Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
koronawirus
11.03.2020 10:40

Zamknięte szkoły przez koronawirusa. Zobacz, jak wnioskować o zasiłek opiekuńczy

Stało się. Rząd podjął decyzję o zamknięciu szkół w całym kraju. Ma to pomóc opanować rozprzestrzenianie się koronawirusa. Zgodnie z zapisami specustawy, rodzice mogą wnioskować o zasiłek opiekuńczy na dzieci do lat 8.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Minister zdrowia Łukasz Szumowski (Fot: Piotr Nowak)

Nie jest do duże zaskoczenie. Już we wtorek minister zdrowia Łukasz Szumowski przyznawał, że w związku z występowaniem koronawirusa w Polsce rozważano zamknięcie szkół w całym kraju. Zaznaczył jednak, że wtedy doszłoby do "poważnego zaburzenia różnych usług". - To bardzo poważna sprawa - mówił.

We wtorek rząd zdecydował o rezygnacji z imprez masowych. Ponadto wstrzymano program wymiany studentów, a uczelnie wyższe - w tym Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński - odwołały zajęcia.

W środę przedstawiciele rządu już oficjalnie poinformowali o zamknięciu szkół. - Wszystkie szkoły i uczelnie wyższe będą zamknięte na 2 tygodnie od poniedziałku - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Dodał jednocześnie, że lekcje przestaną się odbywać już od czwartku 12 marca. Tego dnia będą działać tylko świetlice.

Koronawirus a praca zdalna i dojazd do pracy. Co może pracownik

Polskie szkoły nadal pozostają otwarte, choć rząd odwołał imprezy masowe, czyli takie, które skupiają co najmnniej 1000 osób w jednym miejscu. .
Koronawirus. Absurdalna decyzja rządu. Szkoły ciągle otwarte, choć to przecież codzienna "impreza masowa" [OPINIA]

Zasiłek opiekuńczy na koronawirus

Koronawirus spowodował, że rządzący doszli do wniosku, że obecnie obowiązujące limity zasiłku opiekuńczego nie są odpowiednie na czas epidemii.

Nowe prawo obowiązuje od 8 marca i opisuje rozwiązania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. To w nim zmieniono zasady przyznawania zasiłku opiekuńczego w przypadku zamknięcia placówek edukacyjnych.

Wniosek o zasiłek można złożyć w ZUS lub za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS (własna działalność). Jeśli wypłatą zasiłków zajmuje się pracodawca (umowa o prace, zlecenie), wystarczy w kadrach złożyć wniosek na formularzu Z-15A.

Przypomnijmy, że zasiłek opiekuńczy wynosi 80 proc. podstawy wymiaru zasiłku. Oblicza się go za każdy dzień sprawowania opieki nad dzieckiem, także za dni wolne od pracy. Podstawą do naliczania jest przeciętna pensja z ostatnich 12 miesięcy. Najłatwiej więc odjąć od ostatniej pensji 20 proc., jeśli oczywiście na zwolnieniu przebywamy miesiąc.

KLIKNIJ W OBRAZEK PONIŻEJ, ABY POBRAĆ WNIOSEK

Zamknięcie szkół. Samorządy wyprzedziły rząd

Na zamknięcie szkół już wcześniej zdecydowały się na to nieliczne samorządy, jak Poznań, Rybnik czy Wieruszów w woj. łodzkim. - Podjęliśmy decyzję, by rekomendować dyrektorom zamknięcie wszystkich miejskich placówek oświatowych, żłobków, a także instytucje kultury, nieczynne będą też miejskie baseny oraz lodowiska. Działamy prewencyjnie, by ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa – napisał na Twitterze prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: koronawirus, Covid-19, edukcja, szkoły, gospodarka, zasiłki, edukacja
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
11-03-2020

JarekJaki płacz ze strony rodziców 9 letnich i starszych dzieci. Ja mając 7 lat sam chodziłem do szkoły, klucz na szyję , po drodze kilka ruchliwych ulic i … Czytaj całość

11-03-2020

JotZetBardzo mądra decyzja. Popieram

11-03-2020

PytającyA co z przedszkolami?

Rozwiń komentarze (268)