Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Weronika Szkwarek
|
aktualizacja

Zamiast tarczy solidarnościowej wyższa opłata dystrybucyjna? Ekspert wyjaśnia, czy to możliwe

358
Podziel się:

"To, że nadal będę miał tę samą cenę za 1 kWh (0,5 zł), nic nie zmieni. Wzrosną bowiem opłaty dystrybucyjne z 30 zł do 180 zł i tak będzie dużo drożej. W ten sposób koncerny energetyczne odbiją sobie fakt niskiej ceny za samo zużycie prądu" - napisał do nas czytelnik. Eksperci tłumaczą, że jest to niemożliwe.

Zamiast tarczy solidarnościowej wyższa opłata dystrybucyjna? Ekspert wyjaśnia, czy to możliwe
Rząd zapowiedział wprowadzenie tarczy solidarnościowej, czyli między innymi gwarancję ceny za energię elektryczną (KPRM)

A czy Ty skorzystasz z tarczy solidarnościowej? Napisz, ile prądu zużywasz i podziel się swoimi wątpliwościami. Czekamy na dziejesie.wp.pl.

Na wysokość miesięcznego rachunku za prąd w gospodarstwie domowym składają się różne opłaty, koszty oraz podatek VAT. Głównymi składowymi są jednak – koszt dystrybucji, koszt emisji CO2, koszt energii elektrycznej, VAT i opłaca mocowa.

Czytelnik, który zwrócił się do naszej redakcji, uważa, że mimo ponoszonych na co dzień oszczędności, w ostatecznym rozrachunku i tak zapłaci więcej niż przed wprowadzeniem tarczy solidarnościowej, ponieważ dostawcy energii "odbiją sobie" koszty tej tarczy na innych opłatach.

Zamiast tarczy solidarnościowej wyższa opłata dystrybucyjna?

"Zużywam rocznie około 1100 kWh. Mieszkamy tylko we dwójkę z mamą. Gotujemy na gazie, czajnika elektrycznego używamy tylko incydentalnie. A tak to mama ogląda telewizję cały dzień, ja włączam laptopa po pracy. Do tego lodówka, pralka raz w tygodniu i w okresie jesienno-zimowym pompa obiegowa od pieca C.O. Wszędzie są żarówki energooszczędne. Według mnie fakt, że nadal będę miał tę samą cenę za 1kWh (0,50 zł), nic nie zmieni. Wzrosną bowiem opłaty dystrybucyjne z 30 zł do 180 zł i tak będzie dużo drożej. W ten sposób koncerny energetyczne odbiją sobie fakt niskiej ceny za samo zużycie prądu" - napisał do nas czytelnik.

Przypomnijmy, że zgodnie z założeniami tarczy solidarnościowej, gospodarstwa domowe będą mogły skorzystać z gwarantowanej ceny energii, o ile nie przekroczą zużycia wynoszącego 2000 kWh rocznie lub 2600 kWh dla wybranych grup. Dodatkowo w domostwach, gdzie obniży się pobór energii, rząd nagrodzi oszczędzających – dodatkową 10 proc. zniżką.

Spekulacje

O odniesienie się do tezy sugerującej, że dostawy przeniosą ceny za zużycie energii na inne opłaty, poprosiliśmy ekspertów z Forum Energii i Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła.

- To są pewnego rodzaju spekulacje. Sądzę, że do zużycia 2000 kWh nie będzie podwyżek kosztów dystrybucji albo bardzo nieznaczne - mówi w rozmowie z money.pl Paweł Lachman, prezes Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła "PORT PC".

Z kolei Aleksandra Gawlikowska-Fyk, dyrektora programu Elektroenergetyka w Forum Energii, tłumaczy, że z prawnego punktu widzenia takie rekompensowanie opłat byłoby niemożliwe.

Nie ma możliwości prawnej w Polsce, żeby subsydiować skrośnie. Cena energii elektrycznej jest ustalana przez sprzedawców i zatwierdzana przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (dla grupy G). Natomiast stawki opłat dystrybucyjnych, również taryfowane przez URE, są ustalane przez operatorów systemów dystrybucyjnych. To są różne taryfy, ustalane przez różne podmioty, mimo że funkcjonują w jednej zintegrowanej spółce energetycznej – wyjaśnia Aleksandra Gawlikowska-Fyk z Forum Energii.

Najgorsze przed nami

Jak Forum Energii ocenia tarczę solidarnościową? – Ceny energii elektrycznej na rynku hurtowym są obecnie bardzo wysokie. W Polsce nie ma jeszcze przełożenia na odbiorców w gospodarstwach domowych, bo taryfy będą dopiero zatwierdzane. Prezes URE sugerował już, że nie ma narzędzi regulacyjnych, aby zahamować ten wzrost. Do tej pory rząd zdecydował się na obniżenie podatków VAT i akcyzy nakładanych na ceny energii. Teraz te wzrosty są tak wysokie, że jakieś mechanizmy wsparcia są potrzebne. Dobrze, że temat pojawił się debacie publicznej i dobrze, że jest dyskutowany – mówi w rozmowie z money.pl Aleksandra Gawlikowska-Fyk.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: PiS w kryzysie znów da swoim? "Zupełnie nieracjonalne"

Zaznacza jednak, że rozwiązania wymagają doprecyzowania, ponieważ Polska wspierała elektryfikację transportu i ogrzewnictwa, a w dodatku jesteśmy rynkiem rekordowej sprzedaży pomp ciepła. - Dlatego teraz nie możemy karać odbiorców, którzy robią coś dobrego dla jakości naszego życia czy redukcji smogu, bo oni będą płacić więcej. Pomysły wsparcia odbiorców energii pojawiają się jednak późno, a już na początku kryzysu powinny pojawić się większe zachęty do oszczędzania - dodaje Gawlikowska-Fyk.

O sprawie pisaliśmy w artykule Agnieszki Zielińskiej, która przedstawiła historię osób, które w tym roku przerzuciły się na pompy ciepła i czują się przez rząd oszukane. - Brak osłony dla ogrzewających mieszkania energią elektryczną zniszczy również osiągnięcia programu "Czyste Powietrze" i może spowodować jego całkowite wyhamowanie. Dodatkowo istnieje ryzyko wielu rezygnacji z użytkowania już zainstalowanych pomp ciepła - komentował Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego w rozmowie z money.pl.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(358)
Robert
5 miesięcy temu
Mafie energetyczne ciągle podnoszą ceny podczas gdy w rzeczywistości ceny energii spadają. Każdy po chwili zastanowienia dojdzie do tego samego wniosku, wystarczy popatrzeć jak na nowych zasadach rozliczany jest właściciel fotowoltaiki. Ceny za energi z fotowoltaiki oddana do sieci będą rozliczane wg. Stawek godzin owych a ,,zaklady,, produkcji energii ta energie sprzedają odbiorca po stałej cenie. I tu mamy do czynienia z przekretem na dużą skale. W godzinach szczytu cenę oddanej energii coraz częściej ma cenę ujemna czyli prosument nie dostanie za nią NIC!!! ALE ZAKLAD ENERGETYCZNY (PRODUCENT) TA ENERGIE SPRZEDA!!! Mafie energetyczne zarabiają na tej energii która pozyskanly praktycznie za darmo. A teraz najciekawsze!!! Masz fotowoltaike oddasz np. 100kwh zapłacą ci za nią grosze albo wcale a potem jak ta energie chcesz odebrać to musisz za nią zapłacić tyle co każdy odbiorca bo rachunki nie są wystawiane w oparciu o cenę energii w danej godzinie. Nie dość ze nadwyżki odebrać nie możesz to jeszcze za nią musisz zapłacić.
Marek
9 miesięcy temu
To jest wałek. Okazuje się, że nie zostałem objęty tarcza solidarnościową, ponieważ mam podpisaną z Energą umowę w zeszłym roku, na dwa lata z gwarantowaną stawką za opłaty. Okazuje się, że takich umów tarcza nie obejmuje. Nikogo nie obchodzi fakt, że w ofercie Energi były tylko takie umowy i innej możliwości nie było. Pomijam fakt, że stawki wcale nie były gwarantowane w tej umowie i w tym roku poszły w górę. Wyjaśniono mi, że były gwarantowane do końca ubiegłego roku lol. Dla takich jak ja Energa przygotowała możliwość podpisania nowej umowy z niższymi stawkami od marca br ale żadnej informacji na ten temat nie było. W efekcie podpisałem taką umowę z czteromiesięcznym opóźnieniem, zupełnie przez, przypadek dzwoniąc na infolinię w zupełnie innej sprawie. Po długiej rozmowie doradca nagle ogłosił mi, że mam taką możliwość i przełączył mnie do innego doradcy. W nowej umowie są dwie stawki, jedna do 2000kwh, druga powyżej. Problem polega na tym, że zużycie liczone jest nie od dnia podpisania umowy ale od 1 stycznia. W efekcie, w momencie podpisywania umowy zużycie energii u mnie już owe 2000 kWh przekroczyło, tym samym nie mam szans na energię po najniższej cenie. To wszystko jest frustrujące, a koncerny energetyczne są koszmarne. I tyle.
gość
2 lata temu
BEZPRAWIE i GRABIEŻ Medale Państwowe za Fałszowanie Śledztwa Smoleńskiego w celu pogrążenia przeciwników, poprzedni Rząd. HAŃBA dla POLSKI. Już nie ma w Polsce ani prawa ani sprawiedliwości ?. Panie prezydencie Duda, rządzący p. Morawiecki z ministrami i Nadzorcą p.kaczyńskim na czele. Wasze rządy to istna parodia. Czcicie Bohaterów z różnych epok dajecie najwyższe medale Państwowe pośmiertnie, Tak Trzeba. Jak można osobę niegodną, stawiać na równi z Bohaterami Zasługującymi na tak Zaszczytne Wyróżnienie. Panie prezydencie Duda, pan ubliżył wszystkim Bohaterom. Stawiając macierewicza w jednym szeregu. To Bezprawie, Obelga i Chamstwo dawanie p. macierewiczowi Medalu za Fałszowanie Śledztwa Smoleńskiego, próbę Wrobienia Poprzedniego Rządu (ZWALENIA WIN). Za wypadek smoleński odpowiada p. kaczyński. To on kazał za wszelką cenę lądować. Dla zdobycia dodatkowych punktów w wyborach - Władza dla p.kaczyńskiego Była Ważniejsza Niż Życie Ponad 96 OSÓB.Przypomnę panu " Lechu, Ty Mówisz Wylądować Złożyć te Kwiaty to Nasza Ostatnia Szansa na Wygranie ". Pan kaczyński w swej Apokalipsie, Domniemam, że Pogubił Zmysły. Tak Normalny Człowiek nie Robi. Nawet w ostatnim czasie pana agresywne zachowanie i wypowiedzi są nie racjonalne. Przykład :-Odpychanie :- Opanowaliśmy Mechanizm Okradadania Polski. Zdradziliście Naród. PIĘKNE SŁOWA KLUCZOWE i ZACHOWANIA p. Kaczyńskiego ALE SĄ PRAWDĄ. ? !.
Prosument
2 lata temu
A ja mam pytanie!!!!!! Ci co maja fotowoltaike i produkują prad na potrzeby wlasne jak i rowniez nadmiar wysylaja do sieci to dlaczego koszty emisji nie zostaja im zwrócone???? Bo sasiad ma prad z mojej fotowoltaiki i on placi za emisje ktorej elektrownia nie wyprodukowała!!!!!!!!Czyli tzw. Złodziejstwo Podwójne!!!!
Ceny energii
2 lata temu
To jest jawne złodziejstwo. Ceny energii na rynku to jest absurd. Elektrownie w Polsce bazują na kontraktach z kopalniami. Węgiel mają po stałych gwarantowanych stawkach! Jakim prawem złodzieje nas jawnie okradają? Tak samo z paliwami. To co że cena na rynku tzw. spotowym ulegają dużym wahaniom? Żyjemy w średniowieczu żeby mydlić zwykłym szarym ludziom oczy? Odkradaja nas
...
Następna strona