Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Krzysztof Janoś
|
aktualizacja

Właściciele pieców węglowych w kłopocie. Najtańszy węgiel znika z rynku

202
Podziel się:

Od 1 lipca będzie obowiązywać zakaz sprzedaży miałów węglowych do ogrzewania domów. Mimo nacisków branży minister klimatu Michał Kurtyka zapowiada, że się nie ugnie i Polacy nie będą mogli już kupować tego paliwa.

Palenie węglem najgorszej jakości przez lata było główną przyczyną smogu np. w Krakowie.
Palenie węglem najgorszej jakości przez lata było główną przyczyną smogu np. w Krakowie. (NurPhoto via Getty Images)

Przepisy zakazujące paleniem w domowych piecach miałem węglowym uchwalono już w 2018 r. Jednak przez ostatnie dwa lata było to ciągle możliwe. Tuż przed wejściem prawa w życie branża węglowa apeluje o wydłużenie okresu przejściowego.

Minister Kurtyka zapewnia jednak, że te apele trafiają w próżnie. To dla Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla (IGSPW) czarny scenariusz, ale jak przekonują, głównie dla klientów składów opału.

Zobacz także: Tesco znika z Polski. "Konkurencja się zaostrzy, to dobra wiadomość dla kosumentów"

Izba na łamach "Rzeczpospolitej" wyjaśnia, że miał węglowy jest wciąż jednym z najtańszych rodzajów paliwa dostępnego na rynku, najczęściej wykorzystywanym przez gospodarstwa domowe i przedsiębiorców.

Jak uzasadnia IGSPW, tylko w sektorze MŚP i średnich firm ok. 24 tys. pieców ma moc spalania poniżej 1 MW. To w nich zużycie miałów Izba szacuje na 7,25 mln ton rocznie. Wartość sprzedanego paliwa szacuje się na ponad 6 mld zł.

Sprzedawcy argumentują, że zakaz każe tym przedsiębiorcom i klientom indywidualnym kupować lepszy, ale dużo droższy węgiel. To z kolei może spowodować, w ocenie IGSPW, że będą szukać miału na czarnym rynku.

Dla ekologów te argumenty są oburzające.

- Propozycja sprzedawców węgla to jawne lekceważenie zdrowia publicznego. Spalanie wilgotnego, zasiarczonego węgla z wysoką zawartością popiołu jest źródłem wysokiej emisji pyłów czy rakotwórczego benzoapirenu - mówi w "Rzeczpospolitej" Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(202)
Jabol
3 lata temu
No i bardzo dobrze, bo jak palic to węglem dobrej jakości. Sami zamawiamy na sprawdzonym składzie Sobianek i mamy pewność, ze kupujemy węgiel dobrej jakości, z certyfikatem
hehe
4 lata temu
a w elektrowni czym sie pali? niemcy pod Berlinem własnie uruchomili nową elektrownie na wegiel , i co na to wszystkie komisje jewropejskie i tfusk no i kod ??? no i buduja kolejna na wegiel brunatny - przy okazji wycinaja swoj najstarszy las he he
derk
4 lata temu
przestancie latac samolotami bez sensu pseudoekologowie,po miesiacu bez samolotow niebo niebieskie jak przrd 40laty
IUHOIH
4 lata temu
......JAK WIDAĆ TO WCALE NIE WĘGIEL PO WODUJE SMOG TYLKO WASZE SAMOLOTY I AUTA W NADMIARZE -NIEPODWAŻALNY DOWÓD KRAKÓW I ZAKAZ PALENIA KTÓRY NIC NIE DAWAŁ, A TERAZ MIMO IŻ NA PROWINCJI PALONO DALEJ SMOGU TAM NIE BYŁO
brawo
4 lata temu
Broszka dała pocałunek śmierci polskim kopalniom podnosząc ceny węgla PIS doskonale to rozegrał z górnikami wzrosły ceny prądu i koszty kopalń oni to potrafią wykiwać każdego a teraz to już resztę związki zawodowe zniszczą
...
Następna strona