Notowania

Zakaz handlu w niedzielę. Tysiąc inspektorów PIP nakryło tysiąc sklepów

Ponad tysiąc inspektorów PIP zostało w 2018 r. wysłanych do skontrolowania, czy sklepy przestrzegają zakazu handlu w niedzielę. Nieprawidłowości wykryto w co dwudziestym. Tymczasem PIP z kretesem przegrywa w sądach z Żabkami.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jacek Bereźnicki)
Na zakazie handlu najbardziej tracą małe sklepy, a zyskują stacje benzynowe.

Państwowa Inspekcja Pracy podała wstępne wyniki przestrzegania przepisów o ograniczeniu handlu w niedzielę w 2018 roku. Kontrole były prowadzone zarówno z własnej inicjatywy, jak i na podstawie donosów.

Łącznie skontrolowano 18,2 tys. sklepów, z których 11,4 tys. było otwartych. 994 przypadki zostały przez inspektorów zakwalifikowane jako łamanie zakazu.

Nie wiadomo, ile z tych przypadków dotyczyło sklepów franczyzowej sieci Żabka, które działają w każdą niedziele jako placówki pocztowe. PIP uznawało to za nadużywanie przepisów i kierowało sprawy do sądów.

Obejrzyj: Zakaz handlu. Rafał Sonik: Ta ustawa jest błędna i szkodliwa dla wszystkich

Przypomnijmy, że franczyzobiorcy Żabki wygrali wszystkie procesy, które dotąd wytoczyła im Państwowa Inspekcja Pracy, o czym jednak w komunikacie się nie wspomina. Wiadomo tylko o 447 wnioskach o ukaranie, jakie inspekcja skerowała do sądu.

PIP nałożył też 348 mandatów karnych na łączną kwotę 386,4 tys. zł, a także zastosowali 211 "środków oddziaływania wychowawczego". Z komunikatu PIP dowiadujemy się też, że w 2018 r. inspektorzy pracy wydali 312 poleceń ustnych.

W kontrolowanie sklepów w niedziele zostało zaangażowanych ponad tysiąc inspektorów pracy. PIP ocenia, że kontrole wykazały "w miarę wysoki stopień respektowania przepisów".

Sklepy przy stacjach paliw zyskały na zakazie handlu.
Zakaz handlu pogrążył małe sklepy. Najwięcej zyskały stacje benzynowe

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: pip, zakaz handlu, wiadomości, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-03-2019

jeroszNie rozumię! Jak można kogoś karać za to że chce pracować. To jakiś nonsens.

19-03-2019

jjPiS to partia, która rozwiązuje problemy, które sama stwarza...

19-03-2019

jukKażdy sklep ropucha gnębić kontrolami 7 dni w tyg 24 na dobę i karać a pracownicy niech rezygnują i idą do innych sieci i ropucha sama się udusi

Rozwiń komentarze (57)