Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Frankowicze łakomym kąskiem. UOKiK prześwietli kancelarie odszkodowawcze

10
Podziel się:

Spory z bankami mogą być lukratywnym biznesem dla kancelarii, które reprezentując klientów, zgarniają część odszkodowania. UOKiK prowadzi postępowania wobec pięciu takich firm.

Spory z bankami mogą być lukratywnym biznesem dla kancelarii, które reprezentują frankowiczów.
Spory z bankami mogą być lukratywnym biznesem dla kancelarii, które reprezentują frankowiczów. (Fotolia)
bECGRKZh

Spory frankowe to nisza, którą wypełniają kolejne kancelarie odszkodowawcze – pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Trzy kolejnej firmy, które do tej pory zajmowały się głównie sporami z firmami ubezpieczeniowymi rozszerzają działalność o sprawy frankowe. To rynek nieuregulowany – zaznacza "DGP".

Z tego powodu zajął się nim UOKiK. Dodatkowo niektóre z firm, które dziś oferują pomoc frankowiczom w przeszłości dopuszczały się nadużyć i były karane przez Urząd.

bECGRKZj

Teraz kontrolerzy sprawdzą, czy w umowach zawartych z klientem nie ma zakazanych klauzul i czy nie naruszają one zbiorowe interesy konsumentów.

Zobacz także: Wyrok TSUE. Wiceprezes ZBP: "nieuzasadniona euforia"

Na celowniku UOKiK znalazło się łącznie 5 firm.

bECGRKZp

- Przykładem jest kancelaria Votum, która zastrzega, że pokrywa z wynagrodzenia klienta koszty wskazanego przez nią adwokata. Tym samym odmawia mu prawa do jego wyboru, co nie powinno mieć miejsca. Firma Omikron na Facebooku czy na stronie WWW podaje nieprawdziwe informacje o tym, że dochodzą roszczeń na rzecz konsumentów, tymczasem są tylko pośrednikiem w tym zakresie. W postępowaniu przeciwko firmie Arbiter kwestionujemy klauzulę, zgodnie z którą klient zobowiązuje się do niepodejmowania samodzielnie żadnych czynności w zakresie objętym umową bez wcześniejszego uzgodnienia z firmą, np. do tego, że nie będzie negocjował z bankiem w swojej sprawie – wylicza cytowany przez "DGP" prezes UOKiK Marek Niechciał.

Sama kancelaria Votum w odpowiedzi dla dziennika utrzymuje, że wciąż nie dostała od kontrolera takich zastrzeżeń.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bECGRKZK
KOMENTARZE
(10)
Były Frankowi...
2 lata temu
Żeby ''załatwić'' Bank z frankami to potrzeba minimum 20 tyś wyrzucić, jeżeli ktoś mówi że mniej to albo nie ma pojęcia że tyle będzie albo czegoś specjalnie nie dopowiada. Jak można mieć pretensje do kogoś kto w twoim imieniu bierze ryzyko i rozlicza się od wygranej? To lepiej jak Jeleń płacić prawnikom na bieżąco żeby nowe ferrari sobie kupili za wasze roszczenia? wiecie o tym że Votum pomaga poprzez fundację i ma podopiecznych który pomaga? Słyszeliście kiedyś aby prawnicy za darmo komuś pomogli? Widzisz różnicę teraz? Jako Frankowicz idziesz na wojnę z najbardziej bogatą instytucją w kraju, wolisz to zrobić z armią czy uważasz że dasz radę solo?
kama
2 lata temu
dobro Banku to dobro Suwerena
Krzysztof
2 lata temu
Dobry interes jest tam gdzie go znajdziesz 😉
bECGRKZL
Andrzej
2 lata temu
Najpierw nabici we franki. A teraz nabici w kancelarie prawnicze 😁😁😁 dobrze.. nawet jak wygrają sprawę to i tak mają gorzej niż zlotowkowi z których się nabijali że. Frajerzy 😁
Polak2
2 lata temu
Po pierwsze Votum nie było nigdy karane przez UOKiK. Po drugie skoro klient wybiera Votum, to po to, żeby mieć sprawę poprowadzoną do końca. Jeśli chce mieć innego adwokata to go przecież wybiera a nie wybiera Votum. Nikt nie zmusza klienta to wyboru Votum. A potem pod artykułem takie komentarze jak niby klienta "Polak". Ktoś się boi kancelarii, która w sporach sądowych z instytucjami finansowymi wygrała ponad 50.000 procesów?