Notowania

Wybory parlamentarne 2019. W programach niewiele o rozwoju gospodarki

Większość partii w swoich programach nie ma recepty na to, jak zapewnić Polsce stały rozwój gospodarki. Ekonomiści twierdzą jednak, że jeśli już trzeba by było wybrać, to najlepszy program przedstawiła Koalicja Obywatelska.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Choć partie dużo o gospodarce mówią, to ich programy niewiele pomogą w jej rozwoju (Fot: Grzegorz Ksel/REPORTER)

Jak zwracają uwagę eksperci przepytani przez "Rzeczpospolitą", kluczowe dla budowania coraz większego potencjału naszej gospodarki jest to, by wspierać jej stronę podażową.

- Tymczasem większość propozycji wzmacnia stronę popytową – twierdzi Jeremi Mordasewicz, doradca Konfederacji Lewiatan.
- Partie obiecują przede wszystkim większe transfery socjalne zwiększające konsumpcję. Mało propozycji związanych jest z podnoszeniem aktywności zawodowej - dodaje na łamach "Rz" Aleksander Łaszek, główny ekonomista FOR.

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

Wśród takich propozycji znajdziemy m.in. 13. i 14. emeryturę, ale również inne obietnice dotyczące seniorów. Zwiększenie minimalnego świadczenia do 1600 zł proponuje Lewica, a PSL postuluje zwolnienie podatkowe.

Jarosław Kaczyński i Mateusz Morawiecki zawstydzili i Donalda Tuska, i Edwarda Gierka
Jarosław Kaczyński i Mateusz Morawiecki mogą przejść do historii. Historii polskich pensji minimalnych

– Oczywiście w ten sposób emeryci będą mieli wyższe dochody i więcej będą mogli przeznaczyć na wydatki. Ale z punktu widzenia rozwoju gospodarczego to droga donikąd – mówi "Rzeczpospolitej" Mordasewicz.

– Program KO postrzegam jako najbardziej obiecujący, głównie ze względu na to, że może zwiększyć zatrudnienie ludzi młodych i seniorów, czyli grup o

najniższych wskaźnikach aktywności zawodowej – twierdzi Janusz Jankowiak, główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu.

3 października Trybunał Sprawiedliwości UE, rozpatrując sprawę państwa Dziubak, uznał, że w przypadku klauzul abuzywnych nie można ich zastąpić żadnymi innymi mechanizmami przewalutowania
Wyrok TSUE wzmacnia negatywny trend ryzyka dla sektora bankowego w Polsce

– Problem w tym, że KO deklaruje utrzymanie systemu transferów społecznych. A to oznacza stępienie ostrza jej propozycji. Nie można jednocześnie aktywizować i dezaktywizować Polaków - dodaje.

Choć wszystkie partie o gospodarce mówią sporo, to zbyt wielu systemowych rozwiązań w ich programach nie znajdujemy.

– W tegorocznej kampanii rozwój gospodarki nie stoi na pierwszym planie, mamy raczej punktowe propozycje – puentuje Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
11-10-2019

Andy😂kaczynski oddaj 50.000 zł łapówki .. nawet nie został przesłuchany,ale przez kogo? ziobre który jest jego podwładnym ? Lepszy sort😂

11-10-2019

AndrzejOni tylko mysla o wladzy.

11-10-2019

Tomasz BalecznyOglądałem, słuchałem wszystkie debaty polityczne (TVP, RMF FM, Polsat, TVN) i tak: wszystkie ugrupowania w temacie gospodarki za wyjątkiem … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (7)