Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MŁU
|
aktualizacja

Czarne chmury nad niemiecką gospodarką. Najnowsze dane najgorsze od dwóch lat

44
Podziel się:

Wskaźnik PMI dla przemysłu strefy euro S&P Global we wrześniu 2022 r. wyniósł 48,4 pkt. wobec 49,6 pkt. w sierpniu, a wskaźnik PMI dla przemysłu w Niemczech wyniósł 47,8 pkt wobec 49,1 pkt. w sierpniu. Te wyniki są poniżej prognozy i sugerują dalsze pogorszenie nastrojów w europejskiej gospodarce. Szczególnie niepokoją dane z Niemiec, naszego największego partnera handlowego, które są najgorsze od dwóch lat.

Czarne chmury nad niemiecką gospodarką. Najnowsze dane najgorsze od dwóch lat
Niemiecki przemysł pogrąża się w depresyjnych nastrojach (GETTY, 2018 Photothek)

Prognoza dla strefy euro wynosiła 48,5 pkt., dla Niemiec – 48,3 pkt. Wyniki poniżej prognozy sugerują dalsze pogorszenie nastrojów w europejskiej gospodarce.

Niemieckie PMI dla przemysłu spadło już trzeci miesiąc z rzędu. Największymi problemami raportowanymi przez niemiecki przemysł są kurczenie się liczby nowych zamówień i rosnące koszty energii.

Wskaźnik PMI dla przemysłu – Problemy Niemiec to zły prognostyk dla Polski

47,8 pkt to najgorszy wynik od czerwca 2020 r. Każdy rezultat poniżej 50 pkt (poziom neutralny) sugerują kurczenie się gospodarki. Wskaźnik nowych zamówień spadł do 39,1 pkt z 40,9 pkt.

Jak ocenia w komentarzu Phil Smith z S&P Global, "rosnące ceny energii, które już zmusiły część przedsiębiorstw do ograniczenia produkcji, uruchomiły sygnały alarmowe, które jeszcze nasilają się we wrześniu po odcięciu dostaw gazu przez Nord Stream 1".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Tajemnicze wycieki z gazociągów. "To koniec pewnej ery. Ta idea się skompromitowała"

Złe wieści z Niemiec to także niepokojący sygnał w kontekście naszej gospodarki, bo Niemcy są naszym największym partnerem handlowym, a od kondycji niemieckiej gospodarki w dużej mierze zależy sytuacji polskiego eksportu.

Jeśli chodzi o nastroje w polskim przemyśle, te są jeszcze znacznie gorsze niż w Niemczech. Wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce we wrześniu wyniósł 43,0 pkt. wobec 40,9 pkt. w lipcu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(44)
Potęga władzy
2 lata temu
Co ten PiS nawywijał...
bez obaw
2 lata temu
o Niemców nie trzeba się martwić, oni jak zwykle sobie poradzą i jeszcze przy okazji nieźle zarobią. Niemcy wspomogą swój sektor energetyczny kwotą 200 miliardów euro, niemiecki przemysł i rolnictwo będą miały tanią energię a u nas i w innych krajach przemysł i rolnictwo padną i wtedy Niemcy będą przejmować za grosze wszystko jak leci w Polsce, Francji, Włoszech i innych krajach. Przez dziesiątki lat zbijali kapitał na tanim rosyjskim gazie, teraz mają środki żeby pomóc swojemu przemysłowi i rolnictwu zniszczyć konkurencję. Cała Europa będzie jak Grecja gdzie już dziś Niemcy rozdają karty.
Tetryk
2 lata temu
My jesteśmy tak zależni od niemieckiej gospodarki jak Niemcy od ruskiego gazu o czym to świadczy
Nostradamus
2 lata temu
Niemiaszki powinny szybciutko zwiększyć cenę praw do emisji, najlepiej o 400% to ich pomysł i to on rozwala europejską gospodarkę.
logik
2 lata temu
Ale ale ale ale!!!! Jak u nas PMI spada, to wg niezależnych mediów wina Pisu! A jak spada w Niemczech to też wina Pisu???
...
Następna strona