Notowania

gospodarka
27.05.2019 08:41

Wyniki wyborów do PE 2019. Polska na pół podzielona - tak głosowali Polacy

Polska na pół podzielona. Prawo i Sprawiedliwość wygrało na wschodzie, Koalicja Europejska wygrała na zachodzie. Stolica? Dla Koalicji Europejskiej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(WP.PL)
Tak głosowali Polacy. (Fot: WP.PL)

Aktualizacja, godz. 8

Z danych sondażowych IPSOS dla TVN, TVP i Polsat, podawanych w nocy, wynikało, że Prawo i Sprawiedliwość zdobyło większość głosów - 42,4 proc. Koalicja Europejska z wynikiem 39,1 proc. zajęła drugie miejsce.

W poniedziałek rano PKW podała wyniki po podliczeniu danych z 99,25 proc. komisji. Według nich PiS otrzymał 45,57, KE - 38,29, a Wiosna Roberta Biedronia - 6,04. Tylko te trzy ugrupowania wprowadzą swoich przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego.

Jak wynikało z danych sondażowych - PiS dominował we wschodnich województwach. Kandydaci PiS wygrali w okręgach: podkarpackim, lubelskim, małopolskim i świętokrzyskim (dwa województwa w jednym okręgu), łódzkim, podlaskim oraz warmińsko-mazurskim (okręgi były połączone). Do tego PiS wygrał w województwie mazowieckim, ale nie w samym okręgu warszawskim.

(WP.PL)
(Fot: WP.PL)

Koalicja Europejska z kolei okazała się lepsza na zachodzie kraju. KE wygrała w okręgach obejmujących województwo lubuskie i zachodniopomorskie, pomorskim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, dolnośląskim i opolskim. Do tego Koalicja Europejska wzięła okręg warszawski.

Lokale wyborcze zamknięto o godz. 21. Zaraz po zamknięciu opublikowano pierwsze sondaże, tzw. exit poll. Partia Jarosława Kaczyńskiego zdobyła 24 mandaty w Europarlamencie. Koalicja Europejska ma za to 22 mandaty.

Anna Zalewska dostała się do Europarlamentu.
Będzie rekonstrukcja rządu. Ministrowie lecą do Brukseli

Na trzecim miejscu znalazła się Wiosna z wynikiem 6,6 proc. Partia wprowadzi do Europarlamentu 3 posłów. Tyle samo mandatów uzyskała Konfederacja, która zdobyła 6,1 proc. głosów. Prognoza dla Konfederacji nie potwierdziła się po podaniu cząstowych wyników przez Państwową Komisję Wyborczą. Konfederacja znalazła się poniżej progu wyborczego.

Poza progiem znalazły się też Kukiz z wynikiem 4,1 proc. (według sondaży) i Lewica Razem, która zdobyła niewiele ponad 1 proc. głosów (według sondaży).

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019.
Wyniki wyborów do europarlamentu 2019. Wygrywa Prawo i Sprawiedliwość

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbywają się we wszystkich 28 państwach członkowskich. Zaplanowano je na okres od 23 do 26 maja.

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
27-05-2019

PolakWschód. No tak. Wieś , zacofanie i fanatyzm.

27-05-2019

ObywatelTeraz przynajmniej wiem jakich regionów w Polsce unikać bo mnie fanatycy PiS osaczą.

27-05-2019

NikipBrawo PiS. Szkoda konfederacji

Rozwiń komentarze (82)