Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|

Wybory w Wielkiej Brytanii. Artykuły BBC pisał... komputer

8
Podziel się:

BBC News na żywej skórze testowało "zautomatyzowane dziennikarstwo" - największy taki test w historii. Blisko 700 artykułów dotyczących wyników brytyjskich wyborów w poszczególnych okręgach napisał komputer.

Komputer zamiast dziennikarzy napisał dla BBC artykuły dot. brytyjskich wyborów
Komputer zamiast dziennikarzy napisał dla BBC artykuły dot. brytyjskich wyborów (East News)

Informacje o wynikach brytyjskich wyborów w poszczególnych okręgach opublikowane przez BBC News zostały wygenerowane maszynowo. Było to niemal 700 artykułów napisanych przez komputer i był to pierwszy test "zautomatyzowanego dziennikarstwa" na tak wielką skalę - informuje PAP, powołując się na informacje udostępniane przez samo BBC.

Medium nie oddało jednak wszystkiego w ręce komputera. Każdy z artykułów przed publikacją został sprawdzony przez redaktorów serwisu BBC. Szef projektu uspokaja, że chodziło o polepszenie jakości serwisu, a nie o zastąpienie pracy ludzi. - Korzystając z pomocy maszyn podaliśmy informacje dla każdego okręgu wyborczego, który przekazał w nocy wyniki głosowania. Z wyjątkiem jednego, gdzie nie przeliczono głosów. Byłoby to niemożliwe do wykonania, gdyby robili to tylko ludzie - wyjaśnia redaktor BBC News Labs Robert McKenzie.

Według niego, język artykułów - 649 po angielsku i 40 w języku walijskim - oddawał "styl BBC", ponieważ poszczególne frazy zostały wcześniej zaprogramowane przez autorów serwisu. - Jako dziennikarz bierzesz pod uwagę możliwe warianty zdarzeń. Następnie piszesz szablon, a komputer, w reakcji na konkretne dane, wybiera określone frazy lub słowa - tłumaczy.

Zobacz także: Obejrzyj: Podatek cyfrowy i uregulowanie Facebooka. Minister ujawnia plany

Przed publikacją artykuły sprawdzali dziennikarze w biurach BBC w Belfaście, Cardiff, Glasgow i Londynie. Jak zaznaczył McKenzie, ograniczeniem systemu jest to, że nie może on dodawać analiz do artykułów, więc w przypadku niektórych istotnych miejsc, np. okręgu wyborczego Kensington, redaktorzy musieli dopisać odpowiedni kontekst.

- Ta technologia działa tylko w przypadku informacji opartych na danych. To zapis tego, co się stało. Na podstawie liczb, ze stratą pod względem jakości dziennikarstwa. Żaden z artykułów nie zawiera cytatów, analizy tego, co się wydarzyło ani jakie ma to znaczenie - dodał. Według niego system sprawdza się natomiast, gdy szybko trzeba stworzyć informacje takie jak wyniki meczów piłki nożnej, raporty finansowe firmy i wyniki wyborów właśnie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(8)
Milczenie Owi...
3 lata temu
He he może nawet pis/ać qura pazurem ...... Ważne kto czyta i Jak/i reaguje
UK
3 lata temu
Przekret angielski 🇬🇧 i Ameryka w tym pomogła
GE ER
3 lata temu
POLSKA BIJE ICH NA GŁOWĘ ! POLAKOM PISZĄ NIEMCY
miś to nie ry...
3 lata temu
Nie róbcie sobie jaj - komputer nigdy nie zastąpi prawdziwego dziennikarza. Artykuły maja być pisane z sercem i emocjami a komputer ?? no cóż --mojemu misiu itp
PO Jedności R...
3 lata temu
Je ć nie rzetelnych lewaków dziennikarzy. TULEYA na Prezydenta albo monkolągwa Migalski.