Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Właściciele pieców węglowych w kłopocie. Najtańszy węgiel znika z rynku

202
Podziel się

Od 1 lipca będzie obowiązywać zakaz sprzedaży miałów węglowych do ogrzewania domów. Mimo nacisków branży minister klimatu Michał Kurtyka zapowiada, że się nie ugnie i Polacy nie będą mogli już kupować tego paliwa.

Palenie węglem najgorszej jakości przez lata było główną przyczyną smogu np. w Krakowie.
Palenie węglem najgorszej jakości przez lata było główną przyczyną smogu np. w Krakowie. (NurPhoto via Getty Images)
bEqJKrmd

Przepisy zakazujące paleniem w domowych piecach miałem węglowym uchwalono już w 2018 r. Jednak przez ostatnie dwa lata było to ciągle możliwe. Tuż przed wejściem prawa w życie branża węglowa apeluje o wydłużenie okresu przejściowego.

Minister Kurtyka zapewnia jednak, że te apele trafiają w próżnie. To dla Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla (IGSPW) czarny scenariusz, ale jak przekonują, głównie dla klientów składów opału.

Zobacz także: Tesco znika z Polski. "Konkurencja się zaostrzy, to dobra wiadomość dla kosumentów"
bEqJKrmf

Izba na łamach "Rzeczpospolitej" wyjaśnia, że miał węglowy jest wciąż jednym z najtańszych rodzajów paliwa dostępnego na rynku, najczęściej wykorzystywanym przez gospodarstwa domowe i przedsiębiorców.

Jak uzasadnia IGSPW, tylko w sektorze MŚP i średnich firm ok. 24 tys. pieców ma moc spalania poniżej 1 MW. To w nich zużycie miałów Izba szacuje na 7,25 mln ton rocznie. Wartość sprzedanego paliwa szacuje się na ponad 6 mld zł.

bEqJKrml

Sprzedawcy argumentują, że zakaz każe tym przedsiębiorcom i klientom indywidualnym kupować lepszy, ale dużo droższy węgiel. To z kolei może spowodować, w ocenie IGSPW, że będą szukać miału na czarnym rynku.

Dla ekologów te argumenty są oburzające.

- Propozycja sprzedawców węgla to jawne lekceważenie zdrowia publicznego. Spalanie wilgotnego, zasiarczonego węgla z wysoką zawartością popiołu jest źródłem wysokiej emisji pyłów czy rakotwórczego benzoapirenu - mówi w "Rzeczpospolitej" Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bEqJKrmG
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(202)
Jabol
8 miesięcy temu
No i bardzo dobrze, bo jak palic to węglem dobrej jakości. Sami zamawiamy na sprawdzonym składzie Sobianek i mamy pewność, ze kupujemy węgiel dobrej jakości, z certyfikatem
hehe
rok temu
a w elektrowni czym sie pali? niemcy pod Berlinem własnie uruchomili nową elektrownie na wegiel , i co na to wszystkie komisje jewropejskie i tfusk no i kod ??? no i buduja kolejna na wegiel brunatny - przy okazji wycinaja swoj najstarszy las he he
derk
rok temu
przestancie latac samolotami bez sensu pseudoekologowie,po miesiacu bez samolotow niebo niebieskie jak przrd 40laty
bEqJKrmH
IUHOIH
rok temu
......JAK WIDAĆ TO WCALE NIE WĘGIEL PO WODUJE SMOG TYLKO WASZE SAMOLOTY I AUTA W NADMIARZE -NIEPODWAŻALNY DOWÓD KRAKÓW I ZAKAZ PALENIA KTÓRY NIC NIE DAWAŁ, A TERAZ MIMO IŻ NA PROWINCJI PALONO DALEJ SMOGU TAM NIE BYŁO
brawo
rok temu
Broszka dała pocałunek śmierci polskim kopalniom podnosząc ceny węgla PIS doskonale to rozegrał z górnikami wzrosły ceny prądu i koszty kopalń oni to potrafią wykiwać każdego a teraz to już resztę związki zawodowe zniszczą
...
Następna strona