Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Mateusz Madejski
Mateusz Madejski
|

Zamek w Stobnicy. Mieszkańcy mówią zdecydowanie: nie ma szans na rozbiórkę

1152
Podziel się:

Zamek w Stobnicy znów jest na ustach Polaków. Po ostatnich zatrzymaniach odwiedziliśmy wielkopolską wieś i jej okolice. - Rozbiórka? To się nie mieści w głowie - mówią mieszkańcy. Tymczasem na terenie budowy wciąż trwają prace, a zamek powoli zyskuje elewację.

Prace w Stobnicy trwają, zamek zyskuje elewacje
Prace w Stobnicy trwają, zamek zyskuje elewacje (WP)

- Nie, kompletnie nie ma szans - tak na pytanie o ewentualną rozbiórkę odpowiada Maria Sahan, sołtys wsi Stobnica.

Wczoraj zatrzymano siedem osób w związku z inwestycją, która prawdopodobnie jest nielegalna. Maria Sahan uważa jednak, że rozbiórka byłaby "nierealna" i na pewno niezwykle kosztowna. - Przecież to kosztowałoby miliardy - mówi w rozmowie z money.pl.

Inni mieszkańcy wsi i okolic uważają podobnie. - Rozumiem, że to powstaje w takim miejscu, na obszarze Natura 2000. Ale przecież rozbiórka i kolejne prace jeszcze bardziej zaszkodziłyby okolicy - mówi nam mieszkanka pobliskiej wsi. Najbardziej obawia się, że zamek pozostanie niedokończony. - I stanie się takim straszydłem. To najgorszy scenariusz - mówi.

Zobacz także: Zapomniany polski Hogwart. Obejrzyj wideo:

Tego z kolei nie obawia się sołtys Stobnicy. Uważa, że w projekt zainwestowano już tyle pieniędzy, że po prostu musi zostać dokończony. Kiedy? W okolicy słychać spekulacje, że nie stanie się to tak prędko - choć zamek zyskał już swój ostateczny kształt.

- Obiekt ciągle nie jest wykończony z zewnątrz. Do tego jeszcze trzeba wnętrza zrobić, a to mają być luksusowe apartamenty. - Pewnie to potrwa nawet jeszcze ze trzy lata - słyszymy od mieszkańców. Co ciekawe, ciągle nie mają pewności, co powstaje w ich okolicy. - Apartamentowiec, hotel, mieszkania? Naprawdę nie wiemy - mówią nam mieszkańcy Stobnicy. Pewności też ciągle nie ma nawet Maria Sahan.

Budowa zamku góruje nad okolicą

Zamek w Stobnicy. Prace trwają

Mimo ostatnich zatrzymań, prace w zamku nie stanęły. Obeszliśmy teren budowy, który jest otoczony szczelnie płotem z drutem kolczastym. Z oddala słychać dźwięki maszyn budowlanych, narzędzi oraz rozmowy pracowników. Budowlańcy są jednak zbyt daleko, by udało się z nimi porozmawiać.

Widać natomiast, że zamek powoli zyskuje elewacje. Ma ona kamienny kolor, przez co budynek ma jeszcze bardziej przypominać średniowieczny zamek. Elewacją pokryta już jest na przykład górna część charakterystycznej wieży zamku.

Charakterystyczna wieża zyskuje powoli elewacje

Mieszkańcy okolicy przyznają - o Stobnicy głośno w całej Polsce, zwłaszcza teraz, po zatrzymaniach. My zresztą spotykamy kilka osób, które przyjechały tu z różnych części Wielkopolski, by zobaczyć słynną budowlę na własne oczy.

Przy samej budowie jednak trudno zobaczyć cały zarys zamku - obiekt jest zbyt duży, a do tego wszystko zasłaniają drzewa Puszczy Noteckiej. Mieszkańcy okolic mówią, że przyjezdni, w poszukiwaniu widoku i dobrych ujęć, wybierają na przykład krótką podróż na pobliski, nieczynny już most kolejowy.

Most w Stobnicy przyciąga turystów i budzi obawy mieszkańców

- Biorą ze sobą drabinki i wchodzą na metalową konstrukcję mostu. To strasznie niebezpieczne. Boję się, że komuś się coś stanie i znów Stobnica będzie na ustach wszystkich. I znów z niezbyt dobrych powodów - słyszymy od mieszkanki okolicy.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1152)
wiarus
2 lata temu
Ewentualna rozbiórka to jednak dalsze koszmarnie duże koszty. Oczywiście dla inwestora. Drugim wyjściem jest przejęcie na rzecz Skarbu Państwa.
marcin
2 lata temu
Do rozbiórki jak najszybciej
Jan
2 lata temu
PRAWA TRZEBA PRZESTRZEGAC bez wzgledu kto,gdzie i co robi dlatego należy zburzyć ten zamek bezdyskusyjnie!! Nie cierpie pisu ale to jest wbrew prawu i nalezy ukarać odpowiedzialnych za pozwolenie i powstanie tego zamku bo to świadome działanie było inteligentnych ludzi więc mieli tego pełna świadomośc co robią! Nie cierpie pisu ale Prawa trzeba przestrzegac!
Pytający
2 lata temu
Czy ktoś wie jakimi dokumentami i pozwoleniami itp. dysponowali budowniczowie np. Wawelu?
kazik
3 lata temu
zamek do rozbiorki a cegla za darmo miejscowym.
...
Następna strona