Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PBE
|
aktualizacja

Zachorujesz na małpią ospę? Pójdziesz do szpitala i przejdziesz kwarantannę

59
Podziel się:

Osoby chore na małpią ospę, zakażone wirusem małpiej ospy oraz podejrzane o zakażenie będą obowiązkowo hospitalizowane. Ponadto przejdą obowiązkową 21-dniową kwarantannę w przypadku narażenia na chorobę lub pozostawania w styczności z wirusem - wynika z rozporządzenia ministra zdrowia.

Zachorujesz na małpią ospę? Pójdziesz do szpitala i przejdziesz kwarantannę
Będzie kwarantanna dla osób zakażonych ospą małpią (Getty Images, Jepayona Delita)

Rozporządzenie w sprawie małpiej ospy wydał Adam Niedzielski. Minister zdrowia ogłosił, że ospa małpia oraz zakażenia wirusem tej ospy objęto przepisami o zapobieganiu, oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

To oznacza, że jeśli lekarz lub felczer będzie podejrzewać, lub rozpozna małpią ospę, to musi zgłosić tę informację do inspekcji sanitarnej. Zgłoszenia należy dokonać telefonicznie oraz potwierdzić w postaci papierowej lub elektronicznej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Money. To sie liczy

Ponadto osoby zakażone lub chore na małpią ospę, a także osoby podejrzane o zachorowanie przejdą trwającą 21 dni kwarantannę. Tyle samo dni trwa kwarantanna w przypadku Eboli (EVD), ospy prawdziwej oraz wirusowych gorączek krwotocznych - licząc od dnia następującego po ostatnim dniu narażenia albo styczności.

Minister zdrowia dodał jednak, że ospa małpia w Polsce nigdy nie występowała, stąd nie była wymieniona w wykazie chorób zakaźnych i zakażeń.

Czym jest ospa małpia

Ospa małpia to choroba zakaźna wywoływaną przez wirus ospy małpiej. Wirus ten – wraz z wirusem ospy prawdziwej – należy do rodzaju Orthopoxvirus. Zwierzęcym rezerwuarem wirusa ospy małpiej należącym do rodzaju Orthopoxvirus są gryzonie występujące w lasach deszczowych krajów Afryki Zachodniej i Środkowej.

Podkreśla się, że epidemia tej choroby pojawia się w Demokratycznej Republice Konga, a w ciągu ostatnich sześciu lat zachorowania odnotowano również w Sierra Leone czy Liberii. Zwiększona zachorowalność na ospę małpią ma wynikać z ograniczenia szczepień przeciwko ospie prawdziwej. Ospa małpia trafiła już na Stary Kontynent, przede wszystkim do Portugalii, Hiszpanii i Wlk. Brytanii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(59)
aaa
2 lata temu
To jest taka bzdura! To jest choroba, która bardzo rzadko przenosi się pomiędzy ludźmi, bo nie jest typowa dla gatunku ludzkiego. Ciekawe, jak to zrobią, żeby jednak było tych zachorowań więcej...
1234
2 lata temu
Money.pl a nie napisali kto zapłaci za to przymusowe leczenie osoby nieubezpieczonej w nfz...
innerFree
2 lata temu
4 czerwca (sobota) Warszawa na pl. Krasińskich VI Międzynarodowy Przeciw Przymusowi Kłucia.
abcd
2 lata temu
Napracowałem się w polu. Bolą mnie plecy. Potem wpadłem w pokrzywy i mam bąble.
Decu
2 lata temu
Kolejna choroba wychodowana w laboratorium
...
Następna strona