Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Zakaz handlu w niedzielę. Jedna z sieci znalazła nietypowy sposób

51
Podziel się:

Sieci handlowe już znalazły sposób na obejście niedawno zaostrzonego zakazu handlu w niedzielę. Brak możliwość wykorzystania furtki w postaci punktu pocztowego nie okazał się przeszkodą. Niektóre sklepy stały się klubami czytelnika inne szują jeszcze bardziej niecodziennych sposobów na niewygodą ustawę.

Zakaz handlu w niedzielę. Jedna z sieci znalazła nietypowy sposób
Sieci mają coraz to bardziej wymyślne sposoby omijania zakazu handlu w niedzielę (PAP, Leszek Szymański)

Wykorzystanie luki w przepisach sprawiło, że zakaz handlu w niedzielę stał się farsą. Wiele sieci zmieniło się w punkty pocztowe i swobodnie handlowało w dni objęte zakazem. Uszczelnienie niedzielnego zakazu handlu miało na powrót spowodować, że sklepy będą w te dni nieczynne. Jednak sieci szybko znalazły inny sposób, czego przykładem jest Intermarche, które stało się klubem czytelniczym - o czym pisaliśmy w money.pl.

Zobacz także: Zakaz handlu uszczelniony. Na co pozwala nowa ustawa? "Sama idea wydaje się być nie ma miejscu"

To jednak nie jedyna furtka, jaką testują sieci sklepów. Niektóre placówki sieci sklepów , jak na przykład monopolowe Al.Capone, uruchomiły się w niedzielę "niehandlową" jako wypożyczalnie sprzętu sportowego i rekreacyjnego.

Ścieżka omijająca zakaz handlu może być jednak również bardziej kontrowersyjna. Jak donosi portal dlahandlu.pl, jedna z sieci, prowadzących ponad 130 delikatesów spożywczych na Górnym Śląsku, do zakresu działalności gospodarczej w CEIDG dodała ostatnio "pogrzeby i działalność pokrewna".

Jak sprawdził portal, zakład pogrzebowy może być prowadzony w każdej formie, oprócz spółki partnerskiej. Mało tego nie obowiązują go przepisy ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Nie został ujęty jako miejsce, w którym alkohol nie może być sprzedawany.

To daje furtkę, która mogłaby posłużyć sieci handlowej dla ominięcia zakazu handlu, ale jak zauważa dlahandlu.pl, w przygotowaniu są jednak przepisy, które mają dookreślać wymogi dla przedsiębiorców pogrzebowych.

Kontrolerzy ruszają w Polskę

W 2022 roku Państwowa Inspekcja Pracy zaplanowała przeprowadzenie 350 kontroli placówek handlowych. Inspektorzy będą sprawdzać m.in. czy w placówkach handlowych nie są naruszane przepisy w związku z pracą wykonywaną w ramach umów cywilno-prawnych.

Oprócz tych zaplanowanych wizyt inspektorzy mają też sprawdzać przestrzeganie zakazu handlu w niedzielę. Jak informuje PIP, już w najbliższą niedzielę "13 lutego Państwowa Inspekcja Pracy pilotażowo skontroluje otwarte placówki handlowe, w których zachodzi podejrzenie łamania przepisów ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz niektóre inne dni".

– Podjęliśmy tę decyzję po doniesieniach medialnych oraz wsłuchując się w głosy naszych partnerów społecznych – poinformowała Katarzyna Łażewska-Hrycko, Główny Inspektor Pracy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(51)
Gosia
2 lata temu
Czy Ci co tak są za otwartymi sklepami w niedziele pracują 7 lub 10 dni z rzędu bez wolnego ? Czy swoją pracę wykonują też w sobote niedziele po 8,9 a nawet 12 godzin bo tak się pracuje w marketach ?
Kaja
2 lata temu
Sposoby na takie przepisy zawsze się znajdą. Ja na przykład często zamawiam zakupy w niedzielę i w sumie inne dni przez działającą w Warszawie aplikację Jokr, gdzie dość szybko przynoszą mi zamówione rzeczy pod drzwi i nie muszę wychodzić z domu. Inne sklepy też sobie poradzą z nowymi przepisami
Gosia
2 lata temu
Trzeba bardziej sprecyzować przepisy mówiące kto może handlować i w jaki sposób a kto nie W tej chwili to jest zabawa w Kotka i Myszkę !
Miękiszon
2 lata temu
Najlepiej zapytajcie się,, Pegasusa Wosia" on jest ekspertem od wszystkiego i wszystko już prześwietlił, wszystko wytłumaczy i wyjaśni po swojemu
Reno
2 lata temu
zamykają. niech zamkną siebie i niech nie patrzą jak ja idę do sklepu.. jak może kilku ludzi ma mi mówić co mam robić w niedzielę!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! nie ma na to mojego pozwolenia.... KSIĘŻA ROBIĄ SOBIE BARDZO ZŁĄ RENOME
...
Następna strona