Notowania

waldemar pawlak
08.10.2012 06:00

Decyzja o likwidacji sądów rejonowych to wielki błąd

Waldemar Pawlak uważa, że minister przekroczył granice.

Podziel się
Dodaj komentarz

Jest wniosek PSL w Trybunale Konstytucyjnym, jest też obywatelski projekt ustawy w sprawie ratowania 79 małych sądów rejonowych - poinformował wicepremier Waldemar Pawlak. Jego zdaniem decyzja Jarosława Gowina w sprawie likwidacji sądów to wielki błąd.

- _ W moim przekonaniu minister Gowin przekroczył granice upoważnień ustawowych _ - ocenia wicepremier.

Jego zdaniem rozporządzenie powinno dotyczyć bardziej _ sytuacji technicznych _ dotyczących jednego lub dwóch sądów a nie _ ustanawiania ustroju sadownictwa w Polsce _. Jak poinformował wicepremier i szef PSL - _ mamy już złożony wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o rozpatrzenie tej sprawy _.

Jak zapewnił Pawlak to niejedyne działanie w tej sprawie. - _ Mamy obywatelski projekt ustawy, który już pani marszałek przyjęła bo jest wymagana liczba podpisów i mam nadzieję, że będzie procedowana i przyjęta jeszcze w tym roku, tak aby to szkodliwe rozporządzenie nie weszło w życie _ - powiedział.

Zdaniem wicepremiera likwidacja sądów to dyskryminacja wielu małych powiatów. _ - Jeżeli zrobiliśmy te zmiany administracyjne, czyli utworzenie powiatów w 1999 r., to teraz nie można tego przekreślać na drodze rozporządzenia i dzielić powiaty na takie, które mają i nie mają sądów _ - powiedział.

Przypomniał, że wiele sądów wybudowano przy wsparciu samorządów. Wiele innych ma tradycje sięgające czasów sprzed uzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku.

Resort sprawiedliwości ogłosił w sobotę, że minister Jarosław Gowin podpisał rozporządzenie, zgodnie z którym 79 małych sądów rejonowych zostanie zniesionych i stanie się wydziałami zamiejscowymi większych jednostek. Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2013 roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Minister tłumaczy. Działał zgodnie z prawem? Jarosław Gowin oświadczył, że działał zgodnie z przepisami, prowadząc kontrole gdańskich sądów.
Raport: Fatalny obraz polskiego sądownictwa Według prezesa fundacji Courtwatch Polska Bartosza Pilitowskiego, to prawdopodobnie największe badanie praktyki sądowej w Polsce.
Gowin za tydzień przedstawi ważną informację Zaplanowane jest posiedzenie sejmowej komisji sprawiedliwości, na którym minister przedstawi informację o nadzorze nad sądownictwem.
Tagi: waldemar pawlak, wiadomości, wywiad
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz