Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
27.08.2020 17:03

Właściciele kin będą mieli łatwiej. Resort zapowiada zmiany

"Po interwencji Rzecznika MŚP Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapowiedziało korzystne zmiany dla przedsiębiorców prowadzących kina" - informuje instytucja. Chodzi przede wszystkim o obowiązki biurokratyczne.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Getty Images)
Właściciele kin skarżą się na nadmiar obowiązków sprawozdawczych. Resort przyznaje im rację (Fot: Sean Gallup)

Rzecznik MŚP w komunikacie informuje, że od stycznia na właścicielach kin ciążą nowe obowiązki. Dla wielu z nich - bardzo uciążliwe.

Przykłady? Choćby dzienne dane o liczbie widzów, liczbie sprzedanych biletów i zaakceptowanych znakach legitymacyjnych oraz przychodach z tytułu sprzedaży biletów w odniesieniu do każdego filmu wyświetlanego w danym dniu. Do tego także miesięczne dane o przychodach z tytułu wyświetlania filmów i reklam w kinie.

Przedsiębiorcy skarżyli się, że takie wymagania są zbyt wysokie. Co więcej, wielu z nich nie ma nawet w przepisach, które obowiązują od stycznia 2020 roku.

Podatek od Netflixa. Gliński: "trzeba się solidarnie podzielić"

Z kolei inne wymogi są trudne do zrealizowania w podanym terminie. A kary są bardzo wysokie, bo mogą sięgnąć nawet 100 tys. zł. Przedsiębiorcy zwrócili się więc o pomoc do Rzecznika MŚP.

"Ponadto przedsiębiorcy podnieśli, że nie zostali poinformowani, gdzie powinni raportować dane oraz za pomocą jakiego systemu" - czytamy w komunikacie instytucji.

Puste sale, drzwi zamknięte na głucho - to rzeczywistość kin w Polsce (zdjęcie ilustracyjne).
Koronawirus uderzył w branżę filmową. Kina szacują, ile zajmie powrót do normalności

Ta zwróciła się do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Resort przypomniał, że na okres epidemii wspomniane wyżej obowiązki zostały zawieszone. Niemniej przepisy mają zostać zmienione, a nowelizację ma poprzedzać proces szerokich konsultacji społecznych.

Poinformował również, że "podniesione problemy i docierające zastrzeżenia m.in. w zakresie terminów przewidzianych do składania sprawozdań są na bieżąco analizowane, przy czym już obecnie planowane jest przeprowadzenie nowelizacji Ustawy również w zakresie przedmiotowych obowiązków sprawozdawczych".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz