Źródło wideo: © money.pl
Łukasz Kijek

Wojanek pod lupą UOKiK. "Bardzo mocno przyglądamy się temu, co się dzieje na rynku"

Napój Wojanek, który w ubiegłe wakacje podbił sklepy, trafił pod lupę UOKiK. - Mówimy o Wojanku, ale nie tylko. Bardzo mocno przyglądamy się temu, co się dzieje na rynku. Bo mamy świadomość tego, jak najmłodsi użytkownicy są narażeni na tego typu reklamę - mówił w "Biznes Klasie" prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

- Te piosenki, które krążyły przy okazji choćby tego produktu, bardzo wysoko pozycjonują produkt na rynku w oczach najmłodszych konsumentów. I w Komisji Europejskiej są prowadzone bardzo szerokie postępowania na mocy Digital Services Act właśnie względem social mediów w zakresie tego, jak interfejsy uzależniają najmłodszych użytkowników - dodał.

- My sobie często nie zdajemy sprawy z tego, jak mocno mechanizmy, które są w social mediach czy w streamingu wideo, są wykreowane po to, by uzależnić tych najmłodszych, którzy bardzo często nie mają jakichkolwiek blokerów, bodźców, żeby przestać, zrobić sobie przerwę - wyjaśnił.

- Oczywiście influencerzy często nie wiedzą, co w danym momencie chwyci. I stąd budowanie contentu jest bardzo różnorodne. Dzisiaj mają już narzędzia, które pozwalają bardzo jasno określić, kto jest grupą docelową - podkreślił.

- My w jakimś stopniu na poziomie publicznym czy społecznym musimy rozstrzygnąć w najbliższym czasie, gdzie powinna się kończyć wolność słowa, a zaczynać mechanizmy, które m.in. na poziomie algorytmów mają chronić najmłodszych użytkowników - dodał.

Więcej wideo
"Wzór pokazywania rozwiązań". Dlaczego warto naśladować lotnictwo?"Wzór pokazywania rozwiązań". Dlaczego warto naśladować lotnictwo?
"Żeby oparzył się ktoś z was". Rozwiewa mit z nauką na swoich błędach"Żeby oparzył się ktoś z was". Rozwiewa mit z nauką na swoich błędach
"Ogryzek zamiast rozwiązań". Rząd kontra najem krótkoterminowy"Ogryzek zamiast rozwiązań". Rząd kontra najem krótkoterminowy
Minister o "burdelach" za ścianą. Mocna odpowiedź kolegi z rząduMinister o "burdelach" za ścianą. Mocna odpowiedź kolegi z rządu
Ceny paliw drastycznie rosną. CPN wróci? Jest odpowiedź ministraCeny paliw drastycznie rosną. CPN wróci? Jest odpowiedź ministra
Stracili milion przez jednego pracownika. Ekspert mówi o ważnej lekcjiStracili milion przez jednego pracownika. Ekspert mówi o ważnej lekcji
Wraca wyścig w kosmosie? "Duże zapotrzebowanie na bycie w branży"Wraca wyścig w kosmosie? "Duże zapotrzebowanie na bycie w branży"
Wybrane dla Ciebie