Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zarobki Polaków. Przez koronawirusa płace w niektórych branżach mogą przestać rosnąć

W gastronomii, hotelarstwie i turystyce na podwyżki w najbliższym czasie raczej nie ma co liczyć. Przez pandemię firmy w tych branżach nie będą skłonne do dosypywania do pensji. Są jednak gałęzie gospodarki, których pracownicy o podwyżki mogą być w miarę spokojni - uważa prof. Elżbieta Mączyńska.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Pixabay)
Zarobki Polaków. Przez koronawirusa płace w niektórych branżach mogą przestać rosnąć

Prof. Mączyńska, która związana jest ze Szkołą Główną Handlową, oceniła w rozmowie z Polską Agencją Prasową, że nie wyklucza w najbliższych miesiącach wyhamowania wzrostu płac.

Chodzi tu zwłaszcza o hotelarstwo, turystykę i gastronomię, bo to te branże najmocniej odczuły ekonomiczne skutki pandemii koronawirusa.

Jak podkreśla, mimo że te sektory gospodarki są powoli odmrażane, upłynie sporo czasu, zanim zaczną notować przychody na poziomie sprzed wybuchu zarazy. To wszystko nie będzie więc sprzyjało dawaniu podwyżek.

Obejrzyj też: III etap odmrażania gospodarki. Emilewicz: wytyczne dla restauracji i fryzjerów w tym tygodniu

O nie mogą być za to w miarę spokojni przedstawiciele tych branż, które na koronawirusie nie straciły. Chodzi między innymi o informatykę czy robotykę, ale też inne biznesy niezwiązane z IT.

Mączyńska prognozuje, że przez epidemię zmianie będzie musiał ulec system podatkowy. - Zmiany, zarówno w Polsce, jak i na świecie, będą konieczne, ponieważ rządy będą potrzebowały pieniędzy m.in. na pakiety antykryzysowe i stymulujące, a obecny system nie zapewnia dostatecznych wpływów, żeby zrealizować podjęte zobowiązania wobec firm i społeczeństwa - powiedziała ekonomistka.

Jak wyjaśniła, chodzi m.in. o walkę z optymalizacją podatkową, transferowaniem pieniędzy do rajów podatkowych, ale też o wprowadzenie podatku majątkowego.

- Polska jest krajem na dorobku i podatek majątkowy powinien być należycie dostosowany do poziomu zamożności poszczególnych grup społecznych - powiedziała. Dodała, że dotyczy to także podatku katastralnego.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
12-05-2020

kielNie zagłosują na partię która podniesie podatek majątkowy i katastralny. W Polsce połowa Polaków mieszka w domach jednorodzinnych.

12-05-2020

Programista15kMoze w końcu wroci normalność jeszcze trochę pracownik siedzący na kasie by zarabiał wiecej od inżyniera.

12-05-2020

POLKAPODATKAM PROSZE OBCIAZAC WYBORCOW PIS SKORO TO AKCEPTUJA, NIECH PLACA

Rozwiń komentarze (6)