Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
prawo
16.05.2019 14:02

Kodeks pracy 2019. Ważne zmiany m.in. w wypłatach wynagrodzeń i dokumentach pracowniczych

Ostatnie zmiany w kodeks pracy wprowadzone zostały w styczniu br. Dotyczą one m.in. nowych zasad wypłaty wynagrodzeń oraz zmian w dokumentacji pracowniczej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(iStock.com)
Kodeks pracy 2019. Zmiany

Kodeks pracy 2019. Zmiany w wypłacaniu wynagrodzeń

Kodeks pracy w Polsce określa obecnie ustawa z 26 czerwca 1974 r. Jest ona jednak często nowelizowana. Ostatnie zmiany wprowadzono 1 stycznia br. Dotyczą one m.in. nowych zasad wypłaty wynagrodzeń.

Poprzednio podstawową formą była wypłata gotówki do rąk pracownika. Przelew na konto bankowe wymagał odpowiednich regulacji oraz pisemnej zgody zatrudnionego. Aktualny kodeks pracy odwrócił tę sytuację.

Nowe przepisy zakładają, że wypłata wynagrodzenia musi odbywać się poprzez przelew na wskazany rachunek przez pracownika. Jeśli jednak pracownik zechce otrzymywać gotówkę, musi złożyć odpowiedni wniosek do pracodawcy.

Zobacz: Kodeks pracy 2019. Pracownicze Plany Kapitałowe. Ekonomista krytykuje: ryzykowny program

Kodeks pracy 2019. Zmiany w dokumentacji pracowniczej

Kodeks pracy od nowego roku obejmuje także zmiany w dokumentacji pracowniczej. Jedną z głównych jest to, że nowelizacja daje możliwość pracodawcom prowadzenia jej (w tym akt osobowych pracownika) w wersji elektronicznej.

Zgodnie z wyliczeniami Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, dzięki cyfryzacji dokumentacji, firmy zatrudniające około 500 osób będą mogły zredukować koszty nawet o 200 tys. zł rocznie.

Znowelizowany kodeks pracy zakłada również, że zamiast trzech części, z których tego typu dokumenty pracownicze się składały, zostały one rozdzielone na cztery. W części "A" powinny aktualnie znaleźć się oświadczenia lub dokumenty zgromadzone w związku z ubieganiem się o zatrudnienie, skierowania na badania lekarskie i orzeczenia lekarskie dotyczące wstępnych, okresowych i kontrolnych badań z poprzednich okresów zatrudnienia.

Część "B" obejmie oświadczenia lub dokumentów dotyczących nawiązania stosunku pracy i przebiegu zatrudnienia pracownika. Część "C" wypełni się m.in. dokumentami związanymi z ponoszeniem przez pracownika odpowiedzialności porządkowej.

W części "D" z kolei powinny znaleźć się oświadczenia i dokumenty związane z rozwiązaniem albo wygaśnięciem stosunku pracy.

Tagi: prawo, kodeks pracy
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz