Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Mateusz Madejski
Mateusz Madejski
|
aktualizacja

Zarobki posłów. Mimo podwyżki i tak będą wśród najbiedniejszych w Europie

944
Podziel się:

Polskim posłom szykuje się olbrzymia podwyżka, nawet o 40 proc. Sejm uchwalił ustawę, dzięki której mają dostawać miesięcznie 12,6 tys. zł brutto podstawowej pensji. Takie wynagrodzenie zrobi wrażenie na pośle z Bułgarii, ale już nie z np. Włoch, który zarabia 16 tys. euro.

Polscy posłowie ciągle zarabiają mniej niż czescy czy węgierscy.
Polscy posłowie ciągle zarabiają mniej niż czescy czy węgierscy. (Kancelaria Sejmu, Łukasz Błasikiewicz)

Polscy posłowie i senatorowie nigdy nie zarabiali zbyt wiele, ale dwa lata temu ich pensje poszły w dół o ok. 20 proc.

Teraz jednak parlamentarzyści mają mieć znacznie wyższe wynagrodzenia - w wysokości 12,6 tys. zł brutto. Do tego jeszcze dojdzie dieta parlamentarna, która w tej chwili stanowi 25 proc. uposażenia. Dieta ma w założeniu pokrywać koszty związane z wykonywaniem mandatu. Ponadto parlamentarzyści mogą poruszać się za darmo po kraju pociągiem czy samolotem. 20 proc. dodatku może też uzyskać parlamentarzysta kierujący którąś z komisji, 15-procentowy dodatek przysługuje natomiast ich wiceszefom.

A na co mogą liczyć parlamentarzyści za granicą?

Zobacz także: Epidemia otworzyła Polakom oczy. "Ludzie poznali wartość pracy sprzedawcy". Obejrzyj wideo:

Polscy posłowie zarabiają dziś podobnie, jak bułgarscy - zasadnicza pensja tamtejszych parlamentarzystów nie przekracza równowartości 8 tys. zł. Mogą liczyć jednak na dość hojne dodatki - na przykład 2,2 tys. za zasiadanie w komisjach parlamentarnych, a niemal każdy poseł do którejś z nich należy.

Jeśli chodzi o inne kraje z naszego regionu, to tamtejsi parlamentarzyści zarabiają lepiej niż polscy. Na Węgrzech jest to równowartość 14 tys. zł, a w Czechach - niemal 16 tys. zł.

Bogaty jak włoski poseł

W Niemczech wynagrodzenie posłów do Bundestagu nieznacznie przekracza 10 tys. euro, a więc około 44 tys. zł. Parlamentarzyści nie mogą liczyć za Odrą na darmowe przejazdy komunikacją zbiorową, ale dostają miesięcznie 4,3 tys. euro na wszelkie wydatki. Mogą z nich opłacić mieszkanie w Berlinie, dojazdy, ale też na przykład materiały biurowe.

Posłowie brytyjskiej Izby Gmin zarabiają ok. 11 tys. zł mniej niż ich niemieccy odpowiednicy. Brytyjski parlament jednak dodatkowo wynagradza wiele funkcji - na przykład szefów komisji czy liderów opozycji.

Największe kontrowersje budzą jednak wynagrodzenia polityków we Włoszech - te są uznawane za najwyższe w Europie. Nawet szeregowy poseł może tam zarobić 16 tys. euro, a to ok. 70 tys. zł. Wielu posłów zarabia zresztą jeszcze więcej dzięki dodatkom, nawet ok. 18 tys. euro. Tymczasem średnie wynagrodzenie brutto w tym kraju to około 2,4 tys. euro.

Według ustawy wynagrodzenia polityków w Polsce mają być powiązane z pensjami sędziów Sądu Najwyższego. I tak posłowie oraz senatorowie mają zarabiać 0,63 pensji podstawowej takiego sędziego.

Powiązanie pensji polityków z sędziami może zaskakiwać, ale podobne rozwiązanie od lat funkcjonuje w europarlamencie. Pensja posła do PE to 38,5 proc. podstawowego wynagrodzenia sędziego Trybunału Sprawiedliwości - czyli obecnie 8,7 tys. euro. Europarlamentarzyści dostają jednak też liczne dodatki - na przykład 320 euro za każdy dzień pracy w PE. Ma to pokryć m.in. koszty zakwaterowania.

Pensja ma wzrosnąć też na przykład prezydentowi. Polska ma być też jednym z nielicznych krajów, w których wynagrodzenie ma przysługiwać pierwszej damie. Jeśli pomysł ostatecznie wejdzie w życie, Agata Kornhauser-Duda ma zarabiać ok.18 tys. zł brutto.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(944)
Ghjj
3 lata temu
Powinno to być dopasowane do zarobków obywateli
Bryku
3 lata temu
Dla wszystkich wyborców pis Teraz płacicie za swoją głupotę Dali wam 500 a zabrali 1500 A wy dalej wpatrzeni w nich jakby nic się nie stalo
zylkaNAczole
4 lata temu
Jak zmniejszą ilość posłów o 70% to mogą zarabiać nawet i 15k netto. Podobnie jak w Czechach czy Węgrach, ilość posłów ok 150 i styka.
...
4 lata temu
Nie wiemy jeszcze, jak idzie ministrom zapowiedziane przez Jarosława Kaczyńskiego oddawanie słynnych nagród. Wiemy za to, że obniżką dochodów o 20 proc. zdążyli już za nie zapłacić niemal wszyscy posłowie i senatorowie, z wyjątkiem marszałków i wicemarszałków. Tymi ma zająć się prezydent. Sejm przyjął w nocy z czwartku na piątek ustawę tnącą poselskie pensje. Za głosowało 240 posłów (niemal wyłącznie ze Zjednoczonej Prawicy). Przeciw jedynie dwóch, a pięciu posłów się wstrzymało. 213 posłów - w tym pełne składy klubów Platformy Obywatelskiej nie wzięły udziału w głosowaniu.
Hvg
4 lata temu
Nie ma sprawy najniższa pensja na poziomie 9tys brutto dla obywateli i zwiększajcie sobie uposażenia poselskie nawet do 20 tyś plus dodatki.
...
Następna strona