Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wyrok TSUE ws. frankowiczów. Tadeusz Cymański komentuje

- Dobrze się stało, cierpliwość frankowiczów została nagrodzona - tak czwartkowy wyrok TSUE ocenia Tadeusz Cymański, poseł PiS i przewodniczący podkomisji, która ma pomóc osobom z kredytem we frankach. Podkreśla, że w pracach nad jego ustawą nic się nie zmienia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Tadeusz Cymański komentuje wyrok TSUE ws. frankowiczów (Fot: Karol Makurat/REPORTER)

Posła Cymańskiego o komentarz poprosiliśmy, gdy akurat był w podróży. Zdążył już jednak zapoznać się z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

- Nie jest to dla mnie żadne zaskoczenie, choć trzeba przyznać, że był to wyrok oczekiwany w olbrzymim napięciu nie tylko przez frankowiczów, ale też przez polityków, bankowców czy analityków - mówi money.pl Tadeusz Cymański.

Jak dodaje, kluczowe w tym momencie będzie zastosowanie tego wyroku w praktyce. - Zobaczymy, jak wpłynie to na linię orzeczniczą, bo w takich przypadkach zazwyczaj kluczowe są detale i kruczki prawne - mówi.

Obejrzyj: Wyrok TSUE ws. frankowiczów. Ekspert: "nawet banki, które wygrały, mogą jeszcze przegrać"

I podkreśla, że wciąż pozostaje kilka nierozstrzygniętych kwestii. - Pytanie choćby o to, co z tymi, którzy swój kredyt już spłacili albo z tymi, którzy mają kredyty w naszej walucie - podkreśla. I choć nie mów wprost, daje do zrozumienia, że po takim wyroku wielu "złotowych" kredytobiorców może czuć się pokrzywdzonych.

Czwartkowy wyrok TSUE mocno zamiesza w procesach frankowiczów z bankami
Wyrok TSUE. Prawnik tłumaczy, co on oznacza

Pytany o opinię po wyroku, Cymański podkreśla, że "dobrze się stało". - Szkoda tylko, że tak długo to trwało. Ale cierpliwość kredytobiorców została nagrodzona - mówi przewodniczący sejmowej podkomisji frankowej.

Co z zagrożeniem dla polskiego sektora bankowego? - Ja wielokrotnie podnosiłem argument, że banki stosowały pewną niesprawiedliwość, choćby jeśli chodzi o spready. Może gdyby były bardziej otwarte, to do takiej sytuacji by nie doszło - zastanawia się Cymański.

Poseł PiS podkreśla, że o "zagrożeniu dla systemu bankowego słyszał już nie raz". - Jak wprowadzano podatek bankowy, to też był lament, mówiono, że system padnie - zwraca uwagę.

Justyna Dziubak wywraca system bankowy w Polsce. TSUE wydał wyrok korzystny dla tysięcy frankowiczów.
Wyrok TSUE. Justyna Dziubak: "Nie wywróciłam systemu bankowego. Wprowadzam sprawiedliwość"

- Jest kilka polskich przysłów, które cisną się tutaj na usta, ale nie będę ich cytował - żartuje przewodniczący podkomisji frankowej.

Pytany o losy projektu ustawy, nad którą pracuje obecnie jego zespół, mówi, że "nic się nie zmieniło". - Nasza ustawa ma pomagać nie tylko kredytobiorcom w walutach obcych, ale również tym złotowym - podkreśla.

- To dobry projekt ustawy, który powstał w duchu pomocy słabszym. Jej kanoniczna część, czyli dochód na osobę w rodzinie, się nie zmienia. Po decyzji TSUE może mniej osób będzie się pod nią łapało - puentuje Tadeusz Cymański.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
03-10-2019

tak uważamJaka ustawa ? Teraz kiedy jest wyrok frankowicze nie potrzebują już żadnej kolejnej obietnicy .Jedyna ustawa to może być taka ,że bez spraw sądowych w … Czytaj całość

03-10-2019

pabloghehehe wybory tuż tuż to co miał powiedzieć? żenujące

03-10-2019

Nie wierzcie pad owi i pisWidzicie głosowaliście na andrzeja dude bo wam obiecał pomoc i przez 4 lata was zlewał!! Teraz sami wzięliście sprawę w swoje ręce i GRATULACJE!!

Rozwiń komentarze (141)