Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wybory w Wielkiej Brytanii. Artykuły BBC pisał... komputer

8
Podziel się

BBC News na żywej skórze testowało "zautomatyzowane dziennikarstwo" - największy taki test w historii. Blisko 700 artykułów dotyczących wyników brytyjskich wyborów w poszczególnych okręgach napisał komputer.

Komputer zamiast dziennikarzy napisał dla BBC artykuły dot. brytyjskich wyborów
Komputer zamiast dziennikarzy napisał dla BBC artykuły dot. brytyjskich wyborów (East News)
bDUFgIqJ

Informacje o wynikach brytyjskich wyborów w poszczególnych okręgach opublikowane przez BBC News zostały wygenerowane maszynowo. Było to niemal 700 artykułów napisanych przez komputer i był to pierwszy test "zautomatyzowanego dziennikarstwa" na tak wielką skalę - informuje PAP, powołując się na informacje udostępniane przez samo BBC.

Medium nie oddało jednak wszystkiego w ręce komputera. Każdy z artykułów przed publikacją został sprawdzony przez redaktorów serwisu BBC. Szef projektu uspokaja, że chodziło o polepszenie jakości serwisu, a nie o zastąpienie pracy ludzi. - Korzystając z pomocy maszyn podaliśmy informacje dla każdego okręgu wyborczego, który przekazał w nocy wyniki głosowania. Z wyjątkiem jednego, gdzie nie przeliczono głosów. Byłoby to niemożliwe do wykonania, gdyby robili to tylko ludzie - wyjaśnia redaktor BBC News Labs Robert McKenzie.

bDUFgIqL

Według niego, język artykułów - 649 po angielsku i 40 w języku walijskim - oddawał "styl BBC", ponieważ poszczególne frazy zostały wcześniej zaprogramowane przez autorów serwisu. - Jako dziennikarz bierzesz pod uwagę możliwe warianty zdarzeń. Następnie piszesz szablon, a komputer, w reakcji na konkretne dane, wybiera określone frazy lub słowa - tłumaczy.

Zobacz także: Obejrzyj: Podatek cyfrowy i uregulowanie Facebooka. Minister ujawnia plany

Przed publikacją artykuły sprawdzali dziennikarze w biurach BBC w Belfaście, Cardiff, Glasgow i Londynie. Jak zaznaczył McKenzie, ograniczeniem systemu jest to, że nie może on dodawać analiz do artykułów, więc w przypadku niektórych istotnych miejsc, np. okręgu wyborczego Kensington, redaktorzy musieli dopisać odpowiedni kontekst.

bDUFgIqR

- Ta technologia działa tylko w przypadku informacji opartych na danych. To zapis tego, co się stało. Na podstawie liczb, ze stratą pod względem jakości dziennikarstwa. Żaden z artykułów nie zawiera cytatów, analizy tego, co się wydarzyło ani jakie ma to znaczenie - dodał. Według niego system sprawdza się natomiast, gdy szybko trzeba stworzyć informacje takie jak wyniki meczów piłki nożnej, raporty finansowe firmy i wyniki wyborów właśnie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDUFgIrm
KOMENTARZE
(8)
Wierny słucha...
rok temu
Znam portale w Polsce gdzie też piszą wyłącznie komputery,ale chyba jeszcze Odry 1305.
`````````````...
rok temu
"Szef projektu (BBC) uspokaja, że chodziło o polepszenie jakości serwisu, a nie o zastąpienie pracy ludzi." - Etap 1. Stworzenie i dopracowanie programu do pisania artykułów, zamiast ludzi. Etap 2. Rozwój programu i jego ulepszanie (wszystko idzie dobrze, więc uspokajamy pracowników że będą dalej pracować - przynajmniej na razie). Etap 3. Program zakończony sukcesem, testy zaliczone pozytywnie - a teraz zwalniamy pracowników i zmniejszamy koszty utrzymania.
GE ER
rok temu
POLSKA BIJE ICH NA GŁOWĘ ! POLAKOM PISZĄ NIEMCY
bDUFgIrn
Killlinsky
rok temu
A niech sobie pisze komputer ale musi podawać PRAWDZIWE fakty a nie "fakty prasowe". A wyboru i ZWŁASZCZA OBIEKTYWNEJ weryfikacji prawdziwości faktów -dokonują jednak LUDZIE. ZWŁASZCZA w Anglii czy tam (jeszcze...) Zjednoczonym Królestwie. Bo w Polsce.....
miś to nie ry...
rok temu
Nie róbcie sobie jaj - komputer nigdy nie zastąpi prawdziwego dziennikarza. Artykuły maja być pisane z sercem i emocjami a komputer ?? no cóż --mojemu misiu itp