Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wsparcie
29.09.2020 19:23

Wymiana źródeł ciepła w budynkach wielorodzinnych. Ministerstwo Klimatu zapowiada wsparcie

Termomodernizacja i wymiana źródeł ciepła w budynkach wielorodzinnych będzie dofinansowana - zapowiedział minister klimatu Michał Kurtyka. Pilotażowy program wystartuje w województwie zachodniopomorskim.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Minister klimatu Michał Kurtyka przestawia założenia pilotażowego programu wsparcia dotacyjnego dla budynków wielorodzinnych na wymianę źródeł ciepła na paliwa stałe i termomodernizację. (Fot: PAP/Marcin Bielecki, Marcin Bielecki)

Nowy program będzie mieć charakter wsparcia dotacyjnego. Skierowany będzie do budynków wielorodzinnych posiadających od trzech do siedmiu lokali. Ministerstwo dofinansuje wymianę źródeł ciepła na paliwa stałe oraz termomodernizację budynków - podaje Ministerstwo w komunikacie prasowym.

Za wdrożenie programu odpowiadać będą wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Środki mają trafić do osób fizycznych - właścicieli lub współwłaścicieli lokalu w budynku wielorodzinnym.

Resort klimatu podał również, że jednym z pierwszych województw, w którym wdrożony zostanie pilotaż, będzie zachodniopomorskie.

Zobacz: Koniec z kopciuchami, nie każdego stać na zmianę

- Pracujemy nad projektem programu dotacji dla budynków wielorodzinnych. Planujemy, że zostanie on uruchomiony na początku przyszłego roku - zapowiedział minister Michał Kurtyka.

- Dofinasowanie obejmować będzie zakup i montaż nowego źródła ciepła pod warunkiem likwidacji nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe oraz zadania termomodernizacyjne, na przykład zakup i montaż stolarki okiennej i drzwiowej – wyjaśnił wiceprezes NFOŚiGW Paweł Mirowski.

Wysokość dotacji uzależniona będzie od dochodu - tak samo jak przy programie "Czyste Powietrze". Podstawowy poziom dofinansowania obejmie osoby, które mają dochód roczny do 100 tys. złotych.

Wtedy też maksymalna kwota dotacji wyniesie do 20 tys. złotych, jeżeli chodzi o wymianę źródła ciepła oraz dla zadań termomodernizacyjnych. 25 tys. złotych otrzymają chętni na zakup i montaż pompy ciepła powietrze/woda lub też gruntowej wraz z zadaniami termomodernizacyjnymi. Natomiast do samej termomodernizacji resort dopłaci do 10 tys. złotych.

Na inne stawki mogą liczyć gospodarstwa wieloosobowe, w których dochód na osobę nie przekracza 1,4 tys. złotych oraz gospodarstwa jednoosobowe z miesięcznym dochodem do 1960 złotych. Na wymianę źródła ciepła i termomodernizację otrzymają do 32 tys. złotych, a na same zadania termomodernizacyjne - 15 tys. złotych.

Do 5 tys. złotych będzie można otrzymać w przypadku likwidacji starego źródła ciepła i zastąpienia go mikroinstalacją fotowoltaiczną. Kwota dotacji nie będzie mogła przekroczyć więcej niż 50 proc. poniesionych kosztów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
29-09-2020

hwdpiSSPiSS szykuje kolejny wałek w którym tylko swoi wydoją kasę.

29-09-2020

KrisBuduję dom biorę kredyt który będę spłacał 30lat czemu mi nie pomogą. gówniane państwo z tektury które dzieli obywateli.

29-09-2020

wikZnowu otwarcie furtki kolegom

Rozwiń komentarze (33)