Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Mateusz Ratajczak
Mateusz Ratajczak
|
aktualizacja

Wyniki wyborów do PE 2019. Polska na pół podzielona - tak głosowali Polacy

84
Podziel się

Polska na pół podzielona. Prawo i Sprawiedliwość wygrało na wschodzie, Koalicja Europejska wygrała na zachodzie. Stolica? Dla Koalicji Europejskiej.

Tak głosowali Polacy.
Tak głosowali Polacy. (WP.PL, WP.PL)
bDAXfezV

Aktualizacja, godz. 8

Z danych sondażowych IPSOS dla TVN, TVP i Polsat, podawanych w nocy, wynikało, że Prawo i Sprawiedliwość zdobyło większość głosów - 42,4 proc. Koalicja Europejska z wynikiem 39,1 proc. zajęła drugie miejsce.

W poniedziałek rano PKW podała wyniki po podliczeniu danych z 99,25 proc. komisji. Według nich PiS otrzymał 45,57, KE - 38,29, a Wiosna Roberta Biedronia - 6,04. Tylko te trzy ugrupowania wprowadzą swoich przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego.

bDAXfezX

Jak wynikało z danych sondażowych - PiS dominował we wschodnich województwach. Kandydaci PiS wygrali w okręgach: podkarpackim, lubelskim, małopolskim i świętokrzyskim (dwa województwa w jednym okręgu), łódzkim, podlaskim oraz warmińsko-mazurskim (okręgi były połączone). Do tego PiS wygrał w województwie mazowieckim, ale nie w samym okręgu warszawskim.

Koalicja Europejska z kolei okazała się lepsza na zachodzie kraju. KE wygrała w okręgach obejmujących województwo lubuskie i zachodniopomorskie, pomorskim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, dolnośląskim i opolskim. Do tego Koalicja Europejska wzięła okręg warszawski.

Lokale wyborcze zamknięto o godz. 21. Zaraz po zamknięciu opublikowano pierwsze sondaże, tzw. exit poll. Partia Jarosława Kaczyńskiego zdobyła 24 mandaty w Europarlamencie. Koalicja Europejska ma za to 22 mandaty.

bDAXfeAd

Na trzecim miejscu znalazła się Wiosna z wynikiem 6,6 proc. Partia wprowadzi do Europarlamentu 3 posłów. Tyle samo mandatów uzyskała Konfederacja, która zdobyła 6,1 proc. głosów. Prognoza dla Konfederacji nie potwierdziła się po podaniu cząstowych wyników przez Państwową Komisję Wyborczą. Konfederacja znalazła się poniżej progu wyborczego.

Poza progiem znalazły się też Kukiz z wynikiem 4,1 proc. (według sondaży) i Lewica Razem, która zdobyła niewiele ponad 1 proc. głosów (według sondaży).

bDAXfeAe

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbywają się we wszystkich 28 państwach członkowskich. Zaplanowano je na okres od 23 do 26 maja.

bDAXfeAy
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(84)
Liksa
2 lata temu
Normalnie jak Niemcy lata temu. Na zachodzie RFN, na wschodzie NRD i Berlin zachodni w środku NRD
Iras
2 lata temu
Ta mapka pokazuje wszystko. Zachodznia czesc Polski wie z kad sie biora pieniadze. A wschodnia ciagle mysli ze od Pańswa zad armo !!! MAsakra
Mig123
2 lata temu
To teraz warto policzyć ile miliardów PLN kosztuje polskiego podatnika zwycięstwo PIS.
bDAXfeAz
maga
2 lata temu
Polacy są mentalnie w średniowieczu, modlić się i całować rękę pana, który daje, 2% jednak wstydziło się przyznać w sondażu, że głosuje na miskę ryżu
Tom
2 lata temu
Każda zaraza przychodziła że wschodu!
...
Następna strona