Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MAG
|
aktualizacja

Zakaz handlu uszczelniony. Sklepy już przestają być placówkami pocztowymi

97
Podziel się:

Pierwsza duża sieć handlowa właśnie wypowiedziała umowę agencyjną o prowadzenie placówki pocztowej. Nie sposób nie wiązać tego z wchodzącym w życie już 1 lutego uszczelnieniem ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele — informują wiadomoscihandlowe.pl.

Zakaz handlu uszczelniony. Sklepy już przestają być placówkami pocztowymi
Sklepy przestają już być placówkami pocztowymi. To efekt uszczelnienia zakazu handlu (East News, Piotr Kamionka/REPORTER)

We wtorek 1 lutego wchodzi w życie nowelizacja ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta ograniczająca omijanie zakazu przez sieci, które podpisywały umowy z firmami kurierskimi i pocztowymi, umożliwiając w swoich placówce odbiór przesyłek.

Jak przekazały wiadomoscihandlowe.pl., jest już pierwsza duża sieć handlowa, która wypowiedziała umowę agencyjną o prowadzenie placówki pocztowej. O takiej decyzji poinformowała firma technologiczna Pointpack, oferująca sklepom m.in. wdrożenie usługi nadawania i odbioru paczek.

Zobacz także: Zakaz handlu w niedzielę. "Działamy zgodnie z prawem, nie omijamy go, nie szukamy furtek"

Nie wskazano jednak, o którą dokładnie sieć sklepów chodzi. "W lakonicznym komunikacie ujawniono, że okres wypowiedzenia wynosi trzy miesiące, a w roku 2021 wolumen przesyłek zrealizowany na podstawie wypowiadanej umowy nie przekroczył 0,3 proc. całkowitego wolumenu przesyłek obsłużonych przez Pointpack" - czytamy.

Zakaz handlu uszczelniony

Zgodnie z nowelą, w niehandlowe niedziele duże sklepy zatrudniające pracowników nie będą mogły działać pod pretekstem świadczenia usług pocztowych, jeśli przychody z tej działalności będą stanowić mniej niż 40 proc. przychodów ze sprzedaży danej placówki.

Zobacz także: Zobacz też: Jak firmy telekomunikacyjne dostosowują swoją strategię i ofertę do zmieniającego się świata?

Nowelizacja wprowadza określenie "przeważająca działalność", które oznacza rodzaj przeważającej działalności wskazany we wniosku o wpis do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej, jeżeli działalność ta jest wykonywana w danej placówce handlowej i stanowi co najmniej 40 proc. miesięcznego przychodu ze sprzedaży detalicznej.

Ustawa wprowadzająca stopniowo zakaz handlu w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 r. Przewidziano także katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obejmuje m.in. działalności pocztowej, a ponadto nie obowiązuje w: cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą ani w kawiarniach. Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi od 1000 zł do 100 tys. zł kary, a przy uporczywym łamaniu ustawy – kara ograniczenia wolności.

Od 2020 roku zakaz handlu nie obowiązuje jedynie w siedem niedziel: ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie oraz w niedzielę przed Wielkanocą.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(97)
lol
2 lata temu
Powinni w piątek o 13 wszystko zamknąć i fajrant weekend
jur
2 lata temu
Nareszcie koniec drwin z naszego prawa.Tak trzymać.Niedziela powinna być dniem wolnym od pracy.
vda
2 lata temu
W tym kraju najlepiej nic nie robić i wyciągać łapę po pieniądze od państwa. Założysz firmę? Za chwilę nowe przepisy, interpretacje, zakazy, nakazy, kontrole. Przedsiębiorcy są traktowani jak dojne krowy. Trzeba się przed tym bronić. Ja nic od rządzących nie chcę. Niech mnie tylko nie okradają ZUSami, podatkami, podwyższaniem pensji minimalnych. Przeczytajcie sobie ksiazkę Jacka Borowiaka pt. "Chcę być szczęścliwy i bogaty, a nie tylko szczęsliwy". Świetnie opisuje zasady działania inflacji, jak np. inwestować w obligacje skarbowe na 7-9%, w nieruchomości, złoto, wyjaśnia podstawy tworzenia majątku i wolności finansowej, by nie musieć pracować do końca życia – na rzecz Państwa i nierobów
Ada
2 lata temu
Zdelegalizować terrorystów spod znaku krzyża, bo niedługo będzie przymus chodzenia co niedziela do kruchty
5+3*
2 lata temu
Zastanawiam sie ,co jeszcze w tym PRL bis można zakazać?
...
Następna strona