Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

Zarząd Grupy Azoty przyznaje, że inwestycja w Afryce była nieopłacalna. Chce wyjaśnienia sprawy

6
Podziel się:

Nowe władze Grupy Azoty chcą szybszego rozliczenia poprzedników. Publikują oświadczenie, w którym wyliczają uchybienia przy inwestycji w Senegalu.

Błędem była inwestycja Azotów w Afryce.
Błędem była inwestycja Azotów w Afryce. (East News, Beata Zawrzeł/REPORTER)

Zarząd Grupy Azoty, a więc drugiego największego w UE producenta nawozów azotowych i wieloskładnikowych, opublikował obszerne oświadczenie. Na 20 stronach opisuje szczegółowo m.in. efekty inwestycji spółki w Senegalu sprzed kilku lat. Podkreśla, że działalność w Afryce była nieopłacalna, a pochłonęła 29 mln zł. Wini za to poprzednie władze firmy.

W oświadczeniu sugeruje się, że decyzję o inwestycji podjęto na podstawie nierzetelnie zgromadzonych danych, a później cała transakcja była prowadzona bez należytej staranności. Co więcej, nie wykluczają umyślne działania na szkodę spółki.

Okazało się m.in., że koszty wydobycia surowców w Senegalu są znacznie większe niż wcześniej szacowano. Poprzedni zarząd m.in. źle ocenił warunki geologiczne.

Negatywne efekty widać na konkretnych liczbach. Kapitały własne całej grupy są mniejsze o blisko jedną czwartą. To oznacza ubytek o około 320 mln zł.

Zobacz także: Polacy zainwestują w Afryce?

Pierwsze zatrzymania w sprawie miały miejsce już w połowie 2017 roku. Agenci szczecińskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali w związku z podejrzeniem korupcji dziesięć osób, m.in. byłego prezesa, dwóch byłych członków zarządu, dyrektorów Zakładów Chemicznych w Policach (należących do Grupy Azoty) oraz kooperujących z firmą biznesmenów.

W marcu 2018 roku spółka African Investment Group, w którą zainwestowały Azoty, złożyła wniosek o upadłość w sądzie gospodarczym w Dakarze. Sławomir Lipkowski, dyrektor generalny afrykańskiej firmy, która miała wydobywać fosforyty, oświadczył, iż znajduje się ona w stanie niewypłacalności i złożył wniosek o otwarcie postępowania upadłościowego.

W oświadczeniu zarząd podkreśla, że chce większego zaangażowania prokuratury w wyjaśnienie sprawy, która coraz bardziej się przeciąga.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(6)
Poinformowany
5 lata temu
Lipkowski alkoholik nigdy nie wyszedł z biura Afrig w Dakarze, doprowadził spółkę Afrig do upadłości a teraz zarządza spółką ZAK w Kedzierzynie, wszyscy mówią że to były oficer WSi
bzik
5 lata temu
Znamienne, że kiedy taborecik pod obecnym prezesem, po ostatnich doniesieniach medialnych, robi się za gorący to uwagę odwraca się na mitycznych "poprzedników". wojciech i jego asystentki nie mają kwalifikacji, aby oceniać takie inwestycje tak dużej społki jak GA.
byk
5 lata temu
banda nieudaczników trwoni majątek narodowy bezkarnie zwalając winę na poprzedników
jan
5 lata temu
Rolnikowi podniosą ceny nawozu a na nietrafne inwestycje starczy!!!
Buksy Na Sel...
5 lata temu
"""" Slawomir Lipkowski ,dyrektor generalny afrykanskiej firmy...""""" - Polski Uncle Tom ???