Notowania

tsue
03.10.2019 13:46

Wyrok TSUE to kłopot dla systemu. Leszczyna: efekt 4 lat zaniedbań

- Gdyby przeszła zaproponowana przez nas 4 lata temu ustawa frankowa, dziś kredytobiorców z problemami byłoby znacznie mniej - tak wyrok TSUE komentuje w money.pl Izabela Leszczyna, wiceminister finansów w rządzie PO-PSL. Prywatnie - posiadaczka kredytu we frankach.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Zdaniem byłej wiceminister finansów Izabeli Leszczyny czwartkowy wyrok TSUE może zachwiać sektorem bankowym w Polsce (Fot: Jan Bielecki/East News)

- Uwolnienie kursu franka przez szwajcarski bank centralny przypadło na czasy, gdy byłam wiceministrem finansów - wspomina wydarzenia ze stycznia 2015 roku Izabela Leszczyna.

Jak twierdzi, to właśnie w 2015 roku należy upatrywać przyczyn tego, co niedługo może się stać w polskim systemie.

- Spodziewam się runu na sądy, by walczyć o swoje prawa w sporze z bankami - prognozuje była wiceminister finansów.

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

- My w resorcie staliśmy na stanowisku, że nie możemy jako rząd zaproponować takiego rozwiązania, które faworyzowałoby frankowiczów względem kredytobiorców złotówkowych - relacjonuje Leszczyna.

Jak dodaje, powstała ustawa, która przekształcała kredyt walutowy w złotówkowy, przy oprocentowaniu opartym o WIBOR. - Niestety PiS głosował przeciw, nasz koalicjant również tego nie poparł - mówi była wiceminister finansów.

Czwartkowy wyrok TSUE mocno zamiesza w procesach frankowiczów z bankami
Wyrok TSUE. Prawnik tłumaczy, co on oznacza

- Gdyby ta ustawa przeszła, to wielu kredytobiorców skorzystałoby z tego rozwiązania i dziś frankowiczów byłoby po prostu mniej - twierdzi Leszczyna.

Jej zdaniem czwartkowy wyrok TSUE może sprawić, że zachwieje się system bankowy. - Zrobi się nerwowo na rynku, co nigdy nie jest dobre. Kredytobiorcy ruszą do sądów, a niektóre banki mogą w efekcie popaść w bardzo duże kłopoty - prognozuje Leszczyna.

- Gdyby przez te 4 lata wymyślono jakikolwiek mechanizm przewalutowania, to sytuacja byłaby inna - mówi posłanka Koalicji Obywatelskiej. - Tymczasem nie zrobiono nic. PiS oszukał frankowiczów i nie dał im nic, choć obiecywał pomoc i przewalutowanie po kursie z dnia zaciągnięcia.

Tadeusz Cymański komentuje wyrok TSUE ws. frankowiczów
Wyrok TSUE ws. frankowiczów. Tadeusz Cymański komentuje

Jak dodaje nasza rozmówczyni, ewentualne niepożądane skutki wyroku TSUE będą "efektem 4 lat zaniedbań".

Była wiceminister finansów mówi, że oczekiwałaby zebrania Komitetu Stabilności Finansowej, który zaproponowałby plan przeciwdziałania negatywnym skutkom wyroku.

Co ciekawe, Leszczyna sama też jest frankowiczem. W oświadczeniu majątkowym wpisała kredyt hipoteczny w Eurobanku, zaciągnięty wspólnie z córką. Do spłaty zostało jej 135 tys. franków szwajcarskich.

- Sama jestem od jakiegoś czasu w sporze sądowym ze swoim bankiem. Nie czekałam na żadną pomoc ze strony państwa - puentuje była wiceminister finansów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
03-10-2019

Stop HejtWygląda na to, że PIS nikogo nie oszukał, jedynie czekał i to oczekiwanie sprawiło, ze ludzie, którzy zostali oszukani przez umowy, które naraziły ich … Czytaj całość

03-10-2019

PolakNajwięcej komentują ci, co nie mają kredytów hipotecznych i guzik wiedzą. Problemem nie są raty. Problemem jest to że ja wziąłem 350 tyś zł we … Czytaj całość

03-10-2019

ziobro przeszedl samego siebieWyrok TSUE ws. frankowiczów jest zgodny ze stanowiskiem polskiego rządu - powiedział w czwartek w Bydgoszczy minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (21)