Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

Zarobki w lutym wzrosły szybciej od prognoz. GUS opublikował najnowsze dane

142
Podziel się

Średnia płaca w średnich i dużych firmach to 4949 zł brutto, a więc nieco ponad 3500 zł na rękę - wynika z najnowszych danych GUS. W skali roku przeciętna podwyżka wyniosła 7,6 proc.

Średnie zarobki w Polsce są blisko 5 tys. zł brutto.
Średnie zarobki w Polsce są blisko 5 tys. zł brutto. (East News, Piotr Kamionka/REPORTER)
bDTrKWtN

Główny Urząd Statystyczny we wtorek opublikował statystyki dotyczące zarobków w firmach zatrudniających więcej niż 9 pracowników. Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło dokładnie 4949,42 zł brutto.

W porównaniu ze styczniem płace prawie się nie zmieniły. Są wyższe o kilkanaście złotych.Za to względem rekordowego grudnia 2018 zaliczyły wręcz spadek rzędu 350 zł. Nie jest to jednak zaskoczenie. Zawsze końcówka roku przynosi nadzwyczajny wzrost w statystykach, co jest związane z wypłatami premii świątecznych itp., po czym sytuacja się "normuje" w pierwszych miesiącach nowego roku. Tradycyjnie w marcu znowu statystyki wyraźnie pójdą w górę.

bDTrKWtP

Ze względu na sezonowość na rynku pracy, dla oceny jego kondycji porównuje się statystyki w roku. Z tej perspektywy najnowsze dane wypadają bardzo dobrze - wpisują się w długoterminowy trend. W lutym średnie wynagrodzenie było o 7,6 proc. wyższe niż w lutym 2018. Miesiąc temu podwyżki były na poziomie 7,5 proc.

Zobacz także: Polska goni unijne zarobki

GUS pozytywnie zaskoczył ekonomistów. Jeszcze przed publikacją średnia prognoz jedenastu analityków ankietowanych przez agencję ISBnews wskazywała na podwyżki na poziomie 7,2 proc. Wśród nich nie było jednak jednomyślności. Typowania wahały się od 6,7 o 7,7 proc.

bDTrKWtV

Kwota 4949 zł podawana przez GUS to wartość brutto wynagrodzenia. Oczywiście na konto statystycznego Kowalskiego wpływa znacznie mniej pieniędzy. Na rękę pracownika zatrudnionego na umowę o pracę wychodzi przy takiej stawce 3515 zł.

678 zł - tyle zjadają składki na ZUS (emerytalna, rentowa, chorobowa). Kolejne 384 zł idzie z kwoty brutto na NFZ i 371 zł na zaliczkę z tytułu podatku dochodowego. Szczegółowe wyliczenia można zrobić samemu, korzystając z kalkulatora płac money.pl.

Ekonomiści w prognozach na ten rok zgodnie wskazywali, że w kolejnych miesiącach płace będą dalej wyraźnie rosły. Kwestią czasu jest więc trwałe przekroczenie 5 tys. zł brutto. Jeszcze 4 lata temu średnia płaca była poniżej 4 tys. zł, a po raz pierwszy przebiła 3 tys. zł w 2006 roku.

bDTrKWtW

Wraz z danymi o zarobkach, GUS podał informacje na temat zmiany zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw. W lutym pracę w firmach powyżej 9 osób miało 6 mln 378 tys. osób. To o 2,9 proc. więcej niż rok wcześniej. W tym samym tempie rosło zatrudnienie w styczniu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDTrKWuq
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(142)
buahahaha
2 lata temu
czyli prezesi z nadania partyjnego dali sobie premie bo im się należą a reszta ma tylko podwyżki skłądek na ZUS
Qwerty
2 lata temu
I Zusik od 2020 1500zl dla samozatrudnionych ;)
Bigadam
2 lata temu
Kto zarabia 3,5k? Nie znam nikogo z zarobkami poniżej 60k . Misiek.
bDTrKWur
JUras
2 lata temu
Cóż - to jest "średnie wynagrodzenie w spółkach" te 4949 zł brutto - wliczone są tu zarobki z premiami wszystkich pisowskich beneficjentów pozatrudnianych w spółkach skarbu państwo - każdy z nich zarabia co najmniej 6-7 razy tyle, to i średnia jest wysoka... Cóż pisim żyje się znakomicie - bo wynagrodzenia skoczyły im z poziomu 3 tysięcy brutto przed 3 laty do 30-40 tysięcy miesięcznie po wyborach...
synrybaka
2 lata temu
Skoro jest tak dobrze, pokażcie te zakłady, które dają TAKIE pieniądze. Propagandą dzieci nie nakarmię!
...
Następna strona