Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Frankowicze chcieli unieważnienia umowy. Sąd zmienił kredyt na złotowy

33
Podziel się

Sąd Apelacyjny w Warszawie "odfrankowił" kolejny kredyt. Choć klienci chcieli unieważnienia całej umowy, kredyt został zmieniony na złotowy.

Decyzja sądu ws. frankowiczek. Kredyt zamieniony na złotowy
Decyzja sądu ws. frankowiczek. Kredyt zamieniony na złotowy (East News, Piotr Kamionka)
bDzrXrEB

Sąd Apelacyjny w Warszawie uznał klauzulę kredytu indeksowanego do franka za abuzywną, ale nie doszło do jej rozwiązania. Kredyt ma funkcjonować jako złotowy - informuje "Rzeczpospolita". To kolejny "odfrankowiony" kredyt, a w tym przypadku klientki domagały się unieważnienia całej umowy i zwrotu wszystkich kwot, które wpłaciły do Getin Noble Banku.

Warszawski sąd badał sprawę dwóch frankowiczek - zdecydował, że klauzula indeksacyjna jest niedozwolona, ale jednocześnie uznał, że nie jest ona postanowieniem głównym umowy, czyli bez niej kredyt nadal jest ważny. Dlatego też nie unieważniono umowy, jak wskazywał sąd niższej instancji, nie spełniono też żądań klientek - kredyt został zamieniony na złotowy. Nie ustalono jeszcze stawki, po jakiej będzie oprocentowany, za to bank musi zwrócić frankowiczkom pieniądze za raty niesłusznie pobrane we frankach.

bDzrXrED

Poniedziałkowy wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie nie jest w pełni zbieżny z orzeczeniem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Zgodne z tym orzeczeniem jest to, że to krajowy sąd decyduje, czy klauzule w umowach są sprzeczne z prawem oraz czy umowa powinna zostać unieważniona, czy kontynuowana. TSUE podkreślił też w orzeczeniu, że po usunięciu niedozwolonych klauzul kredyt stałby się złotowy i jeśli byłby oprocentowany według LIBOR, mógłby nie być zgodny z polskim prawem. Jednak to nadal polskie sądy w indywidualnych sprawach będą decydować, czy przewalutować kredyt na złote, czy unieważnić go w całości. Przy czym na unieważnienie wyraźnie musi zgodzić się klient.

Poniedziałkowy wyrok SA jest o tyle zaskakujący, że zamienia kredyt na złotowy, mimo że klientki domagały się jego unieważnienia.

Zobacz także: Obejrzyj: Wyrok TSUE. Wiceprezes ZBP: "nieuzasadniona euforia"
bDzrXrEJ

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDzrXrFe
kredyty
KOMENTARZE
(33)
Jaga
rok temu
Najwięcej do powiedzenia mają ci których sprawa nie dotyczy. Lepiej bronić banki niż ludzi. Tylko zawiść i zazdrość. To cecha naszego obecnego społ!czeństwa
ewcia
rok temu
Jeśli frankowicz bierze kredyt np 400 000zł, buduje za niego dom a później żąda zwrotu całych wpłaconych rat kredytowych do banku czyli więcej niż 400 000 to co z podatkiem dochodowym ? Bo wynika z tego że dostaje nieopodatkowny dochód w wysokości wartości wybudowanego za darmo domu. Czy tu nie będzie 32% podatku?
Przeciwnik
rok temu
Rozumiem że te Panie sprzedadzą swoje mieszkania po cenie zakupu (nie wiem który rok 2008? 2010?) bo dzięki kredytowi zarobiły kolosalne pieniądze Plus teraz domagają się zwrotu od banku. Zysk x2. Chcą zjeść jabłko i mieć jabłko? Tak się nie da.
bDzrXrFf
Racjonalny
rok temu
I słusznie. Brawo sąd. Nie chcesz franków, tylko złotówki, to i oprocentowanie naliczone w oparciu o Wibor nie Libor.
Palmel
rok temu
Frankowicze chcieli unieważnienia umowy - tylko taki mógł podać wyrok sąd bo w przypadku unieważnienia umowy frankowicze musieliby zwrócić cały kredyt od zaraz
...
Następna strona