Notowania

Przejdź na

Szef NBP ujawnia, co czeka nas po cięciu stóp

Marek Belka mówi, że nie zamyka sobie furtki do dalszej akcji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)

Rada Polityki Pieniężnej zasugerowała, że obniżka stóp procentowych o 0,50 pkt. proc. dopełniła cykl obniżek stóp. Prezes NBP Marek Belka powiedział na konferencji po posiedzeniu RPP, że Rada nie zamyka sobie definitywnie furtki do dalszych cięć stóp.

W komunikacie po posiedzeniu RPP wskazano, że decyzja RPP _ stanowi dopełnienie rozpoczętego w listopadzie 2012 r. cyklu łagodzenia polityki pieniężnej _.

Belka wyjaśnił, że RPP otrzymała projekcję inflacji i PKB, która - zdaniem Rady - pokazała, iż istnieje przestrzeń do bezpiecznego obniżenia stóp. _ Chcieliśmy, aby to obniżenie stóp nastąpiło w sposób możliwie skondensowany w czasie. Rada uznała, że taka jednorazowa obniżka o 50 pkt. jest właściwą odpowiedzią zarówno na projekcję, jak i na chęć, żeby pewną rundę obniżek zakończyć _ - powiedział szef banku centralnego.

Podkreślił, że po pięciu miesiącach obniżek stóp, kolejnych na razie nie należy się spodziewać._ - Cykl został dopełniony, postawiliśmy kropeczkę po serii obniżek - _dodał.

POSŁUCHAJ PREZESA NBP:

Belka zaznaczył, że nastawienie RPP można obecnie określić terminem _ wait and see _ (czeka i patrzy), które należy rozumieć dosłownie. Prezes NBP dodał, że Rada _ nie zamyka sobie definitywnie furtki _ do obniżek stóp w następnych miesiącach. _ Ale wydaje się, jak mogę oceniać nastroje w Radzie, iż do takiego posunięcia trzeba by było sytuacji, w której dane dotyczące inflacji lub PKB w sposób istotny odbiegały od tego, co mamy w projekcji _ - powiedział.

POSŁUCHAJ PREZESA NBP:

Belka poinformował, że projekcja ta zostanie przedstawiona w poniedziałek. Wyjaśnił, że dokument przewiduje w 2013 r. _ bardzo stopniowe, jednak zwiększanie dynamiki wzrostu gospodarczego, ale z niskiego poziomu _ oraz utrzymywanie się inflacji _ mniej więcej koło dolnej granicy przedziału wahań, które stanowią o celu inflacyjnym, czyli gdzieś ok. 1,5 proc. _. Dodał, że zgodnie z projekcją w 2014 r. wzrost gospodarczy _ bardzo powoli i bardzo stopniowo _ będzie się ożywiał, a inflacja _ będzie raczej w dolnej granicy przedziału wahań dopuszczalnych _.

W komunikacie po posiedzeniu RPP napisano, że napływające dane potwierdzają utrzymywanie się niskiego wzrostu gospodarczego w Polsce, czemu towarzyszy brak presji płacowej i niska presja inflacyjna. _ W kolejnych kwartałach możliwa jest stopniowa poprawa koniunktury, jednak dynamika PKB prawdopodobnie pozostanie umiarkowana, co nadal będzie ograniczać presję inflacyjną. Taką ocenę wspiera marcowa projekcja inflacji i PKB _ - wskazano w komunikacie.

_ Biorąc pod uwagę ryzyko kształtowania się inflacji poniżej celu inflacyjnego w średnim okresie, Rada postanowiła ponownie obniżyć stopy procentowe NBP. Marcowa decyzja stanowi dopełnienie rozpoczętego w listopadzie 2012 r. cyklu łagodzenia polityki pieniężnej _ - zaznaczono.

W komunikacie wskazano, że według Rady istotne złagodzenie polityki pieniężnej dokonane w ostatnich miesiącach i na marcowym posiedzeniu RPP pozwoli na kształtowanie się inflacji w pobliżu celu w średnim okresie i jednocześnie sprzyja ożywieniu polskiej gospodarki. Podano ponadto, że RPP przyjęła _ Raport o Inflacji - Marzec 2013 _,

Zgodnie z środową decyzją RPP stopa referencyjna została obniżona do 3,25 proc. w skali rocznej, stopa lombardowa do 4,75 proc., stopa depozytowa do 1,75 proc., a stopa redyskonta weksli do 3,50 proc. Uchwała RPP wejdzie w życie 7 marca 2013 r.

Decyzja RPP jest zaskoczeniem dla rynku, jeśli chodzi o skalę cięcia, ponieważ większość ekonomistów oczekiwała cięcia o 25 pb. Marzec jest piątym miesiącem z rzędu, kiedy Rada decyduje się na obniżenie stóp. Począwszy od listopada ubiegłego roku Rada obniżyła je łącznie o 150 pb.

Czytaj więcej w Money.pl
Kosztuje ponad trzy miliony złotych rocznie. Po co nam taka RPP? Money.pl analizuje decyzje instytucji kierowanej przez Marka Belkę.
Poważne skutki cięć stóp procentowych. Co dalej ze złotym? Kurs polskiej waluty zapikował po decyzji Rady Polityki Pieniężnej. Oto prognozy.
Będzie łatwiej o kredyty! Zobacz od kiedy Odkręcanie kredytowej śruby, spadek stóp procentowych oraz spodziewane odbicie w gospodarce da mocne efekty.
Tagi: stopy procentowe w polsce, stopy procentowe, wiadomości, wywiad
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz