Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ta fuzja to jedyna szansa dla GPW

0
Podziel się:

Paweł Sobkiewicz z Domu Maklerskiego Capital Partners mówi o połączeniu parkietów.

Ta fuzja to jedyna szansa dla GPW
(DM Capital Partners)

Money.pl: Jak poinformowała agencja Bloomberg, zarządzający warszawską giełdą rozmawiają o połączeniu z giełdą w Wiedniu. Dla inwestorów to dobra wiadomość?

*Paweł Sobkiewicz, wiceprezes Domu Maklerskiego Capital Partners: *Według mnie to dobra informacja. Jest to jakiś powrót do tego, o czym mówiono kilka lat wcześniej, to znaczy, że GPW chce zająć silną pozycję w Europie Środkowo-Wschodniej i ze swoim działaniem wyjść poza obszar Polski. Próbowano to zrobić poprzez przejęcia różnych innych giełd.

Mówiło się o giełdach w Czechach i na Węgrzech.

Tak, ale to się nie udało. W obu przypadkach ubiegli nas koledzy z Wiednia.

Teraz już nie mamy możliwości przejęcia żadnej innej giełdy?

Na pewno nie, patrząc na Unię Europejską. Skoro więc nie mamy możliwości przejęcia żadnego znaczącego rynku, to pozostaje pytanie, czy nie można się z jakimś połączyć?! Ta informacja pokazuje, że jest możliwość.

Czytaj więcej - raport money.pl [ ( http://static1.money.pl/i/h/117/m155509.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wazny;krok;przed;gpw;jesli;tego;nie;zrobi;bedzie;musiala;sie;zwijac,3,0,1285123.html) *Ważny krok przed GPW. Jeśli tego nie zrobi, będzie musiała się zwijać * Spora szansa dla warszawskiego parkietu. To może być alternatywa dla Frankfurtu i Londynu. Ale słyszę w Pana głosie wątpliwości.

Tak, ponieważ w tej kwestii istotne jest na jakich warunkach miałoby nastąpić to połączenie. Jeśli miałoby to być na warunkach jakich przejęty został Budapeszt, to jestem przeciw. Tam w zasadzie, co do obrotów, rynek przestał istnieć. Cały handel przeniósł się do Wiednia.

Polska giełda powinna się tego obawiać?

Myślę, że nie. Patrząc na relacje wielkości giełdy wiedeńskiej i warszawskiej, takiego niebezpieczeństwa nie widzę. Niemniej jednak trzeba się zastanawiać nad tym, co będzie po takiej fuzji. Sam pomysł wydaje mi się dobry. Połączenie z innym rynkiem to jest jedyna szansa na to, żeby nasza giełda nie została gdzieś w tyle za innymi rynkami. Pamiętajmy jednak, że diabeł tkwi w szczegółach.

Czyli bardziej musimy stać się partnerami?

Musi to być fuzja, a nie przejęcie. To musi być na zasadzie _ robimy coś razem _, a nie _ ktoś kogoś przejmuje _.

GPW jest gotowa na taką fuzję?

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/38/264998.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wywiady/artykul/inwestuje;bo;to;swietny;moment;dlaczego,115,0,1269875.html) *Inwestuje, bo to świetny moment. Dlaczego? * Zbigniew Grycan w rozmowie z Money.pl mówi, dlaczego akurat teraz warto inwestować.

Nasza giełda w tej chwili skupia się przede wszystkim na nowym systemie informatycznym. Ten startuje na GPW za tydzień. Pamiętajmy jednak, że proces połączenia jakichkolwiek firm nie odbywa się szybko i w kilka dni, więc nawet jeśli mielibyśmy wątpliwości, czy jesteśmy dzisiaj gotowi, to podchodząc na chłodno, czasu jest wystarczająco dużo na to, żeby się do fuzji dobrze przygotować i dobrze ją przeprowadzić.

Co zyskaliby inwestorzy na takiej fuzji?

Szerszy, łatwiejszy i tańszy dostęp do inwestycji, także w akcje spółek zagranicznych. Dzisiaj takich spółek na naszym parkiecie mamy zaledwie kilkanaście. Po fuzji byłoby ich znacznie więcej.

Może to być udaną próbą zajęcia wyższej pozycji na europejskim rynku?

Myślę, że tak.

Historia pokazuje jednak, że takie połączenia nie zawsze należą do najprostszych, problemem okazują się różne interesy akcjonariuszy, czy też różnice w systemie fiskalnym i prawnym. Nie ma Pan obaw w tych kwestiach?

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/228/265188.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wywiady/artykul/bezpieczne;oszczednosci;nie;istnieja,159,0,1271199.html) *Bezpieczne oszczędności nie istnieją * Ignacy Morawski z Polskiego Banku Przedsiębiorczości, mówi o skutkach wydarzeń na Cyprze.

Nie. W przypadku, kiedy widzi się cel tej współpracy, to wtedy drobne przeszkody nie mają znaczenia. Jeśli jednak gdzieś na którymś etapie zaczynają one przejmować rolę decydującą, to oznacza, że woli przeprowadzenia tego procesu nie ma. Wszystkie prawne rozbieżności w sposób prosty można załatwić. Nie mówiąc o tym, że inwestorzy lokując swoje pieniądze na różnych rynkach zawsze mają obowiązek podatkowy. To pokazuje, że przy fuzji nie będzie miało to żadnego poważnego znaczenia.

Reasumując, taka fuzja miałaby jak najbardziej pozytywne skutki i opłaca się inwestorom?

Tak, oczywiście pod warunkiem, że będzie to dobrze przeprowadzony i przemyślany proces.

Czytaj więcej w Money.pl
Fakty i mity o maklerach Nie noszą czerwonych szelek, nie zarabiają kroci i nie przekrzykują się na parkiecie. Praca maklera nie jest tak nudna, jak twierdzi Monty Python, ale to nie "Wall Street".
100 miliardów wycieknie z giełdy? Tak, jeśli... Eksperci są zgodni - likwidacja tych funduszy może doprowadzić do katastrofy na GPW.
Świetne wyniki największych banków. Na czym tak dużo zarobiły Klienci nie będą płacić mniej, a kredyty nie staną się bardziej dostępne.
Ta spółka wygryzła TVN. Co dalej z cenami akcji? Analitycy prognozują dalsze losy dwóch dużych spółek z GPW.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)