Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Mateusz Ratajczak
Mateusz Ratajczak
|
aktualizacja

Wyniki wyborów do PE 2019. Polska na pół podzielona - tak głosowali Polacy

84
Podziel się:

Polska na pół podzielona. Prawo i Sprawiedliwość wygrało na wschodzie, Koalicja Europejska wygrała na zachodzie. Stolica? Dla Koalicji Europejskiej.

Tak głosowali Polacy.
Tak głosowali Polacy. (WP.PL, WP.PL)

Aktualizacja, godz. 8

Z danych sondażowych IPSOS dla TVN, TVP i Polsat, podawanych w nocy, wynikało, że Prawo i Sprawiedliwość zdobyło większość głosów - 42,4 proc. Koalicja Europejska z wynikiem 39,1 proc. zajęła drugie miejsce.

W poniedziałek rano PKW podała wyniki po podliczeniu danych z 99,25 proc. komisji. Według nich PiS otrzymał 45,57, KE - 38,29, a Wiosna Roberta Biedronia - 6,04. Tylko te trzy ugrupowania wprowadzą swoich przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego.

Jak wynikało z danych sondażowych - PiS dominował we wschodnich województwach. Kandydaci PiS wygrali w okręgach: podkarpackim, lubelskim, małopolskim i świętokrzyskim (dwa województwa w jednym okręgu), łódzkim, podlaskim oraz warmińsko-mazurskim (okręgi były połączone). Do tego PiS wygrał w województwie mazowieckim, ale nie w samym okręgu warszawskim.

Koalicja Europejska z kolei okazała się lepsza na zachodzie kraju. KE wygrała w okręgach obejmujących województwo lubuskie i zachodniopomorskie, pomorskim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, dolnośląskim i opolskim. Do tego Koalicja Europejska wzięła okręg warszawski.

Lokale wyborcze zamknięto o godz. 21. Zaraz po zamknięciu opublikowano pierwsze sondaże, tzw. exit poll. Partia Jarosława Kaczyńskiego zdobyła 24 mandaty w Europarlamencie. Koalicja Europejska ma za to 22 mandaty.

Na trzecim miejscu znalazła się Wiosna z wynikiem 6,6 proc. Partia wprowadzi do Europarlamentu 3 posłów. Tyle samo mandatów uzyskała Konfederacja, która zdobyła 6,1 proc. głosów. Prognoza dla Konfederacji nie potwierdziła się po podaniu cząstowych wyników przez Państwową Komisję Wyborczą. Konfederacja znalazła się poniżej progu wyborczego.

Poza progiem znalazły się też Kukiz z wynikiem 4,1 proc. (według sondaży) i Lewica Razem, która zdobyła niewiele ponad 1 proc. głosów (według sondaży).

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbywają się we wszystkich 28 państwach członkowskich. Zaplanowano je na okres od 23 do 26 maja.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(84)
Polak
5 lata temu
Część zachodnia sojusznicy Niemiec tak się rysuje granica zaborów.
Beth
5 lata temu
Szanowne WP, proszę zaprzestać propagandy segregujacej Polaków i sugerującej podział Polski. Ubliżanie ludziom ze względu na prezentowane poglądy polityczne, po którejkolwiek ze stron, jest niedopuszczalne. Żyjemy w wolnym kraju, mamy prawo do wolności wyboru. STOP podziałom- wszyscy jesteśmy Polakami. Do której bramki gracie? Chyba nie dla dobra naszych interesów.
pl plus
5 lata temu
wszyscy bez wyjatku razem plus biedron adrian kukiz porzuc dume zaloz .........
erek
5 lata temu
Jedna wielka ściema z tą mapą, wystarczy pokazać jak w danych wojewódzkich, powiatach i gminach Polacy głosowali ,jest to skandal i totalna manipulacja aby tak dzielić Polaków, !!!!!!!!
Wera
5 lata temu
PiS i PO a rozsadni i nie zmanipulowani jak zwykle w mniejszości
...
Następna strona