Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
19.06.2020 21:03

Właściciele pieców węglowych w kłopocie. Najtańszy węgiel znika z rynku

Od 1 lipca będzie obowiązywać zakaz sprzedaży miałów węglowych do ogrzewania domów. Mimo nacisków branży minister klimatu Michał Kurtyka zapowiada, że się nie ugnie i Polacy nie będą mogli już kupować tego paliwa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(NurPhoto via Getty Images)
Palenie węglem najgorszej jakości przez lata było główną przyczyną smogu np. w Krakowie.

Przepisy zakazujące paleniem w domowych piecach miałem węglowym uchwalono już w 2018 r. Jednak przez ostatnie dwa lata było to ciągle możliwe. Tuż przed wejściem prawa w życie branża węglowa apeluje o wydłużenie okresu przejściowego.

Minister Kurtyka zapewnia jednak, że te apele trafiają w próżnie. To dla Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla (IGSPW) czarny scenariusz, ale jak przekonują, głównie dla klientów składów opału.

Tesco znika z Polski. "Konkurencja się zaostrzy, to dobra wiadomość dla kosumentów"

Izba na łamach "Rzeczpospolitej" wyjaśnia, że miał węglowy jest wciąż jednym z najtańszych rodzajów paliwa dostępnego na rynku, najczęściej wykorzystywanym przez gospodarstwa domowe i przedsiębiorców.

Jak uzasadnia IGSPW, tylko w sektorze MŚP i średnich firm ok. 24 tys. pieców ma moc spalania poniżej 1 MW. To w nich zużycie miałów Izba szacuje na 7,25 mln ton rocznie. Wartość sprzedanego paliwa szacuje się na ponad 6 mld zł.

Jadwiga Emilewicz, wicepremier i minister rozwoju
Zniesienie zakazu handlu w niedzielę. Emilewicz: "Nie widzimy konieczności"

Sprzedawcy argumentują, że zakaz każe tym przedsiębiorcom i klientom indywidualnym kupować lepszy, ale dużo droższy węgiel. To z kolei może spowodować, w ocenie IGSPW, że będą szukać miału na czarnym rynku.

Dla ekologów te argumenty są oburzające.

- Propozycja sprzedawców węgla to jawne lekceważenie zdrowia publicznego. Spalanie wilgotnego, zasiarczonego węgla z wysoką zawartością popiołu jest źródłem wysokiej emisji pyłów czy rakotwórczego benzoapirenu - mówi w "Rzeczpospolitej" Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Tagi: wiadomości, gospodarka, węgiel, smog
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
20-06-2020

LolekTo już powinno być zakazane dziesięć lub dwadzieścia lat temu tych trucicieli nas to powinno postawić przed oblicze sodu … Czytaj całość

20-06-2020

polecamZamknąć kopalnie .

20-06-2020

Kuba83Palenie węglem dla domów jednorodzinnych juz dawno powinno być zakazane. Elektrownia ma jeszcze jakies normy, filtry itd. W kopciuchu cały ten syf … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (201)