Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Wzrost kwoty bazowej o 700 zł. Taką propozycję ZNP usłyszy szef MEN

166
Podziel się:

- Proponujemy wzrost kwoty bazowej o 700 zł od 1 stycznia 2022 – powiedział we wtorek wiceszef ZNP Krzysztof Baszczyński. Dodał, że taki postulat zostanie przedstawiony w czasie wtorkowego spotkania z szefem MEiN Przemysławem Czarnkiem.

Wzrost kwoty bazowej o 700 zł. Taką propozycję ZNP usłyszy szef MEN
ZNP podtrzymało postulat powiązania wynagrodzeń nauczycieli z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce (PAP, Piotr Polak)
bFeOnEGJ

We wtorek przed południem odbył się briefing władz ZNP o negocjacjach płacowych z MEiN.

ZNP: potrzebna zmiana systemu wynagradzania

Poinformowano, że ZNP odrzuca dotychczasowe propozycje MEiN dotyczące płac nauczycieli i zmian w zawodzie.

- Możemy rozmawiać o pragmatyce pod jednym warunkiem, że zostanie zmieniony system wynagradzania nauczycieli i również zostaną zwiększone środki budżetowe jeśli chodzi o subwencję oświatową – powiedział wiceszef ZNP Krzysztof Baszczyński.

bFeOnEGL
Zobacz także: Spór nauczycieli z rządem. Wiceszef ZNP: liczymy na głos pierwszej damy

- Nie jesteśmy w stanie jako środowisko kolejnych 9 miesięcy czekać na jakiekolwiek pieniądze, myślę o wzroście wynagrodzeń (...). Stąd dzisiaj wręczymy panu ministrowi (Przemysławowi Czarnkowi – PAP), pismo gdzie proponujemy następujące rozwiązanie: po pierwsze wzrost kwoty bazowej o 700 zł od 1 stycznia 2022 r. – powiedział. Dodał, że jest to więcej o ok. 19,8 proc., co oznacza, że zwiększa się z 3538 zł do 4238 zł.

Jednocześnie ZNP podtrzymało postulat powiązania wynagrodzeń nauczycieli z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce.

bFeOnEGR

Sławomir Broniarz uważa, że przyszłoroczny budżet oznacza zamrożenie pensji nauczycieli drugi rok z rzędu. - Niskie płace zniechęcają młodych do podjęcia pracy w szkołach – ostrzega prezes ZNP.

Broniarz: to zamrożenie pensji

Sławomir Borniarz zwrócił uwagę na to, że kwota bazowa w projekcie ustawy budżetowej na rok 2022 jest taka sama, jak ta obowiązująca od 1 września 2020 r. i wynosi 3537,80 zł. Według związkowca jest to jednoznaczne z zamrożeniem pensji nauczycieli.

- Jest to, więc drugi rok zamrożenia kwoty bazowej dla nauczycieli w ustawie budżetowej. Oznacza to brak zabezpieczenia środków finansowych w budżecie państwa na rok 2022 na podwyżki dla nauczycieli – powiedział prezes ZNP.

bFeOnEGS

Podał także, że subwencja oświatowa została zaplanowana na rok 2022 w wysokości 53 mld 365 mln 338 tys. zł, czyli jest o 2,6 proc. wyższa od tegorocznej subwencji. Przypomniał, że inflacja wynosi 5,4 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bFeOnEHm
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(166)
Belfer_bez_ła...
miesiąc temu
Propozycje dotyczące wynagrodzenia w powiązaniu z wynikami osiąganymi za uczniów uważam za warte dyskusji. Ja tak mam, pracuję prywatnie i gdyby moi uczniowie mieli słabe wyniki na egzaminach, to nikt by do mnie nie przyszedł. Ale ale, dobry wynik to u jednego 95% z matury rozszerzonej, a u innego zdana poprawka matury. I takiemu, który przychodzi w lipcu po niezdanej maturze jasno mówię, ile czeka go pracy (też samodzielnej!), ile godzin w tygodniu u mnie i na jaki wynik może liczyć. Należy jasno określić, czym jest dobry wynik. W szkole państwowej nie pracuję, bo kuratoria myślą, że dobry wynik to wysoki wynik. A to zależy. Kto nie zgadza się z moim stylem pracy i filozofią nauczania, nie musi korzystać z moich usług. Prosta sprawa.
Trak
miesiąc temu
700 zł więcej za nicnierobienie w 2 miesiące wakacji? Plucie w twarz podatnikom.
dgen
miesiąc temu
Nauczyciel po studiach powinien zarabiać min. 10.000 pln. W zamian: likwidacja karty nauczyciela, praca pod warunkiem przejścia badan psychologicznych (wstępnych i okresowych) , pozwalających na pracę z dziećmi, praca w szkole 8 godzin - nie masz lekcji pracujesz w gabinecie, premie nie za staż tylko za wyniki w nauczaniu swoich podopiecznych.
bFeOnEHn
Uśmiech ślę w...
miesiąc temu
A u mnie godzina zajęć 120-150 zł. Może i nie rewelacja, ale praca spokojna i nie bardzo męcząca.
logiczny
miesiąc temu
Tacy utalentowani a nie potrafią znaleźć lepiej płatnej pracy ? Komu powierzamy nasze dzieci !😱
...
Następna strona