Notowania

Yetico z rekordową karą od UOKiK za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów

Spółka Yetico wprowadzała konsumentów w błąd co do właściwości swoich produktów, w efekcie klienci mogli ponieść znaczne straty. UOKiK nałożył na Yetico najwyższą w historii karę za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów - prawie 50 mln zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Spółka Yetico wprowadzała konsumentów w błąd co do właściwości swoich produktów, w efekcie klienci mogli ponieść znaczne straty (Fot: Mateusz Jagielski/East News)

Spółka Yetico z Olsztyna to producent wyrobów budowlanych, głównie płyt styropianowych, które służą do ocieplania budynków. W latach 2014-2016 organy nadzoru budowlanego przeprowadzały kontrole, które wykazały, że niektóre wyroby Yetico mają gorsze właściwości, niż deklarował producent.

Najwięcej nieprawidłowości dotyczyło 4 rodzajów płyt styropianowych. Alfa Fasada i Gamma Passive Fasada miały niższe poziomy wytrzymałości na rozciąganie prostopadłe do powierzchni czołowych, niż wynikało z informacji Yetico, przez co mogły być mniej trwałe. Aqua EPS P120 okazał się mniej odporny, niż zapewniał producent, na naprężenie ściskające, co jest szczególnie ważne dla takich powierzchni jak dachy czy podłogi. Natomiast Beta Fasada miał wyższy współczynnik przewodzenia ciepła, co oznacza szybszą jego utratę.

Spory z bankami mogą być lukratywnym biznesem dla kancelarii, które reprezentują frankowiczów.
Frankowicze łakomym kąskiem. UOKiK prześwietli kancelarie odszkodowawcze

- Sporadycznie interweniujemy na rynku materiałów budowlanych, który podlega nadzorowi wyspecjalizowanych organów. Wszczęliśmy postępowanie, bo skala wykrytych nieprawidłowości była bardzo duża, a Yetico wprowadzało na rynek kolejne partie o niewłaściwych parametrach. Takie działania uderzały w konsumentów. Nieprawdziwe informacje o istotnych parametrach płyt styropianowych mogły narazić osoby, które ocieplały swoje domy, na konkretne straty np. wysokie rachunki za ogrzewanie czy koszty demontażu wadliwego produktu – mówi Marek Niechciał, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Obejrzyj: UOKiK o wyrokach TSUE. "Banki chcą oddać jak najmniej"

Nieprawdziwe informacje o cechach płyt styropianowych znalazły się w sporządzonych przez Yetico deklaracjach właściwości użytkowych. Konsumenci mogli je zobaczyć także m.in. na opakowaniach produktów, na stronie producenta czy w materiałach reklamowych.

Za stosowanie nieuczciwych praktyk rynkowych polegających na wprowadzaniu konsumentów w błąd co do parametrów 4 rodzajów płyt styropianowych UOKiK nałożył na Yetico prawie 50 mln zł kary (49 745 460 zł). To najwyższa w historii urzędu sankcja za naruszanie zbiorowych interesów konsumentów.

Decyzja nie jest prawomocna, bo Yetico odwołało się do sądu. Po uprawomocnieniu decyzja stanie się prejudykatem, co ułatwi konsumentom dochodzenie ewentualnych roszczeń w sądach.

UOKiK przypomina, że kupując materiały budowlane powinniśmy sprawdzić, czy na produkcie znajduje się oznakowanie CE lub znak budowlany. Poprzez umieszczenie oznakowania, producent wskazuje, że bierze na siebie odpowiedzialność za zgodność wyrobu budowlanego z deklarowanymi właściwościami użytkowymi.

W razie podejrzeń, że wyrób budowlany nie posiada deklarowanych właściwości, dobrze jest to zgłosić do Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: uokik, materiały budowalne, ochrona konsumentów, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
14-11-2019

JaJeszcze powinien byc nakaz umieszczenia informacji o tej karze i powodach jej nalozenia na wszystkich stronach producenta przez rok od prawomocnego … Czytaj całość

14-11-2019

an_ma_oBardzo słusznie kara powinna być dotkliwa inaczej nie spelnia swej funkcji

18-11-2019

obywatelBrawo dzięki tej karze firma robi pa pa i ludzie lecą na bruk brawo brawo dla władzy

Rozwiń komentarze (13)