Notowania

zarobki
19.05.2019 09:08

Wynagrodzenia. Ile zarabiają pracownicy fizyczni?

Uczestnicy Raportu płacowego Sedlak & Sedlak 2018 (550 firm z całej Polski) zadeklarowali, że w 2018 roku podwyższyli wynagrodzenia swoich pracowników fizycznych o średnio 6 proc. - najwięcej spośród wszystkich grup pracowniczych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
W Raporcie płacowym Sedlak & Sedlak 2018 pracowników fizycznych podzielono na cztery poziomy trudności pracy.

Jeżeli nie podano inaczej, zaprezentowane w artykule stawki dotyczą mediany wynagrodzenia całkowitego brutto (oznacza to, że połowa zatrudnionych na danym stanowisku otrzymywała wynagrodzenie wyższe niż pokazana kwota).

Doświadczenie pracownika fizycznego

W Raporcie płacowym Sedlak & Sedlak 2018 pracowników fizycznych podzielono na cztery poziomy trudności pracy. Są to pracownicy poczatkujący, doświadczeni, starsi i liderzy. Początkujący pracownik fizyczny, czyli taki, który dopiero rozpoczyna swoją pracę otrzymuje wynagrodzenie na poziomie 3,1 tys. zł. Pracownicy fizyczni, którzy zdobyli już niezbędne doświadczenie do pracy na swoim stanowisku, zarabiają 3,6 tys. zł. Nieco wyższe wynagrodzenie – 4,3 tys. zł – otrzymują starsi pracownicy fizyczni. Najwięcej zarabiają liderzy, których mediana wynagrodzenia wynosi 4,8 tys. zł.

(Sedlak&Sedlak)
(Fot: Raport płacowy)

Obejrzyj także: Wenta chce zapłacić nauczycielom za strajk. "Wspólnie szukamy sposobu"

Najwyższe wynagrodzenie na stanowiskach fizycznych

W Raporcie poza ogólnymi analizami dotyczącymi pracowników fizycznych znajdują się informacje o zarobkach na konkretnych stanowiskach. Po uszeregowaniu stanowisk starszych pracowników fizycznych od tych z najniższym wynagrodzeniem do tych z najwyższym, okazuje się, że pracownicy fizyczni ze specyficzną wiedzą czy umiejętnościami otrzymują wynagrodzenie znacząco powyżej średniej krajowej (4772 zł we wrześniu 2018, GUS).

(Raport płacowy Sedlak & Sedlak 2018)
(Fot: Raport płacowy Sedlak & Sedlak 2018)

Najwyższe wynagrodzenie pośród starszych pracowników fizycznych otrzymują drukarze – połowa zatrudnionych na tym stanowisku otrzymuje wynagrodzenie brutto wyższe niż 5,9 tys. zł. Na drugim miejscu znalazł się monter maszyn i urządzeń, którego wynagrodzenie jest o 400 zł niższe. W trójce najlepiej zarabiających pracowników fizycznych znalazł się też starszy serwisant, którego wynagrodzenie wynosi 5,2 tys. zł.

Wynagrodzenia pracowników fizycznych w różnych województwach

Rynkowy punkt odniesienia do porównywania wynagrodzeń może być różny w zależności od organizacji. Dla niektórych firm istotne będzie porównanie się z firmami lokalnymi, dla innych kluczowa będzie branża, a jeszcze inne będą porównywać się z firmami o podobnej wielkości. W raporcie płacowym Sedlak & Sedlak dostarczamy szerokiego zakresu przekrojów danych, który pomoże wybrać najtrafniejszy punkt odniesienia.

Jednym z najczęściej wybieranych kryteriów do analizy wynagrodzeń pracowników fizycznych jest region. Na mapie poniżej oznaczano jak kształtują się wynagrodzenia pracowników fizycznych w różnych województwach. Najwyższe stawki otrzymują pracownicy w województwach: mazowieckim (4190 zł), wielkopolskim (4180 zł) i śląskim (4120 zł). Najniższe wynagrodzenie z kolei oferują pracodawcy z województwach: podlaskim (3550 zł), kujawsko-pomorskim (3550 zł) oraz lubelskim (3400 zł).

(Sedlak&Sedlak)
(Fot: Raport płacowy Sedlak & Sedlak 2018)

Wynagrodzenia pracowników fizycznych w różnych branżach

Drugim często wybieranym kryterium porównawczym dla pracowników fizycznych jest branża. Ma to znaczenie szczególnie w sektorach, gdzie proces produkcji jest złożony, albo występują niesprzyjające warunki pracy. Na schemacie poniżej pokazano trzy branże z najwyższym (górny rząd) i najniższym (dolny rząd) wynagrodzeniem pracowników fizycznych.

(Sedlak&Sedlak)
(Fot: Raport płacowy Sedlak & Sedlak 2018)

Branżą, która oferowała najwyższe wynagrodzenia pracownikom niższego szczebla jest przemysł metalowy i metalurgiczny (mediana wynagrodzenia całkowitego wynosi 4400 zł). Natomiast najniższe wynagrodzenie zanotowano w branży meblarskiej (3400 zł).

Świadczenia dodatkowe

Kolejną informacją, jaką znajdziemy w Raporcie są dane dotyczące benefitów. Na wykresie przedstawiono pięć najczęściej oferowanych benefitów dla pracowników fizycznych. Jak widać, świadczenia dodatkowe stają się niejako standardem nie tylko dla pracowników biurowych czy menedżerów, ale także dla pracowników niższego szczebla.

(Sedlak&Sedlak)
(Fot: Raport płacowy Sedlak & Sedlak 2018)

Aż 93 proc. pracowników fizycznych w 2018 roku może korzystać ze szkoleń zawodowych, a 83 proc. z zajęć sportowo-rekreacyjnych (karty do obiektów sportowych, wynajem hal sportowych, karnety na basen). Z polisy na życie może korzystać 81 proc., natomiast z opieki medycznej 73 proc. Nieco mniej niż połowa (48 proc.) może korzystać z dopłat do wyżywienia lub ma do dyspozycji stołówkę firmową.

Prognozy wynagrodzeń w 2019 roku

W Raporcie płacowym Sedlak & Sedlak 2018 oprócz informacji o zrealizowanych podwyżkach, podanych na początku artykuły, można znaleźć również odpowiedź na pytanie jak wysokie podwyżki planują pracodawcy na kolejny rok. Aby skorzystać z tych informacji zapraszamy do zapoznania się z ofertą raportu dostępną tutaj.

Barbara Pyzik
Sedlak & Sedlak
wynagrodzenia.pl

O raporcie:
Raport płacowy Sedlak & Sedlak 2018 zawiera informacje o wynagrodzeniach 236 942 pracowników zatrudnionych na 590 stanowiskach. Dane pochodzą od 550 firm z całej Polski. Badanie przeprowadzono w okresie maj – październik 2018 roku. Dane pozyskiwane były nie wcześniej niż na dzień 30.04.2018.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
wynagrodzenia.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-05-2019

jarohehe ale bzdury 2200 na magazynie. ciezka praca 172 godziny miesiecznie. nie dajcie sie nabrac na te bzdury co tutaj wypisuja.

19-05-2019

FifiPracownik magazynu w firmie daroven z 11 letnim stażem pracy 3600 brutto. Do obowiązków należy wszystko do czego tylko da się go wykorzystać. … Czytaj całość

19-05-2019

kolankoholandia - magazyn odzieżowy - 10,5 E na godzinę , miesiecznie 1890 E (8127 zł) dziekuje za uwage

Rozwiń komentarze (187)