Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Zamrożenie cen prądu. Trzeba złożyć wniosek, a czas mija

179
Podziel się:

Właściciele gospodarstw domowych muszą się pospieszyć, jeżeli chcą mieć zamrożone ceny prądu. Niedługo upłynie termin składania wniosków. Oto komu przysługuje możliwość obniżenia rachunków i co trzeba zrobić w tej sprawie.

Zamrożenie cen prądu. Trzeba złożyć wniosek, a czas mija
Zamrożenie cen prądu. Niektórzy muszą złożyć wniosek do końca czerwca (zdj. ilustracyjne) (Adobe Stock, ARVD73)

W poprzednim roku rządzący zdecydowali, że w 2023 r. zamrożą stawki dla gospodarstw domowych oraz grupie taryfowej G na poziomie z 2022 r. – ale tylko do pewnego limitu zużycia. Oto limity, które uprawniają do zamrożenia cen:

  • 2 MWh – dla gospodarstw domowych;
  • 2,6 MWh – dla gospodarstw domowych, w których mieszka osoba z niepełnosprawnością;
  • 3 MWh – dla gospodarstw domowych z Kartą Dużej Rodziny (czyli z co najmniej trójką dzieci) oraz dla rolników;
  • 250 kWh – dla działek usytuowanych na rodzinnych ogrodach działkowych.

Rodziny, które mogą i chcą skorzystać z wyższych limitów, muszą złożyć do swoich dostawców prądu oświadczenie o byciu osobą uprawnioną.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Atom to sposób na tańszą energię. "Musimy wyjść z pułapki emisyjności"

Zamrożenie cen prądu – niektórzy muszą złożyć wniosek

Co trzeba podkreślić na wstępie, gospodarstwa domowe mieszczące się w limicie do 2 MWh nie muszą składać żadnych oświadczeń i wniosków. Konieczność ta pojawia się dopiero w momencie, gdy przysługuje nam możliwość zwiększenia limitu – przypomina serwis biznes.interia.pl.

A zatem muszą to zrobić rolnicy i rodziny z Kartą Dużej Rodziny lub z osobą z niepełnosprawnością. Potrzebne do tego jest specjalne oświadczenie o spełnieniu warunków określonych w ustawie. Wzory takich oświadczeń są dostępne na stronach dostawców energii.

To jednak nie koniec. Rolnicy muszą dołączyć do wniosku kopię decyzji o wymierzeniu za 2022 r. podatku rolnego. W przypadku rodzin z osobą z niepełnosprawnością niezbędna może okazać się kopia orzeczenia o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym lub znacznym. Natomiast wielodzietne rodziny muszą załączyć do oświadczenia skan ważnej Karty Dużej Rodziny.

Zamrożenie cen prądu – do kiedy trzeba złożyć wniosek?

Wspomniane wyżej gospodarstwa domowe muszą złożyć wniosek do 30 czerwca 2023 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(179)
Krzysiekx
10 miesięcy temu
Chciałem być eko i zamontowałem pompę ciepła(mieszkam w budynku wielorodzinnym) wcześniej miałem kominek na pellet. Nie dostałem ani złotówki zwrotu za montaż pompy i teraz pluje sobie w brode bo 2 Mwh to pompa mi zżera w 2 zimowe miesiące....
Widx
10 miesięcy temu
Czy nie majac zniżek tz karty dużej rodziny musze skladac wniosek
123
10 miesięcy temu
Co to za głupoty z wnioskami. Energia jest towarem i ma być sprzedawana po cenie rynkowej !!!
Nowy
10 miesięcy temu
Polska jeśli chodzi o produkcję energii jest samowystarczalna i nie kupujemy energii z zagranicy!? W dni słoneczne i wietrzne jest nadprodukcja i sprzedajemy prąd do innych państw co potwierdzają spółki energetyczne!? Pytanie dlaczego płacimy za prąd po cenach rynkowych z giełd zagranicznych, a przedsiębiorcy płacą o kilkaset % więcej!? Teraz widać jak Pis okrada Polaków i niszczy Polskie firmy, które nie dają udźwignąć opłat za prąd i gaz!?
Z ciekawości
10 miesięcy temu
Wnioski, podania, deklaracje, urzędnicy rozpatrzą.A kto umie odczytać liczby urojone przy przeliczaniu zużytego gazu na MgW i kto określa kaloryczność gazu.
...
Następna strona