Notowania

praca
09.03.2019 19:22

Zarobki w Polsce. Pracodawcy dają podwyżki. Oto, kto najbardziej skorzystał

W 2018 roku obserwowaliśmy wiele pozytywnych zjawisk na rynku pracy. Jedno z najniższych w Unii Europejskiej bezrobocie i wysoki niedobór wykwalifikowanych pracowników przyczyniły się do znacznego wzrostu płac.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
W 2018 roku podwyżki wyniosły średnio 5 proc. (Fot: Tomasz Kawka/East News)

Z Raportu Płacowego Sedlak & Sedlak za rok 2018 wynika, że w okresie badania podwyżki wyniosły średnio 5 proc. Najwyższe podwyżki zostały przyznane w grupie pracowników fizycznych i wyniosły 6 proc. Wśród specjalistów przyznano wynagrodzenie wyższe o 5 proc., również kadra kierownicza otrzymała podwyżki w wysokości 5 proc. Warto zaznaczyć, że według raportu planowane na 2019 rok podwyżki płac są już nieco niższe.

Malejące bezrobocie sprzyja wzrostowi wynagrodzeń

Według analityków NBP spadające bezrobocie oraz wysoki popyt na pracę wpływają na poprawę pozycji pracowników i osób poszukujących pracy w negocjacjach płacowych z pracodawcami.

Jak podaje GUS, w styczniu 2018 bezrobocie rejestrowane wynosiło 6,8 proc., a w listopadzie 5,7 proc. Z kolei stopa bezrobocia liczona wg BAEL wyniosła w Polsce w III kwartale 3,8 proc. wobec 4,7 proc. w analogicznym okresie 2017 roku. Według tej samej instytucji liczba wolnych miejsc pracy na koniec trzeciego kwartału wzrosła o 19,8 proc. w ujęciu rocznym.

Obejrzyj: Jak będą rosły wynagrodzenia w 2019 r.

W Raporcie o inflacji NBP (listopad 2018) czytamy: "W warunkach umacniania się pozycji pracowników w negocjacjach płacowych odsetek przedsiębiorców prognozujących wzrost płac pozostaje relatywnie wysoki (22,3 proc. w III kw. 2018 roku), choć obniżył się w ostatnich kwartałach. W rezultacie wynagrodzenia nominalne w gospodarce rosną w tempie szybszym niż w poprzednich latach, ale nie następuje ich dalsze przyśpieszenie". Może to być potwierdzenie licznych prognoz gospodarczych, które mówią o spowolnieniu gospodarczym w 2019 roku.

Średnia płaca w gospodarce narodowej

W 2017 roku średnia płaca w gospodarce narodowej wyniosła 4 272 zł. Biorąc pod uwagę prognozy NBP o 6,8-proc. wzroście wynagrodzeń, w 2018 kwota ta wyniesie 4 562 zł. Prognoza ta odpowiada aktualnym danym, gdyż przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w III kwartale wyniosło 4580 zł przy dynamice r/r wynoszącej 7,3 proc.

Średnia płaca w sektorze przedsiębiorstw

Wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw obejmują przedsiębiorstwa, w których liczba pracujących przekracza 9 osób. Nie obejmują zatem mikroprzedsiębiorstw oraz sektora publicznego.

Średnie wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wyniosło w grudniu 5 275 zł i było o 6,2 proc. wyższe niż we wrześniu oraz o 6,1 proc. wyższe niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. W siedmiu miesiącach dynamika płac przekroczyła 7 proc. w ujęciu rocznym. Dla całego 2018 roku kwota ta wyniosła 4 825 zł.

Wynagrodzenia w sekcjach PKD

W przeciągu całego roku trend w wynagrodzeniach w poszczególnych sekcjach utrzymywał się na podobnym poziomie. Przez wszystkie miesiące w roku, spośród sekcji ogólnych, najlepiej opłacana była Informacja i komunikacja, gdzie w listopadzie przeciętne wynagrodzenie wyniosło 8 402 zł. Z kolei sekcja administrowanie i działalność wspierająca w ciągu całego roku była najgorzej opłacana.

Czytaj też: Firmy zablokowane polskimi przepisami. Nie zatrudniają, bo to za skomplikowane

W listopadzie wzrost wynagrodzeń wystąpił we wszystkich sekcjach. Najwyższy w górnictwie i wydobywaniu – o 18,7 proc. Wyższy niż przeciętny wzrost płac odnotowano również w zakwaterowaniu i gastronomii (9,2 proc.) oraz w budownictwie (8,1 proc.).

Wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw wg sekcji PKD w listopadzie 2018

(Sedlak & Sedlak)
(Fot: Sedlak&Sedlak)

Źródło: opracowanie Sedlak&Sedlak na podstawie GUS

Inflacja i PKB

W kontekście wynagrodzeń warto wspomnieć również o inflacji, bowiem ma ona znaczny wpływ na nasze wynagrodzenia, a dokładniej na ich siłę nabywczą. Przy spowolnieniu dynamiki cen konsumpcyjnych siła nabywcza płac wzrasta. Wskaźnik dynamiki zarobków w Polsce od wielu lat przewyższa inflację.

W 2018 roku obserwowaliśmy umiarkowany wzrost cen. Najwyższa inflacja wystąpiła w czerwcu, lipcu i sierpniu – 2 proc. r/r. Oprócz sierpnia i grudnia, we wszystkich miesiącach realna dynamika wzrostu wynagrodzenia była wyższa w ujęciu rocznym w porównaniu z 2017 rokiem.

W 2018 roku dynamika wynagrodzeń m/m w porównaniu do 2017 roku jedynie w czterech miesiącach była wyższa. Jak co roku grudzień jest miesiącem, w którym odnotowuje się największą dynamikę wzrostu wynagrodzeń. Powyższy fakt wynika z tego, że część pracodawców wypłaca premie roczne czy kwartalne oraz dodatki świąteczne. Jest to miesiąc, w którym nasze wynagrodzenia są o kilka procent wyższe niż w listopadzie.

Wyższej niż w poprzednich latach dynamice wynagrodzeń towarzyszy wysoka dynamika wydajności pracy związana z wysokim wzrostem PKB. Jednak pensje rosną szybciej niż rośnie gospodarka. NBP przewiduje wzrost PKB w całym 2018 roku na poziomie 4,8 proc., podczas gdy płace miały wzrosnąć o 6,8 proc. Oznacza, to że wynagrodzenia w naszym kraju rosną szybciej niż wydajność pracy.
Należy mieć na uwadze, że prognozy ekonomiczne na 2019 rok są mniej optymistyczne niż sytuacja w 2018 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: praca, ile się zarabia w polsce, rynek pracy w polsce, zarobki w polsce, wiadomości, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
09-03-2019

WERASrednia na pewno Taka jest !!! Tą średnią nabiły PENSJE PARTII RZADZACEJ !!! PIS-owskie nieroby 60 tys, to jest 20 ludzi … Czytaj całość

09-03-2019

Mój nickJedyne co się rozwinęło od komuny ( poza bankami zusami kościołami urzędami) to propaganda. Przykład powyżej.

09-03-2019

POLAKNAJMNIEJ ZARABIA SIĘ W OCHRONIE LUDZIE PRACUJĄ ŚWIĄTEK I PIĄTEK NARAŻAJĄ SWOJE ŻYCIE I ZDROWIE ZA GROSZE .....

Rozwiń komentarze (139)