Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Wymiana źródeł ciepła w budynkach wielorodzinnych. Ministerstwo Klimatu zapowiada wsparcie

33
Podziel się:

Termomodernizacja i wymiana źródeł ciepła w budynkach wielorodzinnych będzie dofinansowana - zapowiedział minister klimatu Michał Kurtyka. Pilotażowy program wystartuje w województwie zachodniopomorskim.

Wymiana źródeł ciepła w budynkach wielorodzinnych. Ministerstwo Klimatu zapowiada wsparcie
Minister klimatu Michał Kurtyka przestawia założenia pilotażowego programu wsparcia dotacyjnego dla budynków wielorodzinnych na wymianę źródeł ciepła na paliwa stałe i termomodernizację. (PAP, PAP/Marcin Bielecki, Marcin Bielecki)

Nowy program będzie mieć charakter wsparcia dotacyjnego. Skierowany będzie do budynków wielorodzinnych posiadających od trzech do siedmiu lokali. Ministerstwo dofinansuje wymianę źródeł ciepła na paliwa stałe oraz termomodernizację budynków - podaje Ministerstwo w komunikacie prasowym.

Za wdrożenie programu odpowiadać będą wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Środki mają trafić do osób fizycznych - właścicieli lub współwłaścicieli lokalu w budynku wielorodzinnym.

Resort klimatu podał również, że jednym z pierwszych województw, w którym wdrożony zostanie pilotaż, będzie zachodniopomorskie.

Zobacz także: Zobacz: Koniec z kopciuchami, nie każdego stać na zmianę

- Pracujemy nad projektem programu dotacji dla budynków wielorodzinnych. Planujemy, że zostanie on uruchomiony na początku przyszłego roku - zapowiedział minister Michał Kurtyka.

- Dofinasowanie obejmować będzie zakup i montaż nowego źródła ciepła pod warunkiem likwidacji nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe oraz zadania termomodernizacyjne, na przykład zakup i montaż stolarki okiennej i drzwiowej – wyjaśnił wiceprezes NFOŚiGW Paweł Mirowski.

Wysokość dotacji uzależniona będzie od dochodu - tak samo jak przy programie "Czyste Powietrze". Podstawowy poziom dofinansowania obejmie osoby, które mają dochód roczny do 100 tys. złotych.

Wtedy też maksymalna kwota dotacji wyniesie do 20 tys. złotych, jeżeli chodzi o wymianę źródła ciepła oraz dla zadań termomodernizacyjnych. 25 tys. złotych otrzymają chętni na zakup i montaż pompy ciepła powietrze/woda lub też gruntowej wraz z zadaniami termomodernizacyjnymi. Natomiast do samej termomodernizacji resort dopłaci do 10 tys. złotych.

Na inne stawki mogą liczyć gospodarstwa wieloosobowe, w których dochód na osobę nie przekracza 1,4 tys. złotych oraz gospodarstwa jednoosobowe z miesięcznym dochodem do 1960 złotych. Na wymianę źródła ciepła i termomodernizację otrzymają do 32 tys. złotych, a na same zadania termomodernizacyjne - 15 tys. złotych.

Do 5 tys. złotych będzie można otrzymać w przypadku likwidacji starego źródła ciepła i zastąpienia go mikroinstalacją fotowoltaiczną. Kwota dotacji nie będzie mogła przekroczyć więcej niż 50 proc. poniesionych kosztów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(33)
ola
2 lata temu
A co z osobami którzy już wymienili piece ocieplili budynki itd dla nich nie ma zwrotu
JZM
2 lata temu
Ja by wolał, żebyśmy w końcu zarabiali godnie, a nie wisieli do końca życia na kredycie mieszkaniowym w bankach , żeby można było spokojnie zrobić remont bez łaski pańskiej.
slv
2 lata temu
A dlaczego akurat do 7 lokali. Chętnie bym skorzystał ale mój blok ma 24 lokale -więc wszystkie programy mnie nie dotyczą
ORWELL 1984
2 lata temu
Przestańcie OSZUKIWAĆ POLAKÓW. Dopłaty do retencji vs. podatek deszczowy; dopłaty do fotowoltaiki vs. wzrost cen prądu. Zbiornik wodny mam; Czy Państwo da MI 100 tyś. zł na panele fotowoltaiczne, pompę ciepła, ocieplenie domu, kominek drzewny aby była milsza atmosfera? Czekam! PiS DAJCIE!!! Płacę ZUS, PIT, CIT, VAT, podatki od nieruchomości, telefon, RTV, NFZ opłacam, wodę itd.!!! Gdzie dotacje??? I dlaczego firma mająca fotowoltaikę nie może wprowadzać energii za kasę??? Konkurencja dla KONCERNÓW ENERGETYCZNYCH? Czy dlatego, że problem z łapówkami? Oceńcie Sami!
zenx
2 lata temu
kiedy w końcu zaczną pracować sądy, sędziowie powinni mieć płacone za przeprowadzone rozprawy a za siedzenie i wykorzystywanie ustawy covidowej 0!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
...
Następna strona