Notowania

podatki
23.10.2019 07:15

Wpływy z CIT rosną, ale to nie jest zasługa rządu. SGH: Efekt koniunktury

Rząd chwali się wzrostem wpływów z podatku CIT. Kij w mrowisko wkłada jednak Szkoła Główna Handlowa. Uczelnia opublikowała raport, z którego wynika, że firmy płacą więcej CIT dzięki koniunkturze, a nie uszczelnieniu systemu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
(Fot: STANISLAW KOWALCZUK)

Wpływy z CIT w 2018 r. wyniosły 44,3 mld zł, co odpowiada 2,1 proc. PKB Polski. Dla porównania w 2015 r. było to 32,9 mld zł, czyli 1,8 proc. PKB. W dynamice zarównania wpływów, jak i relacji do PKB widać od 2014 r., choć wciąż daleko nam do wyniku z 2007 r., gdy wpływy z CIT były równe 2,7 proc. PKB.

Mateusz Morawiecki chce wpisać się w historię jako pierwszy premier, który zaplanował budżet bez deficytu
Budżet bez deficytu już w przyszłym roku. Morawiecki chce się zapisać na kartach historii

Przychody budżetu z CIT rosną, ale przede wszystkim w efekcie dobrej koniunktury gospodarczej, a nie realnego uszczelnienia systemu – oceniają eksperci Centrum Analiz i Studiów Podatkowych Szkoły Głównej Handlowe w raporcie "Struktura wpływów podatkowych z CIT w Polsce w latach 2016-2018 w kontekście uszczelnienia systemu podatkowego".

Jak donosi "Rzeczpospolita", która dotarła do treści raportu przed jego publikacją, za 92 proc. wzrostu wpływów z CIT pomiędzy 2018 a 2017 r. odpowiadają firmy z branży usług finansowych, producenci półproduktów, telekomy czy sieci handlowe. A te przedsiębiorstwa tradycyjnie zarabiają więcej i oddają więcej podatku w okresie dobrej koniunktury, gdy rośnie konsumpcja prywatna.

Kontrowersyjny podatek powraca. "Polacy się go boją, bo ma istotne minusy"

- Wyniki naszego raportu pozwalają na stwierdzenie, że istnieje w Polsce duży potencjał do uszczelnienia luki VAT (…) Polska potrzebuje zmian systemowych, które będą uwzględniały skutecznie przeciwdziałania międzynarodowemu unikaniu opodatkowania - przyznał w rozmowie z "Rzeczpospolitą" współautor badania prof. Dominik Gajewski z SGH.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: podatki, cit, sgh, gospodarka, wiadomości, wiadomości, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
23-10-2019

marco poloNapoleon Bonaparte jak miał mianować generała , i wyliczano mu jego zalety to zapytał "ale czy ma szczęście"? Jak to jest, że Platforma … Czytaj całość

24-10-2019

pamJak wyniki dobre, to zasługa PiS-u, a jak złe to Tuska.

24-10-2019

KaSGH niech się zajmie nauczaniem analiz systemowych bo wypuszczają niby ludzi wykształconych, a przyszedl do pracy i prostego UML zrobić nie potrafi. … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (16)