Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Jakub Ceglarz
Jakub Ceglarz
|

Wyrok TSUE to kłopot dla systemu. Leszczyna: efekt 4 lat zaniedbań

21
Podziel się

- Gdyby przeszła zaproponowana przez nas 4 lata temu ustawa frankowa, dziś kredytobiorców z problemami byłoby znacznie mniej - tak wyrok TSUE komentuje w money.pl Izabela Leszczyna, wiceminister finansów w rządzie PO-PSL. Prywatnie - posiadaczka kredytu we frankach.

Zdaniem byłej wiceminister finansów Izabeli Leszczyny czwartkowy wyrok TSUE może zachwiać sektorem bankowym w Polsce
Zdaniem byłej wiceminister finansów Izabeli Leszczyny czwartkowy wyrok TSUE może zachwiać sektorem bankowym w Polsce (East News, Jan Bielecki/East News)
bDzAvxJx

- Uwolnienie kursu franka przez szwajcarski bank centralny przypadło na czasy, gdy byłam wiceministrem finansów - wspomina wydarzenia ze stycznia 2015 roku Izabela Leszczyna.

Jak twierdzi, to właśnie w 2015 roku należy upatrywać przyczyn tego, co niedługo może się stać w polskim systemie.

- Spodziewam się runu na sądy, by walczyć o swoje prawa w sporze z bankami - prognozuje była wiceminister finansów.

bDzAvxJz
Zobacz także: Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

- My w resorcie staliśmy na stanowisku, że nie możemy jako rząd zaproponować takiego rozwiązania, które faworyzowałoby frankowiczów względem kredytobiorców złotówkowych - relacjonuje Leszczyna.

Jak dodaje, powstała ustawa, która przekształcała kredyt walutowy w złotówkowy, przy oprocentowaniu opartym o WIBOR. - Niestety PiS głosował przeciw, nasz koalicjant również tego nie poparł - mówi była wiceminister finansów.

bDzAvxJF

- Gdyby ta ustawa przeszła, to wielu kredytobiorców skorzystałoby z tego rozwiązania i dziś frankowiczów byłoby po prostu mniej - twierdzi Leszczyna.

Jej zdaniem czwartkowy wyrok TSUE może sprawić, że zachwieje się system bankowy. - Zrobi się nerwowo na rynku, co nigdy nie jest dobre. Kredytobiorcy ruszą do sądów, a niektóre banki mogą w efekcie popaść w bardzo duże kłopoty - prognozuje Leszczyna.

- Gdyby przez te 4 lata wymyślono jakikolwiek mechanizm przewalutowania, to sytuacja byłaby inna - mówi posłanka Koalicji Obywatelskiej. - Tymczasem nie zrobiono nic. PiS oszukał frankowiczów i nie dał im nic, choć obiecywał pomoc i przewalutowanie po kursie z dnia zaciągnięcia.

bDzAvxJG

Jak dodaje nasza rozmówczyni, ewentualne niepożądane skutki wyroku TSUE będą "efektem 4 lat zaniedbań".

Była wiceminister finansów mówi, że oczekiwałaby zebrania Komitetu Stabilności Finansowej, który zaproponowałby plan przeciwdziałania negatywnym skutkom wyroku.

Co ciekawe, Leszczyna sama też jest frankowiczem. W oświadczeniu majątkowym wpisała kredyt hipoteczny w Eurobanku, zaciągnięty wspólnie z córką. Do spłaty zostało jej 135 tys. franków szwajcarskich.

bDzAvxJH

- Sama jestem od jakiegoś czasu w sporze sądowym ze swoim bankiem. Nie czekałam na żadną pomoc ze strony państwa - puentuje była wiceminister finansów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDzAvxKa
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(21)
Polak
rok temu
Najwięcej komentują ci, co nie mają kredytów hipotecznych i guzik wiedzą. Problemem nie są raty. Problemem jest to że ja wziąłem 350 tyś zł we frankach, po 12 latach zapłaciłem już 400 tyś zł w ratach, a mój dług pokazuje aktualnie drugie 420 tyś! I mam jeszcze 18 lat spłacania przed sobą. I tu jest haczyk. Nie mogę sprzedać mieszkania bo kredyt jest większy niż jego wartość rynkową! Taki tam kredycik w mBanku.... i wielu ludzi kisi się w kawalerkach zy 2 pokojach, które kupowali w wieku 25-30 lat, teraz mają 35-40 lat I dwójkę dzieci i nie mogą sprzedać bo trzeba dopłacić 150.000 zł!!!!! Żeby bank wyraził zgode. To jest absurd kredytów frankowych a nie wysokość raty. 95% kredytów frankowych spłacania jest bez problemów.
maks
rok temu
Kredyty bierze się w walucie, w której się zarabia. I tyle w temacie.
sd
rok temu
kredyty we frankach były już co najmniej kilka lat temu. każdy je brał z określoną wiedzą, więc dlaczego teraz płacz, oczekiwania, że reszta społeczeństwa będzie partycypować w spłacie kasy dla naciągaczy z banków. nie jest to uczciwe, ale jakoś nikt się wcześniej też nie wyrywał, aby to załatwić. to trochę tak - biorę kredyt kiedy mam taką i taką pracę, a tu nagle bęc i wszystko się sypie, czy biorę pożyczkę w parabanku kto jest wtedy odpowiedzialny. życzę wszystkim pożyczkobiorcom frankowym jak najlepszego rozwiązania sprawy, ale nie bardzo rozumiem pretensji do całego świata. pożyczka była brana w tym i tym banku i to są strony sporu.
bDzAvxKb
embrassemoncu...
rok temu
nieładnie Pani Poseł sprawa kredytów we frankach podczas sprawowania władzy przez PO były omijane szerokim łukiem. Nie tylko PiS jest winien.
malasa
rok temu
była moda na franki. Każdy niby mądry lub celebryta zachwalał franki. Za nieudaczników lub głupków uznawano tych co franków nie wzięli.
...
Następna strona