Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|
aktualizacja

Włoski sposób na rozprawienie się z mafią. Ministerstwo chce takiego samego prawa u nas

405
Podziel się:

We Włoszech bardzo rygorystyczne przepisy o konfiskacie mienia pozwoliły rozprawić się z bossami mafii. Ministerstwo Sprawiedliwości nie kryje, że ten przykład stał się inspiracją dla projektu zmian krajowych przepisów – niezależnie od głosów krytyki ze strony prawników.

Marcin Warchoł przekonuje, że nowe przepisy będą dobrym narzędziem do walki z zorganizowaną przestępczością
Marcin Warchoł przekonuje, że nowe przepisy będą dobrym narzędziem do walki z zorganizowaną przestępczością (PAP, Paweł Supernak)

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad zmianą przepisów dotyczących konfiskaty mienia tak, by objęła ona również osoby, wobec których nie toczy się wprawdzie postępowanie karne, lecz które nie są w stanie wykazać, skąd pochodzi ich majątek. "Z punktu widzenia społecznej sprawiedliwości zupełnie bez znaczenia jest, czy właścicielem willi czy luksusowej limuzyny jest gangster czy jego matka bądź przyjaciółka" – wyjaśnia w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł.

Projekt przewidujący quasi-karną procedurę zajęcia mienia, które było w ciągu ostatnich pięciu lat w posiadaniu podejrzanego, oskarżonego lub skazanego za przestępczą działalność, jest już gotowy. Co może się zmienić? Sąd będzie mógł zadecydować o konfiskacie mienia wskazanych w poprzednim zdaniu osób nawet w przypadku wydania wyroku uniewinniającego. Uniewinnienie nie oznacza przecież, że podsądny osiągnął dochody legalnie.

Eksperci mają jednak zastrzeżenia do tak daleko idących zmian. Dr Mikołaj Małecki z WPiA UJ zauważył, że prewencyjna konfiskata majątku jest sprzeczna z istotą prawa karnego. Nie wolno bowiem represjonować kogokolwiek prewencyjnie, lecz dopiero ukarać go za czyn, którego dokonał. Dodał, że niedopuszczalna jest sytuacja, w której podejrzany lub skazany został ukarany odebraniem majątku, mimo że czyn nie został jeszcze osądzony. A propozycja nowelizacji idzie jeszcze krok do przodu: ukarana może zostać osoba, wobec której nie jest prowadzone jakiekolwiek postępowanie karne.

Z kolei Radosław Płonka, wspólnik w kancelarii Płonka Ozga, ma zastrzeżenia do przerzucenia ciężaru dowodu na właściciela majątku. To on będzie musiał udowodnić, że posiadał odpowiednie środki na nabycie mienia.

Ministerstwo Sprawiedliwości chce jednak przede wszystkim przepisów surowych i skutecznych, więc takie głosy go nie zniechęcają. A o skuteczności tego modelu przekonuje przykład włoski, gdzie podobne przepisy pozwoliły rozprawić się z bossami mafii, którzy rozproszyli swój majątek pomiędzy nawet bardzo odległych członków rodziny. Okazało się, że najskuteczniejszym narzędziem uderzenia w zorganizowaną przestępczość było po prostu stopniowe i konsekwentne odbieranie ich majątków.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(405)
Mario
4 lata temu
A za Rydzykiem w kolejce Adamowicz, Piskor, i Olek z Jolka;)
Feniks
4 lata temu
I słusznie nie masz potwierdzenia źródła posiadania jesteś podejrzany, wystarczy tylko udowodnić i zabrać
Wierzacy
4 lata temu
Panowie ministrowie jest u nas kilka świętych krów którzy maja potężne majątki a nikt ich. Ie dotyka ,kosciol Rydzyk itp
dsa
4 lata temu
Przecież Ministerstwo Sprawiedliwości to największa mafia i na siebie chcą wprowadzić przepisy. Dziwne to jest.
tytusatomek
4 lata temu
Ale radocha; to wreszcie dobiorą się do kulawego MAFIOZA z Ciemnogrodzkiej - tylko ze ten oszust i łapówkarz jest podobno biedny jak -MYSZ KOŚCIELNA panie niejaki WARCHOŁOWATY....
...
Następna strona