Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|
aktualizacja

Zakaz handlu w niedzielę. Tysiąc inspektorów PIP nakryło tysiąc sklepów

57
Podziel się:

Ponad tysiąc inspektorów PIP zostało w 2018 r. wysłanych do skontrolowania, czy sklepy przestrzegają zakazu handlu w niedzielę. Nieprawidłowości wykryto w co dwudziestym. Tymczasem PIP z kretesem przegrywa w sądach z Żabkami.

Na zakazie handlu najbardziej tracą małe sklepy, a zyskują stacje benzynowe.
Na zakazie handlu najbardziej tracą małe sklepy, a zyskują stacje benzynowe. (Jacek Bereźnicki)

Państwowa Inspekcja Pracy podała wstępne wyniki przestrzegania przepisów o ograniczeniu handlu w niedzielę w 2018 roku. Kontrole były prowadzone zarówno z własnej inicjatywy, jak i na podstawie donosów.

Łącznie skontrolowano 18,2 tys. sklepów, z których 11,4 tys. było otwartych. 994 przypadki zostały przez inspektorów zakwalifikowane jako łamanie zakazu.

Nie wiadomo, ile z tych przypadków dotyczyło sklepów franczyzowej sieci Żabka, które działają w każdą niedziele jako placówki pocztowe. PIP uznawało to za nadużywanie przepisów i kierowało sprawy do sądów.

Zobacz także: Obejrzyj: Zakaz handlu. Rafał Sonik: Ta ustawa jest błędna i szkodliwa dla wszystkich

Przypomnijmy, że franczyzobiorcy Żabki wygrali wszystkie procesy, które dotąd wytoczyła im Państwowa Inspekcja Pracy, o czym jednak w komunikacie się nie wspomina. Wiadomo tylko o 447 wnioskach o ukaranie, jakie inspekcja skerowała do sądu.

PIP nałożył też 348 mandatów karnych na łączną kwotę 386,4 tys. zł, a także zastosowali 211 "środków oddziaływania wychowawczego". Z komunikatu PIP dowiadujemy się też, że w 2018 r. inspektorzy pracy wydali 312 poleceń ustnych.

W kontrolowanie sklepów w niedziele zostało zaangażowanych ponad tysiąc inspektorów pracy. PIP ocenia, że kontrole wykazały "w miarę wysoki stopień respektowania przepisów".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(57)
Oli
5 lata temu
I PO CO KOMU TAKIE INFORMACJE? NIECH KAŻDY ROBI TO, CO DO NIEGO NALEŻY. MEDIA TEŻ NIECH NIE SIEJĄ ZAMĘTU, TYLKO KRZEWIĄ KULTURĘ, TRADYCJĘ, NAUKĘ, EDUKACJĘ, SPORT, ZDROWIE I POŻYTECZNE DOBRO. RESZTA TO BZDURY!
Rozsadek
5 lata temu
Ja nie robię zakupów w niedzielę. Większość tych co pracują w niedzielę, poprostu muszą, inaczej pa, pa. To jedyny dzień w tygodniu dla wypoczynku i rodziny. Jest sześć pozostałych dni, w które można zrobić zakupy.
wrażliwa
5 lata temu
nikomu z włascicieli nie zabraniam pracować we własnym sklepie [spożywczym] ,ale jak zmienia sie nazwę sklepu i już musi pracować pracownik to chyba jest przekręt.
sas
5 lata temu
Cholera chcecie koniecznie być traktowani jak niewolnicy to po to ponad czterdzieści lat temu nasi rodzice " walczyli " o wolne soboty żeby teraz pracować w niedzielę czy wam rozum odebrało !!!!!!!!!!!!!!!!!!
krzych
5 lata temu
Rozumiem ,ze inspektorzy z PIP dostali ekstra kase za prace w niedzielę. Ciekawe ile? Czy tylko zwykłe nadgodziny,czy ekstra premię? Rozumiem też,ż ePIP,to instytucja państwowa,więc to my wszyscy złożyliśmy sie na ekstra zarobki dla inspektorów PIP,czyli z kasy państwa "wypłynęło" zamiast "wpłynąć" z pracy handlu wniedzielę
...
Następna strona