Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ue
26.05.2019 10:07

Wybory do europarlamentu 2019. Zasady i godziny otwarcia lokali. Jak głosować w wyborach?

Tegoroczne wybory do europarlamentu zaplanowano na w dniach 23-26 maja. W Polsce wyborcy głosują w niedzielę. Sprawdź, jakie są zasady oraz podstawowe informacje dotyczące wyborów do Parlamentu Europejskiego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Wybory do europarlamentu 2019. Zasady i podstawowe informacje. Jak głosować w wyborach?

Wybory do europarlamentu 2019 w Polsce. Podstawowe informacje

Wybory do Parlamentu Europejskiego IX kadencji odbywają się w 28 państwach członkowskich Unii Europejskiej. Zostały one zaplanowane na okres od 23 do 26 maja 2019 r. W Polsce wybory odbywają się w niedzielę 26 maja. Lokale wyborcze będą otwarte w godz. 7-21.

Tegoroczne głosowanie będzie dziewiątym od 1979 wyborem bezpośrednim do unijnego parlamentu. W ich wyniku zostanie wybranych 705 eurodeputowanych. Liczba europosłów będzie mniejsza o 46 osób, w porównaniu z poprzednią kadencją.

Polacy wybiorą 52 europosłów spośród ponad 800 kandydatów. Jednak wszystko wskazuje na to, że na początku nowej kadencji europarlamentarnej Wielka Brytania wciąż będzie państwem członkowskim Wspólnoty. W związku z tym w nowym europarlamencie Polska obsadzi 51, a nie 52 mandaty.

Zobacz: Wybory do europarlamentu 2019. Brexit zbliża się wielkimi krokami. Przedsiębiorcy uważnie śledzą sytuację na Wyspach

Zastosowane zostaną więc przepisy specjalnej ustawy, określającej zasady, na jakich wskazany zostanie ten z wybranych w majowych wyborach posłów do europarlamentu, który nie obejmie mandatu - podaje PAP.

Wybory do europarlamentu 2019 w Polsce. Podstawowe zasady

Polacy głosują w obwodowych komisjach wyborczych w miejscu ich stałego zameldowania. Każdy obywatel wpisywany jest do rejestru wyborców "z urzędu" na podstawie miejsca zameldowania na pobyt stały.

Szczególną uwagę musimy zwrócić, gdy w ostatnim czasie zmieniliśmy swój adres zamieszkania, należy sprawdzić w odpowiednim urzędzie gminy, czy zostaliśmy dopisani do danego rejestru.

Lokal wyborczy, w którym będziemy mogli oddać swój głos, możemy sprawdzić w bardzo porosty sposób. Należy jedynie odwiedź oficjalną stronę Państwowej Komisji Wyborczej - wybory.gov.pl.

Wszyscy wyborcy muszą pamiętać także, że członkowie komisji wyborczej mają obowiązek sprawdzić naszą tożsamość. Do lokalu wyborczego w dniu wyborów należy więc zabrać ze sobą dowód osobisty lub paszport.

Wszystkie szczegółowe informacje dotyczące wyborów do europarlamentu 2019 znajdziemy na stronie wybory.gov.pl.

Źródło: wybory-europejskie.eu

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz