Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Materiały Prasowe
|
aktualizacja

Wynajem długoterminowy. Czy i kiedy się opłaca?

56
Podziel się:

Wynajem długoterminowy samochodu to alternatywa dla kupna i bardzo praktyczne rozwiązanie zarówno dla firm, jak i dla klientów indywidualnych. Możliwość wynajmu bardzo popularna w krajach zachodnich również u nas stale się rozwija.

Wynajem długoterminowy. Czy i kiedy się opłaca?
Wynajem długoterminowy. Czy i kiedy się opłaca?

- Jest to niewątpliwie bardzo komfortowy produkt, jeśli chodzi o finansowanie samochodów, pod warunkiem, że w opłacanej racie zawarte są wszystkie elementy użytkowania auta, które generują dodatkowe koszty poza oczywiście zatankowaniem paliwa. Głównym założeniem prawdziwego wynajmu jest bowiem to, aby klient nie martwił się niczym. Tzn. wymianą opon, ubezpieczeniem, przeglądem auta - mówił o wynajmie długoterminowym aut Kamil Makula, prezes Superauto.pl

CO POWINNA ZAWIERAĆ W SOBIE RATA? I NA CO WARTO ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

Aby mieć pewność, że w naszym najmie niczego nie brakuje rata powinna zawierać:

  • pełne ubezpieczenie,
  • drugi komplet opon wraz z wymianą i przechowywaniem,
  • pomoc opiekuna lub aplikację zarządzającą,
  • samochód zastępczy oraz pełen pakiet przeglądów i serwisów wraz z częściami ( bez dopłat).

Taki abonament charakteryzuje się również rocznym limitem kilometrów. Uwaga! limit również wpływa na wysokość raty. Dlatego klient określa swoje potrzeby w momencie wynajmu, jeśli w trakcie one wzrosną, istnieje możliwość zmiany limitu.

Dlatego jeśli wiemy, że rocznie pokonujemy 60 tysięcy kilometrów, warto rozważyć też inne formy finansowania.

-Wtedy doradzamy klientom np. leasing. Brak wtedy ograniczenia rocznym limitem kilometrów. Dzieje się tak, ponieważ decydując się na leasing, leasingobiorca zapłaci całą wartość samochodu, po czym samochód staje się jego własnością. Przy wynajmie natomiast klient spłaca utratę wartości samochodu i dopiero po upływie okresu wynajmu sam decyduję czy ma ochotę wykupić samochód. Zwykle wybieranym rozwiązaniem jest wynajęcie nowego - tłumaczy Ewa Grafka specjalista ds. sprzedaży i finansowania w Superato.pl

Zobacz także: Świat uzależnił się od Chin. Pandemia może to zmienić

Dużym zaskoczeniem dla klientów którzy wcześniej korzystali tylko z leasingów jest fakt, że przy wynajmie długoterminowym mogą pozwolić sobie na auto klasy premium, przy podobnym okresie wynajmu co trwania leasingu i co warto podkreślić, bez dodatkowych kosztów.

Wynajem długoterminowy. Czy mnie stać?

Miesięczna rata auta w wynajmie obciąża budżet tak samo jak rata kredytu. Dlatego należy zestawić osiągnięte dochody z łącznymi, miesięcznymi zobowiązaniami. Poza tym, wbrew powszechnej opinii, przy wynajmie długoterminowym jest badana zdolność kredytowa klienta.

- Zdolnością kredytową zajmuje się analityk bankowy, ale oczywiście my również pomagamy przy wstępnej ocenie. Po zebraniu kluczowych informacji na temat firmy, rodzaju wykonywanej działalności czy wykonywanej pracy w przypadku osób prywatnych oraz deklaracji na temat osiąganych dochodów i zobowiązań finansowych, nasze doświadczenie pozwala nam na określenie możliwej szacowanej raty - mówi Ewa Grafka

Jak sprawdzić naszą zdolność?

We wstępnej ocenie można posłużyć się skróconym sposobem jej wyliczania według współczynnika dochodu względem wszystkich obecnych i planowanych zobowiązań. Do tego potrzebna jest nam średnia krajowa. Zgodnie z danymi GUS w we wrześniu 2020 wyniosła 3876 zł netto. Jeżeli więc:

A. Nasze dochody na osobę, są niższe od średniej krajowej, raty i zobowiązania nie mogą przekroczyć 50% wysokości dochodów.

B. Nasze dochody na osobą, są wyższe niż średnia krajowa, raty i zobowiązania nie mogą stanowić więcej ni 65% wysokości dochodów.

Przykłady:

Dochód w rodzinie wynosi 5000 zł. netto na osobę. Na superauto.pl mamy do dyspozycji 405 propozycji samochodów w tym budżecie. Przy takich dochodach często wybierane marki Premium i modele takie jak Audi Q5, BMW serii 3 itp.

Przykład 2:

Przy dochodach w wysokości 3700 zł. netto na osobę. Na superauto.pl znajdziemy 181 propozycji w tym modele takie jak Skoda Octavia, Hyundai Tucson, Toyota Corolla.

W przypadku wynajmu na firmę trzeba liczyć się również z kosztami prowadzonej działalności. Dlatego często wybieranym produktem przez firmy i spółki jest leasing, gdyż w wielu przypadkach nie jest brana pod uwagę zdolność kredytowa.

Przykładowo firma będąca pełny rok na rynku i planując zakupić samochód do 150 000 złotych netto, w wielu przypadkach i firmach leasingowych nie będzie badana jej zdolność kredytowa.

Materiał powstał we współpracy z Superauto.pl.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(56)
MISKA RYŻU
3 lata temu
PROPAGANDA, BYLE TYLKO POZBAWIĆ WŁASNOŚCI, POLACY STRZEŻCIE SIĘ TYCH ...
Marqus
4 lata temu
odnoszę wrażenie , że nie napisali że przy zakończeniu umowy specjalista ogląda auto z lupą w ręku i każda ryska to kasa. Nie mam zamiaru chodzić koło auta jak jajka i się denerwować.
ra
4 lata temu
Wynajem długoterminowy to najgorsza z możliwych opcji !!!
adek
4 lata temu
Jakbym miał 5000 netto na osobę (czyli w moim przypadku 15tyś netto) to pier...ił bym ten wynajem i sobie kupił całkiem ładne auto.
Lord Vader
4 lata temu
Mój sąsiad wżiął auto w wynajem na 3 lata. Kosztowało go to 40 000pln. Dzisiaj nie ma 40 000 ani auta. Taka to opłacalność. Śmiech.
...
Następna strona