Notowania

prawo
04.06.2019 10:52

Zakaz handlu w niedziele. PIP skontrolował 12 tys. placówek czynnych w niedziele niehandlowe

W ciągu pierwszego roku obowiązywania ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele, inspektorzy PIP przeprowadzili 12 tys. kontroli placówek handlowych otwartych w niedziele niehandlowe. Inspektorzy ukarali łamiących prawo łączną kwotą 407,7 tys. zł - poinformował portal wiadomoscihandlowe.pl.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Zakaz handlu. Kontrole PIP

Zakaz handlu w niedziele obowiązuje w Polsce od marca 2018 r. Początkowo zakupy mogliśmy zrobić zazwyczaj w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. Od nowego roku zakaz został jednak rozszerzony.

Zakupy możemy zrobić najczęściej jedynie w ostatni weekend miesiąca. W pozostałe zdecydowana większość sklepów i galerii handlowych jest nieczynna. We wskazane niedziele zakazany jest nie tylko handel, ale również inne czynności związane ze sprzedażą, m.in. przeładunki, dystrybucja, logistyka i magazynowanie.

Wraz z ograniczeniem handlu w niedziele ruszyły kontrole Państwowej Inspekcji Pracy (PIP), które weryfikują przestrzeganie prawa przez przedsiębiorców.

Zobacz: Pomysł na Biznes: Takapara to coś więcej niż manufaktura skarpetek

Rzeczywista liczba przeprowadzonych rozpoznań przez inspektorów PIP w ostatnim roku jest jeszcze większa niż wspomniane 12 tys. Wynosi ona ponad 19 tys. i obejmuje także ok. 7 tys. przypadków, w których inspektorzy po przybyciu na miejsce stwierdzili, że sklep był zamknięty.

Dane te sporządzone zostały przez okręgowe inspektoraty, a następnie zostały zaraportowane do Państwowej Inspekcji Pracy. Obejmują one wszystkie kontrole przeprowadzone z własnej inicjatywy oraz te związane ze zgłoszeniami na telefony dyżurne.

Inspektorzy PIP wykazali nieprawidłowości związane z przestrzeganiem przepisów ustawy ograniczającej niedzielny handel w 5,4 proc. wszystkich sprawdzonych przypadków. W odniesieniu do kontroli, gdy zastali na miejscu otwarty sklep, wskaźnik wykrytych nieprawidłowości wyniósł nieco więcej, bo 8,6 proc.

Zdaniem przedstawicieli Państwowej Inspekcji Pracy, statystyki te wskazują na "w miarę wysoki stopień respektowania przepisów" - podaje portal wiadomoscihandlowe.pl.

Za złamanie zakazu handlu w niedziele w ostatnim roku nałożono 368 mandatów karnych na kwotę 407,7 tys. zł, skierowali 455 wniosków o ukaranie do sądu oraz zastosowali 223 środki oddziaływania wychowawczego.

W związku z przeprowadzonymi kontrolami inspektorzy PIP wydali prawie 5,7 tys. decyzji, a także skierowali ponad 7,3 tys. wniosków w wystąpieniach oraz 338 poleceń ustnych.

Jak wskazuje ustawa, wraz z początkiem 2020 roku wszystkie niedziele mają być ustawowo wolne od handlu.

Źródło: wiadomoscihandlowe.pl, money.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
04-06-2019

RemI bardzo dobrze.

04-06-2019

elkanie ma za co przepraszać, wolna niedziela należy się każdemu

05-06-2019

KonarNo tak innym popracować nie dadzą, a swoich do roboty w niedziele wyślą.

Rozwiń komentarze (12)