanych instalacji ma magazyn - mówi prezes stowarzyszenia branży fotowoltaicznej Polska PV.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(342)
Jaro
7 miesięcy temu
Mam wynalazek który produkuje prąd duży prąd Kto chce kupić ?
Dziękujemy
9 miesięcy temu
Magazyn jest nieopłacalny - nie zwróci się zanim się zepsuje.
Kupcie to sob...
9 miesięcy temu
1. Ludzie się wyedukowali. 2. Ludzie realnie zubożeli. 3. Modernizacji sieci brak.
Fara
10 miesięcy temu
Jak każdy będzie miał kilka kur w domu, to handel musi odbierać jaja i trzymać w skalepoach? Zbuków nikt nie kupi.
Logik
10 miesięcy temu
Dlaczego tak lansują instalacje PV, lub w połączeniu z pompami ciepła i nie ma możliwość wyboru z turbinami lub Mix z małymi turbinami wiatrowymi np pionowymi ? Po co mam wytwarzać prąd w czasie kiedy go najmniej potrzebuję ( w dzień w upalne miesiące letnie)?! Turbiny wiatrowe przynajmniej najwięcej prądu wytwarzają od jesieni do wiosny ( wtedy najwięcej wieje) 😊 Gdzie tu logika?!! To jak namawianie na saunę na pustyni u ciągu dnia, a na krioterapię Eskimosów w czasie największych mrozów. 🤣
...
Następna strona