Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|
aktualizacja

2,5 tys. etatów i "przyzwoite wynagrodzenia". Jest nowa ustawa weterynaryjna

1
Podziel się:

Dzięki wprowadzeniu całkowicie państwowego nadzoru weterynaryjnego nad ubojniami i przetwórniami mięsa amerykańskie groźby wprowadzenia embarga na polską wieprzowinę mają się skończyć. Ministerstwo Rolnictwa nie zdradza, jaki będzie koszt nowego systemu.

Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa.
Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa. (PAP/Radek Pietruszka)

Przygotowany przez resort Jana Krzysztofa Ardanowskiego projekt ustawy wprowadza poważną zmianę w polskim systemie nadzoru weterynaryjnego.

Do nadzoru nad ubojniami i przetwórniami mięsa służby weterynaryjne nie będą już wyznaczać weterynarzy z prywatnej praktyki, lecz same będą ich zatrudniać.

- Spełniamy oczekiwania dotyczące pełnej odpowiedzialności państwa - powiedział radiu RMF FM wiceminister rolnictwa Szymon Giżyński. - Będzie ponad dwa i pół tysiąca etatów dla nowych lekarzy weterynarii. Bardzo przyzwoite wynagrodzenia - dodał.

Zobacz także: Obejrzyj: Czy powinniśmy bać się mięsa w kebabach?

Wiceszef resortu rolnictwa zapewnił że "pieniądze są w systemie", ale odmówił odpowiedzi na pytanie, ile wyniosą podwyżki dla weterynarzy i jaki będzie to stanowić koszt dla budżetu.

Podwyżki są kluczowym problemem polskiego systemu nadzoru, ponieważ z powodu za niskich płac co roku z Inspekcji Weterynaryjnej odchodzi ponad stu weterynarzy.

Jak informuje RMF FM, pensje nie przekraczają 3 tys. zł na rękę. Obecnie w Inspekcji Weterynaryjnej pracuje niecałe 2 tys. lekarzy weterynarii.

Ministerstwo Rolnictwa musiało działać szybko, ponieważ w kwietniu do Głównego Inspektoratu Weterynarii wpłynęło pismo, w którym Amerykanie zagrozili wprowadzeniem embarga na polską wieprzowinę, jeśli nie zostanie zatrudnionych 50 dodatkowych lekarzy weterynarii.

Amerykanie zażądali, by weterynarze zostali zatrudnieni najpóźniej do 15 lipca, a do 8 maja chcieli informacji, jakie działania zamierzają podjąć polskie służby weterynaryjne.

Nad polską branżą mięsną zawisła groźba powtórki z października 2018 roku, gdy USA zakwestionowały skuteczność walki polskich służb z wirusem ASF i wstrzymały import polskiej wieprzowiny. Kryzys udało się zażegnać po tygodniu negocjacji.

Obecnie zatwierdzenie do eksportu wieprzowiny do USA ma 17 polskich zakładów mięsnych. W 2018 r. wartość eksportu mięsa wieprzowego na ten rynek wyniosła 631 mln zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
opp
5 lata temu
wystarczy na helikoptery?