Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Marcin Łukasik
|
aktualizacja

Zamieszki w Ekwadorze. Godzina policyjna. Armia ze zgodą na użycie siły

23
Podziel się:

W stolicy kraju Quito demonstranci podpalili siedzibę Centralnej Inspekcji Finansowej i zaatakowali stację telewizyjną Teleamazonas. Prezydent kraju Lenin Moreno zapowiedział "wprowadzenie porządku" w całym Ekwadorze.

Rząd Ekwadoru zniósł istniejące przez 40 lat dopłaty do paliw.
Rząd Ekwadoru zniósł istniejące przez 40 lat dopłaty do paliw. (Twitter, RT en Español)

- Wydałem rozkaz Połączonemu Dowództwu Sił Zbrojnych, by podjęło działania niezbędne dla ponownego wprowadzenia ładu w kraju - powiedział w orędziu Lenin Moreno.

Zgodnie z dekretem prezydenckim armia dostała pozwolenie na zastosowanie siły. - Pozwoli to na użycie sił porządkowych w obliczu aktów przemocy, które nie są do zaakceptowania - zaznaczył przywódca Ekwadoru.

11 dzień protestów

Godzina policyjna obowiązuje w Ekwadorze od godz. 15 w sobotę czasu lokalnego (godz. 22 w sobotę w Polsce). Nie ma doniesień o tym, czy doszło do naruszeń i interwencji mundurowych.

Sobota była jedenastym dniem protestów w Ekwadorze. Wybuchły one w związku ze zniesieniem przez rząd obowiązujących od 40 lat dopłat do paliw. Krok ten spowodował wzrost cen benzyny o 123 proc. Podwyżka ma pomóc rządowi zaoszczędzić 1,5 mld dol. rocznie, a cały pakiet reform podatkowych ma przynieść roczny zysk w wysokości ok. 2,27 mld dol.

W ramach porozumienia między Ekwadorem i Międzynarodowym Funduszem Walutowym (MFW) kraj w zamian za zniesienie subwencji otrzymał kredyt w wysokości 4,2 mld dolarów.

Bunt najbiedniejszych

Siłą, która steruje protestami, jest Konfederacja Autochtonicznych Narodów Ekwadoru (CONAIE). Autochtoni stanowią 25 proc. wśród 17,3 mln mieszkańców Ekwadoru. Są oni najliczniejszą grupą wśród ubogich mieszkańców tego, stanowiąc aż 68 proc. wśród osób dotkniętych ubóstwem. Utrzymują się głównie z rolnictwa i radykalna podwyżka paliw oznacza dla nich ogromny wzrost kosztów produkcji oraz transportu.

Zobacz także: Obejrzyj: Wynagrodzenie minimalne w górę. Pracodawcy nie protestują

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(23)
przeciwnik de...
3 lata temu
Czy czasem CIA nie maczała w tym palców?
vanhorne
3 lata temu
a za dwa lata u nas
p63
3 lata temu
Ich rząd to takie tamtejsze PO
fff
3 lata temu
prawdopodobnie świat jest na równi pochyłej do kolejnej wojny, która rozładuje napięcie i wytępi głupszych
bocian
3 lata temu
gdzie moj komentarz.
...
Następna strona