Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|
aktualizacja

Wszystko jasne. Komisja Europejska zdecydowała ws. handlu z Ukrainą

Podziel się:

Komisja Europejska zatwierdziła projekt rozporządzenia, które wydłuża bezcłowy handel z Ukrainą do połowy 2025 r. Będzie jednak tymczasowe odstępstwo od przepisów Wspólnej Polityki Rolnej dla unijnych rolników na 2024 rok.

Wszystko jasne. Komisja Europejska zdecydowała ws. handlu z Ukrainą
Jest już decyzja KE o przedłużeniu umowy z Ukrainą do czerwca 2025r. (getty, Stefan Wermuth)

Jest już decyzja KE o przedłużeniu umowy z Ukrainą do czerwca 2025 r. Zastrzeżenie na kolegium komisarzy zgłosił jedynie komisarz Janusz Wojciechowski - informowało jako pierwsze RMF FM.

KE zdecydowała ws. handlu z Ukrainą

Wcześniej Katarzyna Szymańska-Borginon, korespondentka radia RMF FM w Brukseli informowała, że projekt umowy będzie zawierać ograniczenia ilościowe na ukraiński cukier, drób i jaja, na co początkowo KE nie chciała się zgodzić.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Milioner radzi w co dziś opłaca się inwestować - Marian Owerko - Biznes Klasa #15

Do zmiany stanowiska Komisji Europejskiej miały się przyczynić m.in. narastające protesty rolników.

KE potwierdziła, że propozycja zawiera "wzmocniony mechanizm ochronny".

Gwarantuje to możliwość podjęcia szybkich działań zaradczych w przypadku znaczących zakłóceń na rynku UE lub na rynkach jednego lub większej liczby państw członkowskich. Dla najbardziej wrażliwych produktów – drobiu, jaj i cukru – przewidziany jest hamulec bezpieczeństwa, który ustabilizuje import na średnim poziomie z lat 2022 i 2023. Oznacza to, że w przypadku przekroczenia wielkości importu tych produktów, wprowadzone zostaną ponownie cła, zapewniające, że wielkość przywozu nie przekracza znacząco wielkości przywozu z lat ubiegłych - tłumaczy Komisja.

Wniosek Komisji zostanie przekazany w środę państwom członkowskim, które będą nad nim głosować. KE podała, że propozycja stanowi "pierwszą konkretną odpowiedź mającą na celu rozwiązanie problemów związanych z dochodami rolników".

UE pomaga Ukrainie

Ustępstwa wobec Kijowa to forma pomocy dla kraju, który od lutego 2022 r. broni się przed napaścią zbrojną ze strony Rosji.

KE na początku maja wprowadziła zakaz importu z Ukrainy pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika do Bułgarii, Węgier, Polski, Rumunii i Słowacji w wyniku porozumienia z tymi krajami w sprawie ukraińskich produktów rolno-spożywczych. Początkowo ograniczenia obowiązywały do 5 czerwca, a następnie zostały przedłużone do połowy września. Embargo zniesiono 15 września na podstawie postanowienia KE.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP