Notowania

Zanieczyszczenie plastikiem. Najwięcej zużywamy go do produkcji toreb wielokrotnego użytku

Z 8 mld ton wyprodukowanego do tej pory plastiku tylko 9 proc. trafiło do ponownego użycia – podaje Greenpeace. Tylko w Polsce zużywa się 3,5 mln ton rocznie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(123RF)
W Polsce zużywa się 3,5 mln ton plastiku rocznie.

Aż 33 proc. całej produkcji plastiku w Polsce trafia do sektora opakowań – informuje portal dlahanldu.pl.

Jednak to nie butelki PET są największym problemem, te bowiem stanowią ok 14 proc. produkcji. Jak wynika z danych Deloitte najwięcej plastiku zużywamy jednak w produkcji toreb wielokrotnego użytku, folii oraz tacek do żywności – pisze dlahandlu.pl.

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

Wyzwaniem jest również nadprodukcja tak zwanych SUP (Single Use Plastic), czyli plastikowych produktów jednorazowego użytku.

To przede wszystkim pojemniki do żywności i styropianowe kubeczki, patyczki higieniczne, plastikowe widelce, noże, łyżki, talerze, słomki, mieszadełka do napojów. Te jednak od 2021 roku mają zostać całkowicie wycofane na terenie UE.

Greenpeace postuluje, aby do 2030 ograniczyć w Polsce użycia wszystkich przedmiotów plastikowych jednorazowego użytku o 80 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: plastik, butelka pet, sup, ekologia
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
30-07-2019

CiekawyTak ciężko przyjąć przepis, by nowe tworzywo było droższe od tego z recyklingu? Rynek sam załatwi resztę. Obecnie nowe tworzywo sprowadzane z Węgier … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (1)