Notowania

USA i Chiny z porozumieniem. Trump: "Zrobią u nas wielkie zakupy"

Prezydent USA Donald Trump oraz władze Chin potwierdzają, że strony podpisały "pierwszą fazę" umowy handlowej między oboma krajami. Układ ma objąć m.in. obniżenie amerykańskich ceł na chińskie towary.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
"Faza pierwsza" porozumienia między USA a Chinami. Strony potwierdzają

Jest zalążek wielkiego porozumienia na linii USA-Chiny. Zarówno Trump, jak i urzędnicy związani z rządem Chin potwierdzają zawarcie umowy handlowej, a właściwie "pierwszej fazy" tejże umowy. Prezydent USA na swoim Twitterze napisał, że USA zgodziły się na "bardzo dużą pierwszą fazę umowy handlowej z Chinami".

"Oni zgodzili się na wiele zmian ustrojowych oraz masowe skupowanie naszych produktów rolnych, energetycznych czy artykułów przemysłowych i wiele więcej" - napisał Trump. Jak dodał, Stany Zjednoczone - ze względu na umowę - nie wprowadzą ceł na import chińskich towarów do wartości 160 mld dol., które miały wejść w życie 15 grudnia.

"Natychmiast przystąpimy do negocjacji w sprawie drugiej fazy umowy, nie będziemy z tym zwlekać do wyborów w 2020 r. To niesamowita umowa dla wszystkich" - dodał prezydent USA.

Obejrzyj: Wrzawa wokół wyjazdu Edmunda Jannigera do USA

Stany utrzymają jednak 25-proc. stawkę cła od produktów importowanych z Chin o wartości do 250 mld dol., z kolei przy imporcie produktów do 120 mld dol. cła zostaną obniżone o połowę - do 7,5 proc.

Jak podaje Reuters, żadna ze stron nie zdradza jednak szczegółów co do ilości amerykańskich produktów rolnych, które Pekin zgodził się kupić. A to stanowi kluczowy element długich negocjacji między USA i Chinami.

Zdaniem chińskich urzędników, oba kraje osiągnęły znaczący postęp w negocjacjach handlowych i uzgodniły treść pierwszej fazy umowy. Tym samym Pekin potwierdza słowa Trumpa. Umowa ma zapewnić lepszą ochronę zagranicznym firmom w Chinach i chińskim firmom w USA.

Na mocy tego układu Chiny będą importować więcej amerykańskiej pszenicy i kukurydzy, co zapowiedział wiceminister rolnictwa Chin, na którego powołuje się Reuters. Stany Zjednoczone naciskają ponadto na Chiny, by zobowiązały się do zakupu w 2020 r. amerykańskich produktów rolnych wartych 50 mld dol. Jednak pytani o to przedstawiciele rządu w Pekinie odpowiadają, że szczegóły dotyczące konkretnej kwoty zostaną ujawnione później.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: wojna handlowa, chiny, usa, handel, cła, towary, import, Donald Trump, xi jinping, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
13-12-2019

czeski filmamerykański Macierewicz !!

13-12-2019

Entuzjasta technologiiHura! Może w końcu ten bezsensowny ban dla Huawei na usługi Googla zostanie zniesiony i będę mógł bez obaw kupić wymarzonego Huaweia Mate 30 Pro.

13-12-2019

...Wprowadzić 200% cła na badziewie z Chin !!!

Rozwiń komentarze (14)