Notowania

Wojna handlowa USA-Chiny. Pekin zawiesza planowane cła na wyroby z USA

Stosunki na linii USA - Chiny właśnie się delikatnie ociepliły. Od niedzieli 15 grudnia miały obowiązywać wyższe taryfy celne na niektóre z towarów z USA. Pekin wycofał się jednak z tych zapowiedzi. Z drugiej strony i USA cofnęły się o krok.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fotolia)
Pekin zawiesił wprowadzenie planowanych ceł, które miały zacząć obowiązywać od niedzieli

USA i Chiny uzgodniły nową umowę handlową tak zwanej "fazy pierwszej" - informuje Reuters. W sobotę prezydent USA na swoim Twitterze napisał, że USA zgodziły się na "bardzo dużą pierwszą fazę umowy handlowej z Chinami". To wstęp do właściwej umowy. I pierwszy od wielu miesięcy krok ku porozumieniu.

"Oni zgodzili się na wiele zmian ustrojowych oraz masowe skupowanie naszych produktów rolnych, energetycznych czy artykułów przemysłowych i wiele więcej" - napisał Donald Trump. Jak dodał, Stany Zjednoczone - ze względu na umowę - nie wprowadzą ceł na import chińskich towarów do wartości 160 mld dol., które miały wejść w życie 15 grudnia. Tego samego dnia obie strony miały zresztą wprowadzić cła odwetowe. Tak się jednak nie stanie.

W związku z decyzją USA, Pekin również zawiesił wprowadzenie planowanych ceł, które miały zacząć obowiązywać od tej niedzieli. To efekt porozumienia.

"Faza pierwsza" porozumienia między USA a Chinami. Strony potwierdzają
USA i Chiny z porozumieniem. Trump: "Zrobią u nas wielkie zakupy"

Specjalne oświadczenie w tej sprawie umieszczono na stronach internetowych ministerstw obu stron, w tym chińskiego ministerstwa finansów. Komunikat został również odczytany przez państwowe media, jak choćby agencję Xinhua - podaje Reuters.

Obejrzyj: Wrzawa wokół wyjazdu Edmunda Jannigera do USA

Christine Lagarde jest na czele Europejskiego Banku Centralnego.
Kursy walut. "Sowa" za sterami Europejskiego Banku Centralnego

Chiny wyraziły nadzieję, że na zasadzie równości i wzajemnego szacunku możliwa będzie dalsza współpraca ze Stanami Zjednoczonymi. "Tak by móc rozwiązywać wzajemne obawy i wspierać stabilny rozwój stosunków gospodarczych i handlowych między USA i Chinami" - napisano w przetaczanym przez agencję oświadczeniu.

USA jednak wciąż utrzymają 25-proc. stawkę cła od produktów importowanych z Chin o wartości do 250 mld dol., z kolei przy imporcie produktów do 120 mld dol. cła zostaną obniżone o połowę - do 7,5 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: cła, usa, chiny, handel
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
15-12-2019

Trump rulesPrzeciez, to bylo do przewidzenia, ze prezydent Trump wygra wojne handlowa z Chinami. Wszyscy hejterzy i jego przeciwnicy dostaja niestrawnosci na te … Czytaj całość

15-12-2019

TOBrawo Prezydent Trump- tak samo powinna robić UE ,bo inaczej Chiny nas kupią

15-12-2019

AKSTrump bankrutował już 4 razy, teraz zbankrutują Stany ?

Rozwiń komentarze (20)