Notowania

kredyty
14.10.2019 20:13

Frankowicze chcieli unieważnienia umowy. Sąd zmienił kredyt na złotowy

Sąd Apelacyjny w Warszawie "odfrankowił" kolejny kredyt. Choć klienci chcieli unieważnienia całej umowy, kredyt został zmieniony na złotowy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Decyzja sądu ws. frankowiczek. Kredyt zamieniony na złotowy (Fot: Piotr Kamionka)

Sąd Apelacyjny w Warszawie uznał klauzulę kredytu indeksowanego do franka za abuzywną, ale nie doszło do jej rozwiązania. Kredyt ma funkcjonować jako złotowy - informuje "Rzeczpospolita". To kolejny "odfrankowiony" kredyt, a w tym przypadku klientki domagały się unieważnienia całej umowy i zwrotu wszystkich kwot, które wpłaciły do Getin Noble Banku.

Warszawski sąd badał sprawę dwóch frankowiczek - zdecydował, że klauzula indeksacyjna jest niedozwolona, ale jednocześnie uznał, że nie jest ona postanowieniem głównym umowy, czyli bez niej kredyt nadal jest ważny. Dlatego też nie unieważniono umowy, jak wskazywał sąd niższej instancji, nie spełniono też żądań klientek - kredyt został zamieniony na złotowy. Nie ustalono jeszcze stawki, po jakiej będzie oprocentowany, za to bank musi zwrócić frankowiczkom pieniądze za raty niesłusznie pobrane we frankach.

Poniedziałkowy wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie nie jest w pełni zbieżny z orzeczeniem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Zgodne z tym orzeczeniem jest to, że to krajowy sąd decyduje, czy klauzule w umowach są sprzeczne z prawem oraz czy umowa powinna zostać unieważniona, czy kontynuowana. TSUE podkreślił też w orzeczeniu, że po usunięciu niedozwolonych klauzul kredyt stałby się złotowy i jeśli byłby oprocentowany według LIBOR, mógłby nie być zgodny z polskim prawem. Jednak to nadal polskie sądy w indywidualnych sprawach będą decydować, czy przewalutować kredyt na złote, czy unieważnić go w całości. Przy czym na unieważnienie wyraźnie musi zgodzić się klient.

Poniedziałkowy wyrok SA jest o tyle zaskakujący, że zamienia kredyt na złotowy, mimo że klientki domagały się jego unieważnienia.

Obejrzyj: Wyrok TSUE. Wiceprezes ZBP: "nieuzasadniona euforia"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: kredyty, frankowicze, sądy, tsue, kredyty we frankach, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
15-10-2019

PrzeciwnikRozumiem że te Panie sprzedadzą swoje mieszkania po cenie zakupu (nie wiem który rok 2008? 2010?) bo dzięki kredytowi zarobiły kolosalne pieniądze … Czytaj całość

15-10-2019

OlaCo trzeba mieć w głowie, żeby kredyt brać w obcej walucie? Logiczne, że kurs walut się zmienia! Czy nie?

15-10-2019

JagaNajwięcej do powiedzenia mają ci których sprawa nie dotyczy. Lepiej bronić banki niż ludzi. Tylko zawiść i zazdrość. To cecha naszego obecnego … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (32)