Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

2,5 tys. etatów i "przyzwoite wynagrodzenia". Jest nowa ustawa weterynaryjna

Dzięki wprowadzeniu całkowicie państwowego nadzoru weterynaryjnego nad ubojniami i przetwórniami mięsa amerykańskie groźby wprowadzenia embarga na polską wieprzowinę mają się skończyć. Ministerstwo Rolnictwa nie zdradza, jaki będzie koszt nowego systemu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Radek Pietruszka)
Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa.

Przygotowany przez resort Jana Krzysztofa Ardanowskiego projekt ustawy wprowadza poważną zmianę w polskim systemie nadzoru weterynaryjnego.

Do nadzoru nad ubojniami i przetwórniami mięsa służby weterynaryjne nie będą już wyznaczać weterynarzy z prywatnej praktyki, lecz same będą ich zatrudniać.

- Spełniamy oczekiwania dotyczące pełnej odpowiedzialności państwa - powiedział radiu RMF FM wiceminister rolnictwa Szymon Giżyński. - Będzie ponad dwa i pół tysiąca etatów dla nowych lekarzy weterynarii. Bardzo przyzwoite wynagrodzenia - dodał.

Obejrzyj: Czy powinniśmy bać się mięsa w kebabach?

Wiceszef resortu rolnictwa zapewnił że "pieniądze są w systemie", ale odmówił odpowiedzi na pytanie, ile wyniosą podwyżki dla weterynarzy i jaki będzie to stanowić koszt dla budżetu.

Podwyżki są kluczowym problemem polskiego systemu nadzoru, ponieważ z powodu za niskich płac co roku z Inspekcji Weterynaryjnej odchodzi ponad stu weterynarzy.

Jak informuje RMF FM, pensje nie przekraczają 3 tys. zł na rękę. Obecnie w Inspekcji Weterynaryjnej pracuje niecałe 2 tys. lekarzy weterynarii.

Ministerstwo Rolnictwa musiało działać szybko, ponieważ w kwietniu do Głównego Inspektoratu Weterynarii wpłynęło pismo, w którym Amerykanie zagrozili wprowadzeniem embarga na polską wieprzowinę, jeśli nie zostanie zatrudnionych 50 dodatkowych lekarzy weterynarii.

Amerykanie zażądali, by weterynarze zostali zatrudnieni najpóźniej do 15 lipca, a do 8 maja chcieli informacji, jakie działania zamierzają podjąć polskie służby weterynaryjne.

Nad polską branżą mięsną zawisła groźba powtórki z października 2018 roku, gdy USA zakwestionowały skuteczność walki polskich służb z wirusem ASF i wstrzymały import polskiej wieprzowiny. Kryzys udało się zażegnać po tygodniu negocjacji.

Obecnie zatwierdzenie do eksportu wieprzowiny do USA ma 17 polskich zakładów mięsnych. W 2018 r. wartość eksportu mięsa wieprzowego na ten rynek wyniosła 631 mln zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: przemysł mięsny, nadzór weterynaryjny, wiadomości, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-05-2019

oppwystarczy na helikoptery?

Rozwiń komentarze (1)