Notowania

usa
06.11.2019 07:40

Wojna handlowa USA - Chiny. Obie strony tracą miliardy

Aż o 53 miliardy dolarów spadł przez pierwsze 9 miesięcy roku amerykański import z Chin. W tym samym okresie eksport też się zmniejszył, ale o "zaledwie" 14,5 mld dol. To oznacza jednak, że na wojnie handlowej tracą obie strony.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Straty na wojnie handlowej między USA a Chinami są już liczone w miliardach dolarów (Fot: AP/Associated Press/East News)

Jak informuje CNBC, z politycznego punktu widzenia można szukać zwycięzców i przegranych w wojnie handlowej na linii USA-Chiny. Ale gospodarczo "oba kraje są przegrane".

Właśnie dlatego w ostatnim czasie strony próbują dojść do porozumienia i złagodziły stanowisko.

Bo straty dla obu gospodarek są pokaźne. Nominalnie na pewno większe dla Chin, bo tamtejsi producenci stracili przez 9 miesięcy 53 miliardy dolarów. O tyle spadł eksport chińskich produktów do USA.

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

Z drugiej strony spadek jest mniejszy i wynosi zaledwie 14.5 mld dolarów. O tyle mniej Amerykanie wysłali do Chin w porównaniu z tym samym okresem w ubiegłym roku.

Przedsiębiorcy mają od 800 tys. zł do nawet 8 mln zł długów. Olbrzymie zaległości finansowe to spuścizna po współpracy z Grupą Muszkieterowie.
Toksyczny biznes Muszkieterów. Zadłużeni franczyzobiorcy oskarżają znaną sieć

Gdy jednak spojrzymy na procentowy spadek, to sprawa wygląda już nieco inaczej. Wspomniane 53 mld to spadek o 13,5 proc., podczas gdy 14,5 mld oznacza mniej o 15,5 proc.

Opozycja szuka kandydata na prezydenta w przyszłorocznych wyborach. Z pewnością nie będzie to Donald Tusk.
Wybory prezydenckie bez Donalda Tuska. Sikorski: "szkoda"

Relatywnie więcej stracili więc Amerykanie. Bo po prostu eksportują znacznie mniej do Chin. W odwrotnym kierunku płynie znacznie więcej towarów.

W odniesieniu do 2017 roku, gdy o wojnie handlowej nie był jeszcze mowy, najwięcej straciły firmy eksportujące minerały i kruszce do Chin. Spory spadek zaliczyły też firmy zajmujące się utylizacją odpadów oraz przedstawiciele przemysłu drzewnego. Tu straty sięgają nawet 68 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: usa, chiny, wojna handlowa, handel, gospodarka, świat, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
06-11-2019

crtChiny zaśmiecają Świat badziewiem.

06-11-2019

antyklerykałoby dyktator tramp okazał się grabarzem reżimu USA jak Gorbaczow został grabarzem ZSRR !!!!!!!!!!

06-11-2019

HeretykJeśli baba wanga miała rację to koniec świata nastąpi za 2000 lat.

Rozwiń komentarze (5)